Třetí sezóna, ve které Slovan chátrá. Z kdysi elitního sportu ve městě se stává fraška a trpělivost už dochází i fanouškům. Kromě bídné návštěvnosti to dali pocítit hráčům i v posledním domácím zápase s Třebíčí, kdy vyklidili na část zápasu kotel a hráčům nechali jen prostý vzkaz: „Vás to nebaví? To je fajn, protože nás už taky ne!“

Na Slovan létá špína ze všech stran, otázkou však zůstává, kdo je na vině. Klub se před sezónou dušoval, že po neúspěšných spolupracích s Mladou Boleslaví (12. místo) či Chomutovem (14. místo) vytrhne trn z paty Jágrovo Kladno. Fanoušci se těšili, že by v metropoli na Labi mohli vidět i hvězdnou osmašedesátku, jenže…

Jágr se před sezónou zranil a nenastoupil ani v generálce v Ústí. Hráči odložení z Kladna Slovan také nezachránili a patnáctá Kadaň je měsíc před koncem sezóny jen tři body za žlutomodrým výběrem Tomáše Mareše a Jaroslava Roubíka.

„Jaké to bylo slávy před sezónou s tou spoluprací s Kladnem,“ uvádí jedna z fanynek Petra Javorová. „Zloba by spíš měla směřovat na vedení, které připustilo tuhle situaci. Hráč, který nemá kvalitu, může zaujmout jen snahou, víc ale nezmůže,“ opáčí Luboš Jeřábek.

Jenže zdá se, že i samotná snaha je problém. Zmíněný transparent fanoušků totiž naznačil, že ani s tou nejsou u některých hráčů spokojeni. „Je to mířené na hráče,“ řekl k transparentu jeden z tvůrců, jenž si ale nepřál být jmenován. Ostatně sám ústecký trenér Tomáš Mareš v minulosti několikrát v hodnocení zápasu prohlásil, že někteří hráči neodvádí maximum či nemají na to za Slovan hrát.

Ten stejný kouč ale bránil třináct statečných, kteří dohrávali duel s Třebíčí, před nímž se objevil zmíněný transparent. „Hráli jsme jen na tři útoky, dohrávali jsme na 13 hráčů. Kluci to odjezdili a v žádném případě si nezaslouží negativní reakci kotle, která byla v úvodu utkání.“

KDO ZA TO MŮŽE?

Nabízí se tak otázka, kdo za současný stav kádru může. Grimovi ukončila hostování Mladá Boleslav, Vildumetz byl poslán do Karlových Varů, Smetana do Vsetína. Během sezóny skončili Merta či Zdvořáček. „Bez peněz tu dobrý hokej ani jiný sport nebude. Když hráč něco umí, nechce tu hrát za 25 tisíc na živnost. A když neumí, jde raději pracovat a hraje hokej za nějaké všimné ve 2. lize,“ reagoval Aleš Zachariáš, jenž se sám ve sportu pohybuje. „Nikoho neobhajuji, jen vím, jaké to je, shánět ve sportu peníze. Dostat nejen v tomto regionu do sportu dobré finance je sci-fi.“

Z Vrchlabí sice dorazili Mrňa a Vágner, to ale podle fanoušků nestačí. „K čemu na měsíc hráči z Vrchlabí? Ať dají raději šanci juniorům,“ čertí se. Ti však hrají juniorskou extraligu, kam loni postoupili. „Za ty tři sezóny se tu neukázal jediný hráč, který by mohl Chance ligu pravidelně hrát,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Deník Mareš.

Zdá se tak, že nejlépe to nakonec vystihuje ironický komentář Františka Turečka. „Fanoušci se nejvíc projeví, když se nedaří.“ Je pravdou, že to, že se podařilo oddlužit klub z dob, kdy zde pobírali královské výplaty hráči, pro něž byl Slovan jen zlatým dolem, zmíní málokdo.

Ústecký hokej, alespoň zatím, přečkal hubenější léta a právě teď potřebuje podporu. Vždyť ani basketbal, který nyní díky Slunetě vzkvétá, zde roky neměl na růžích ustláno. Zda bude stačit a jakým směrem se bude klub mající jednu z nejmodernějších arén v 1. lize ubírat, je zatím ve hvězdách, ale dýky do zad od vlastních fanoušků mu jistě nepomohou.