Hokejisté Slovanu Ústí nad Labem čekají na informace, ze kterých bude jasné, kdy se budou moci vrátit na zimní stadion a k tréninkům na ledě. „Současná situace není jednoduchá. Trénujeme venku a čekáme na další informace,“ řekl asistent hlavního trenéra Jiří Merta.

Co vás vedlo k tomu, že jste přijal nabídku trénovat hlavní tým?
To, že jsem dostal nabídku trénovat A-tým, beru jako ocenění mé práce, doufám, že úspěšné. Vedení se takhle rozhodlo i proto, že mám na očích juniory. Ti mají určitý potenciál tady hrát za hlavní tým.

Áčko Slovanu má tři trenéry. Jak máte rozdělené role?
Míra Mach jako hlavní trenér to koordinuje celé, stará se o taktické prvky. Jarda Roubík má na starost útočníky a hlavně připravuje přesilové hry. Já se věnuji hře obránců.

Jak jste spokojen s obranou?
Vždy to může být lepší. My, trenéři, jsme tam od toho, abychom hráčům dávali správné informace a oni se zlepšovali. Na nějaké větší hodnocení je ještě příliš brzy.

Jak momentálně vypadají tréninky?
Mládež trénovat nesmí, ta je mimo hru. Hlavní mužstvo trénuje plus minus třikrát v týdnu – ve středu, čtvrtek a v pátek. Tréninkové jednotky provádíme samozřejmě venku v závislosti na počasí. Tréninková jednotka trvá zhruba 60 až 70 minut. Úvody tréninků jsou zaměřené na rozvoj obratnostních a rychlostních dovedností. V hlavní části je trénink zaměřen na rozvoj rychlostně-silové vytrvalosti, například formou kruhových tréninků.

Jaké jsou rozdíly mezi trénováním mládeže a dospělých?
Hráči v juniorce nejsou až tak vyspělí a fyzicky zdatní jako dospělí hokejisté. V A týmu se jde více do síly, dělají se větší objemy.

Na druhou stranu, A tým Slovanu je velmi mladý…
Pokud jde o rychlostí, vytrvalostní a silové schopnosti, tak ty jsou velmi podobné jako u juniorů. U hlavního týmu se posiluje s většími váhami.

Někteří junioři se už k hlavnímu týmu připojili, že?
Ano. Tomáš Čermák je zatím nastálo zapojený v hlavním týmu. Letní přípravu s námi absolvovali Jarda Šešina a Adam Janoušek, což jsou ročníky 2001 a Jakub Tot, ročník 2002. Uvidíme, jak se jim bude dařit dát.

Přijde mi, že v hlavním týmu je vysoká konkurence. Vidíte do podobně?
Konkurence v týmu je jedině ku prospěchu věci, buďme rádi za ni. Všichni kluci musí pořádně makat a místo v základní sestavě si zasloužit.

Připouštěli jste si během přípravy, že by se sezóna mohla přerušit?
Ano, nějaké náznaky jsme měli. Situace je složitá, nějakým způsobem se vyvíjí. Nám nezbývá nic jiného než čekat na vládní opatření, která přijdou. Všichni si přejeme, aby to brzy skončilo, ale na druhou stranu je jasné, že zdraví lidí je na prvním místě.

Jak hodnotíte zatím odehrané zápasy?
Řekl bych, že jsme stále na začátku sezóny. Odehraných zápasů je minimum, některá utkání nebyla špatná. Začátek zápasu s Litoměřicemi se nám nepovedl, ale dokázali jsme zápas otočit a vyhrát v prodloužení. Trochu mě mrzí ten poslední zápas v Benátkách. Vedli jsme 2:0, ale prohráli jsme 2:3 v prodloužení. Udělali jsme dvě menší chyby, které soupeř potrestal. Je to škoda.

Přišlo mi, že právě proti Litoměřicím měli hráči velkou radost z gólů…
Máme mužstvo dobře poskládané, je tu mix mladých a zkušených hráčů. Máme tu hráče, kteří odehráli mnoho sezón v extralize i dravé mládí. Zatím z toho máme všichni velice dobrý pocit.

Jaroslav Roubík hokejově vychoval Jiřího Severu. Vidíte podobný potenciál v Michalu Trávníčkovi nebo Jiřím Drtinovi?
Jsou to hráči zkušení, kteří mají hodně odehráno. Jeden z důvodů, proč jsme je sem brali, bylo to, aby v kabině i na ledě pomohli mladším hráčům.

Dokážete odhadnout, kdy se znovu začne hrát?
To nedokážu, ale všichni si přejeme, aby se začalo hrát co nejdříve. Ideálně v průběhu listopadu, ale pravděpodobně se bude hrát bez diváků. Nicméně pro kluky je lepší hrát.

Kolik času byste ideálně potřebovali potrénovat na ledě před prvním soutěžním zápasem?
Všechny kluby v soutěži až na výjimky, například Kladno, budou mít podmínky na přípravu stejné. Myslím si, že bychom potřebovali minimálně sedm až deset dní přípravy na ledě před mistrovským zápasem.

Jiří Merta
Třiapadesátiletý Jiří Merta působí v Ústí nad Labem od sezóny 2008/2009, kdy začal jako asistent trenéra u dorostenců. Přes hlavního kouče dorostu se postupně stal také šéfem lavičky juniorů (od 2011/2012), ve dvou sezónách také působil jako šéftrenér mládeže. V roce 2013 stál jako asistent trenéra poprvé na lavičce i v seniorském hokeji u druholigového Děčína, od května 2020 je spolu s Jaroslavem Roubíkem asistentem Miroslava Macha u prvoligových hokejistů Ústí nad Labem. Hokej hrál také jeho syn David, jenž je odchovancem Sparty Praha, ale na seniorské úrovni působil především ve Slovanu, mimo jiné i ve formaci s Jaroslavem Roubíkem.