VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum ukrývá rarity

ÚSTÍ NAD LABEM – Muzeum města Ústí v současnosti nemá prostory, kde by si mohli jeho návštěvníci prohlédnout exponáty. Zajímavosti muzea tedy začne představovat náš seriál.

1.4.2007
SDÍLEJ:

Václav HoufekFoto: DENÍK/Marie Pihrtová

Budova muzea vedle divadla je prázdná. Čeká na stamilionovou rekonstrukci, kterou si ale právě město Ústí nemůže dovolit.
Jak říká vědecký tajemník muzea Václav Houfek, stálá expozice ve vlastním objektu v dohledné době – tří až pěti let – nepřichází v úvahu. Proto jsem pro čtenáře ve spolupráci s Václavem Houfkem a jeho spolupracovníky připravili seriál, který představí kuriozity a pozoruhodnosti ze sbírek této instituce.

Pane Houfku, co vše se lidé v seriálu dozví?

„Naším cílem je poskytnout veřejnosti informace o bohatství, které je v našich muzejních sbírkách ukryto.
Neděláme si iluze, že to bude v úplnosti, ale chceme na vybraných sbírkových předmětech nebo jejich souborech doložit význam sbírek pro poznání minulosti města Ústí nad Labem a jeho okolí, stejně jako pro poznání přírody severozápadních Čech.“

Smyslem akce tedy je, aby se veřejnost dozvěděla o zajímavých sbírkách?

„Ano. I přesto, že muzeum není přístupné běžným způsobem, jeho sbírky dále existují. Jsou evidenčně zpracovány, probíhá jejich preventivní konzervace a zároveň připravujeme projekty nových expozic.“

Letos slaví muzeum 131. výročí založení. Jak rozsáhlé jsou jeho sbírky?

„Za tu dobu se vytvořil sbírkový fond, který má řádově dvě stě tisíc evidenčních čísel.
To znamená, že těch jednotlivých sbírkových předmětů je několikrát tolik. Jedno evidenční číslo totiž skrývá třeba soubor několika desítek nebo stovek jednotlivých předmětů.“

Například?

„V kolekci porcelánu to může být například jídelní servis. Nebo se může jednat o části archeologického nálezu, který se nachází v torzálním stavu.“

Viděli je už návštěvníci?

„Bohužel ne. Ani v době kdy jsme měli stálou expozici, nebyly sbírky prezentovány v úplnosti. V řadě případů to ani není technicky možné. Ústecké muzeum je všeobecné muzeum, jeho sbírky se dají rozdělit do čtyř základních okruhů – archeologické, přírodovědné, historické a umělecké.
Například umělecké sbírky svým kvantitativním rozsahem i kvalitativní strukturou odpovídají standardní regionální galerií, jako jsou například Západočeská galerie v Plzni nebo Severočeská galerie v Litoměřicích.

Z nich tedy představíme největší unikáty. Podle čeho jste vybírali, které předměty by byly pro seriál vhodné?

„Budeme se snažit vybrat předměty, které jsou nějakým způsobem zajímavé a atraktivní. A to jak z hlediska sběratelské výjimečnosti, tak bychom čtenářům rádi přiblížili vlastní muzejní práci. Například vysvětlit, co to jsou dermoplastické preparáty, jaký význam má uchovávat některé soubory předmětů a proč se tomu věnujeme.“

Tedy i osvěta?

„Ano. Jsme placeni z veřejných zdrojů, takže naše sbírky samozřejmě nejsou utajené a uzavřené. Je naší povinností poskytovat veřejnosti informace o naší práci.
Ve využití informací o Muzeu města Ústí jsme ochotni spolupracovat s každým, kdo projeví kvalifikovaný zájem. Úzce spolupracujeme například se školami, nejvíce s Univerzitou J. E. Purkyně. Ale také s knihovnou, archivy i některými soukromými osobami.“

Prozradíte už některý z unikátů, který jste vybrali a určitě v seriálu bude?

