„Nerad bych předjímal její rozhodnutí, ale ve hře bude několik variant," sdělil Deníku Vladimír Evan, sportovní ředitel klubu.

Je reálný i převod prvoligové licence do jiného města?

Řeknu to takhle, kdyby město nedokázalo najít cestu, jak klubu dotaci dát, mělo by to pro nás likvidační následky. A nejde o hráče ani vedení klubu, ti si do měsíce najdou nové angažmá. Jediný, kdo by na to doplatil, by byli diváci, občané města. Na hokej nechodí nějaký zfanatizovaný dav, ale děti, studenti, důchodci či zaměstnanci zdejších firem. A to je potřeba si uvědomit. Hokej je společenská událost. My však nejsme dobrodruzi a nebudeme klub zadlužovat.

Vladimír Evan.Zdroj: Deník/ Pavel PřibylJaké scénáře nyní klubu hrozí?

Bude záležet, s čím přijdou jednatelé, a jaký bude názor padesátiprocentního vlastníka našeho klubu, tedy společnosti Granette & Starorežná Distilleries.

Je pro vás rozhodnutí zastupitelstva velkým zásahem do rozpočtu?

Obrovským. V rozpočtu jsme vycházeli z rozhodnutí zastupitelstva z 21. září, kdy nám schválilo pětimilionovou dotaci na rok 2017. Vzhledem k tomu, že máme poměrně nízký rozpočet, je to velmi významná část, bez které se neobejdeme. Jsme si sice vědomi toho, že je to částka nad režim de minimis, nicméně vedení města nabídlo zastupitelům řešení této situace, bohužel ho ale zastupitelstvo nevyslyšelo.

Jaké řešení bylo na stole?

Vstup města do hokejového klubu. Nechali jsme udělat znalecký posudek hodnoty klubu a vedení města na základně toho navrhlo zastupitelům koupit devatenáct procent společnosti a tím legálně vložit dotační peníze do klubu. Tato snaha se ale bohužel nepotkala s pochopením.

Přitom by pro město znamenala kontrolu nad klubem…

Přesně tak. Město by mělo svého zástupce minimálně v dozorčí radě, mělo by perfektní přehled o celkovém finančním chodu a nejen o dotačních částkách, a hlavně jsme jim nabídli, že budou mít tzv. zlatou akcii, tedy že bez souhlasu všech vlastníků nebude možné převést prvoligovou licenci do jiného města.

Vnímáte neschválení slíbené dotace jako politický boj?

Byl bych velice nerad, kdyby se ústecký hokej stal rukojmím politických hrátek. V úterý se sešla sportovní komise, kde jsou zástupci všech politických stran a hnutí města Ústí nad Labem a z jednání vzešlo několik dotačních variant, které předložíme zastupitelům. Letos slavíme výročí 70 let, pro fanoušky máme na únor připravené překvapení a doufáme, že vše dobře dopadne.

Psali jsme: Sport v ohrožení. Město tápe, jak do klubů dostat peníze