Slovan potřeboval v posledním kole přeskočit hned dva soupeře, Benátky a Kobru Praha, s druhým jmenovaným však svedl vzájemný souboj na domácím ledě. A začal výborně, už v 5. minutě ho poslal do vedení kapitán Jakub Trefný, ještě před první sirénou zdvojnásobil náskok Simon. Když pak zvýšil na 3:0 ve 24. minutě Jan Kloz zdálo se, že Ústečtí svou část mise splní.

V závěru druhé třetiny přišel povzbudivý výsledek z Benátek nad Jizerou, kde Příbram v závěru vydřela výhru 3:2, čímž byla splněna i druhá podmínka ústeckého postupu, navíc Středočeši byli ze hry. Drobnou komplikaci ovšem přinesla 55. minuta, během které se prosadil hostující Bříška, další trefa by v tu chvíli posunula dál Pražany.

Tisková konference Ústecký Slovan. Vlevo generální manažer klubu Mikael Agateljan, vpravo trenér a sportovní manažer Miroslav Kanis
Hráči bez výplat a klub v úpadku? Závazky s nimi jsme vyrovnali, řekl Agateljan

Slovan však komplikace nepřipustil, v poslední minutě získal puk Rudovský a v trojici s Anosovem a zakončujícím Funkem stanovil konečné skóre na 4:1, čímž definitivně odšpuntoval oslavy postupu do nadstavbové skupiny A.

Ta ústeckým hokejistům zaručuje minimálně předkolo play-off, Severočeši se do ní vydrápali na poslední chvíli díky lepším vzájemným zápasům s Kobrou Praha i s Benátkami. Ve čtrnáctikolovém pokračování sezóny se tak, krom konfrontace se sedmi nejlepšími týmy západní skupiny 2. ligy, mohou těšit i na další derby s Děčínem, Mostem a Chomutovem.

HC Slovan Ústí nad Labem ilustrační
Inspirace v zahraničí: Když si sami vyděláme na půlku provozu, budu šťastný

Slovan tak dokázal prakticky nemožné, ještě na začátku prosince, deset zápasů zpět, ztrácel na poslední postupovou příčku propastných 12 bodů! „Nevěřil bych, že dokážeme takovou ztrátu smazat za tak krátkou dobu. Teď jsme ve hře,“ pronesl na páteční tiskové konferenci trenér Miroslav Kanis. Nyní může se svými svěřenci slavit.