„Mezi prvními bude jeden z obrazů ústeckého výtvarníka Ernsta Gustava Doerella.
Z archeologie mám připravené povídání například o ústeckých středověkých městských branách, o některých významných archeologických nálezech šperků z prehistorické doby.
Ale představuji si, že tam budeme mít doložené i zajímavé živočichy, kteří se na území města Ústí nad Labem a jeho okolí vyskytovali nebo vyskytují. Můžeme se tak věnovat například i výskytu mamutů na Ústecku.“

1.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 21 300 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník - Terénní programy. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Národního odboje č.p. 634/23, Střekov, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: ukončené VŠ vzdělání v oblasti sociální práce (dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách)., -výše mzdy se odvíjí od úrovně vzdělání a praxe v oboru, Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - praxe v sociálních službách podmínkou, praxe v oblasti práce v sociálně vyloučené lokalitě výhodou, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách , - znalost vedení dokumentace v sociálních službách, vedení idndividuálních plánů, - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby ohrožené sociální exkluzí, - časová flexibilita a spolehlivost, - kreativita a ochota učit se novému, - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie , schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, Nabízíme:, -možnost osobního ohodnocení, -zaměstnanecké stravenky, - příjemné pracovní prostředí , - možnost seberealizace , - prostor pro sebevzdělávání a odborný růst , Profesní životopis, motivační dopis, zašlete: , marksova@charitausti.cz, , Výběrové řízení je dvoukolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům světluška, Národního odboje, č.p. 634, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Andrea Marksová, +420 731 402 517.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Míst výkonu práce: restaurace u Kováře, Masarykova 115/182, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení , nutá praxev oboru., Nabízíme: mzdu 15 000,- Kč. nástup možný ihned. , Kontaktní osoba: Zdeněk Kubík, tel. 603887589. Pracoviště: Zdeněk kubík - 02: restaurace u kováře, Masarykova, č.p. 115, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Zdeněk Kubík, +420 603 887 589.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sociální péče 3316/12a, Ústí nad Labem - Severní Terasa. , Požadujeme: praxi v oboru min. 5 let, samostatnost. , Nabízíme: mzdu 18000 Kč, 5 týdnů dovolené. , Kontaktní osoba: Bc. Lenka Cébeová, tel. 477114941, 723633848, e-mail lenka.cebeova@kzcr.eu. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s., Sociální péče, č.p. 3316, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Lenka Cébeová, +420 477 114 941,723 633 848.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektrotechnik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Blahoslavova 937/62, 400 01 Ústí nad Labem., Práce dle zakázek po celé ČR - doprava zajištěna., Náplň práce: Montážní práce na pozemcích SŽDC, kabelizace, zapojování rozvaděčů, veřejné, osvětlení atd., Požadujeme: vyučení v oboru silnoproudá elektrotechnika nebo SPŠ elektro s maturitou,, ŘP sk. B není podmínka ale výhoda, praxe v oboru vítána. , Nabízíme: mzdové ohodnocení 20 000 - 30 000,- Kč, příspěvky na stravování, 13. plat., 5 týdnů dovolené, čtvrtletní odměny., Kontakt: v případě zájmu si telefonicky sjednejte osobní jednáná na tel: 602 281 973 pan koubek.. Pracoviště: Monzas s.r.o., Blahoslavova, č.p. 937, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Martin Koubek, +420 602 281 973.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Celníci mají dost práce i o letních prázdninách

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Symbolický pramen Labe vyschnul. Stává se to, řeku to neovlivní

Krkonoše - Vyschlý pramen Labe na Labské louce zveřejnil v pondělí 13. srpna ve svém videu na facebookovém profilu uživatel Luděk Bouška. Amaterské video ukazuje vyschlé koryto, jímž jindy voda teče, a poukazuje na smradlavou břečku ve skruži.

Chata smrti na Ústecku: ženu vrah umlátil, muže zardousil. Pak se zastřelil

Ústecký kraj – Výslechem svědků a závěry znalců pokračovalo ve středu u Krajského soudu v Ústí nad Labem hlavní líčení v kauze dvojnásobné vraždy a sebevraždy, ke které došlo letos v noci ze 7. na 8. ledna v zahrádkářské osadě ve Střížovicích na Ústecku.

Městská policie dostane nový pick-up. Ústí vyhlásilo zakázku

Ústí nad Labem - Pětimístný vůz typu pick-up dostane ústecká městská policie. Bude ho používat k hlídkování, kontrole a odvozu odpadu z případných lokálních černých skládek.

Jaromír Jágr: Hokej to měl v Ústí vždycky těžké, talenty mu sbírá Litvínov

Ústí nad Labem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Deset branek, výhra Ústí, super atmosféra. A navrch Jaromír Jágr v akci! Úterní večer patřil na severu Čech hokeji. Ústecký Slovan totiž změřil v přípravě síly s Kladnem, za které po dlouhém rozhodování nastoupila i slavná osmašedesátka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT