O Čalounově nástupci bude Slovan jednat v nejbližších dnech, a tak do zápasu proti Kladnu povede Ústí pouze Machulda.

Překvapilo vás, že Jan Čaloun skončil v roli trenéra?
Ano, překvapilo. Od úterý jsem byl ve škole, studuji trenérskou licenci A. Na zápas v Kadani jsem nejel s týmem v autobuse, ale přišel jsem autem a po zápase jsem zase odjel. Vůbec jsme se o jeho konci nebavili. Zavolal mi včera po dopoledním tréninku a sdělil mi, jak se rozhodl. Ani v pátek jsme to moc nerozebírali. Nějaké náznaky z jeho strany sice přišly, ale vůbec jsem to nečekal.

Trénování jste měli rozdělené, teď budete na všechno sám. Bude to obtížné?
S vedením klubu jsem se domluvil, že čtyři dny budu trénovat sám. Bude to trochu složitější v tom, že musím hlídat a sledovat hodně věcí a detailů. Když jsme byli dva, měli jsme to rozdělené, teď budu tréninky vést chvíli sám. Myslím si, že v zápase to pak nebude žádný problém.

Fanoušky určitě zajímá, jaký je stav Jaroslava Roubíka?
Na začátku týdne přišel za Honzou Čalounem a řekl mu, že mu lékař sdělil, že ještě příští týden nebude schopný trénovat. Zdravotní problémy Jardy Roubíka přetrvávají.

Útočník David Merta nastupoval ve druhé formaci, poslední zápasy ale vynechal. Proč?
David Merta nesplňoval věci, které jsme po hráčích chtěli v tréninku a v zápasech. Proto jsme se rozhodli, že s námi na nějakou dobu nebude trénovat a nebude se zúčastňovat zápasů.

Slovan má aktuálně z celé Chance Ligy nejnižší úspěšnost střelby, necelých devět procent. Čím to může být?
Od začátku tréninků na ledě říkám hráčům, že hokej se hraje na góly a ne na krásu. Čím více je střel, tím je větší šance na vstřelení branky. Důležité je chodit do předbrankového prostoru, získávat odražené puky a dorážet. V tréninkách je to lepší, ale nedaří se nám to přenést do zápasů. Bojujeme s tím od začátku sezóny. Hráči mají vžité, že se do brány nechodí. Postupně se to změní, ale chce to čas.

Ústeckému juniorskému týmu se daří, své soupeře výrazně přehrává. Uvažoval jste nad zabudováním některých hráčů do hlavního týmu?
Uvažoval, v přípravných zápasech jsme určité hráče zkoušeli v „A“ tým. Pravdou ovšem je, že Liga juniorů, kterou naši junioři hrají, má nesrovnatelnou kvalitu s Chance Ligou. Hráči, kteří loni hráli juniorskou extraligu, mají letos v Chance lize obrovské problémy přizpůsobit se systému a tempu hry, navíc mají velké individuální nedostatky. Junioři by ty zápasy dokázali nějak odehrát, ale byl by to pro ně velký skok. Myslím si, že tam není hráč, který by byl platný do prvních třech formací hlavního týmu.

Co jste hráčům řekl před zápasem proti Kladnu?
Každé formaci jsem řekl, jakou mám představu o její hře. V našem systému hry nic moc měnit nebudeme. Předvedená hra není špatná, ale doplácíme na neproměňování šancí a také na chyby plynoucí z nezkušenosti hráčů.

Jan Prošek