Téma představení z prostředí mafie New Yorku 30. let minulého století vymyslel režisér Činoheráku Filip Nuckolls. Hru společně napsali Johana Součková, dramaturgyně Činoheráku a dramaturg Vladimír Čepek.

Jak hra vznikla?

„Na textu jsem pracovali dohromady, ale i každý sám. Text vznikal pro náš soubor, je to po letech návrat Činoherního studia k autorskému divadlu tak, jak to tu bylo obvyklé v éře režiséra Jirky Pokorného.“

Není škoda, že až teď?

„Na to moc nedokážu odpovědět. Nevím ale, jestli tu v minulých dobách pro to bylo klima. Někdo se tu o autorský text pokoušel, ale kvůli povodním to nedopadlo.“

Jde o počátek návratu autorských představení do Činoheráku?

„Byli bychom rádi, ačkoli je to velice náročné. Ale nevzdáváme se toho, je to způsob práce velice zajímavý a pro soubor stmelující.“

Dá se říci, že jste se na hře Famiglia vyřádili?

„Svým způsobem určitě. Stoprocentně nás to bavilo, i když scénář nevznikal lehce. Ale chytlo nás to a jsem zvědav, co tomu řeknou diváci.“

Uvidíme palné zbraně v rukou herců a mrtvoly?

„Samozřejmě. Je to o newyorské italské mafii ve 30. letech minulého století a to vše k ní patří. Ale způsob inscenace je velice jemný.“

Vraceli jste se při psaní do dětství?

„Spíš do mládí. Inspiračních zdrojů bylo hodně, shlédli jsme moc filmů a vzpomněli si na spoustu knížek. Nejzásadnější z nich je pro mě fascinující Kmotr, ale nevykrádali jsem ho. Představení vznikalo pod dojmem zážitků z něj.“

Hrajete barmana. Jaké je psát si roli na tělo?

„Zábavné, protože myslíte na to, jak to budete hrát. Hraju postavu okrajovější, ale velmi vděčnou.“

A kdo je hlavní postava?

„Máme jich víc. Je to italský don Jack Maranzano a jeho žena, jejich syn Marco, mladík Johnny Benson i barová zpěvačka…“

Můžete popsat děj hry?

„Johnny, mladík bez rodiny a bez práce, vzhlíží ke světu, který vytvořil mafiánský don Maranzano. Jednoho dne v baru zachrání život jeho synovi a na základě toho se dostává do té rodiny. Ač je v roli zachránce, není pro něj snadné proniknout do uzavřeného světa mafie. Je podroben zkoušce, víc už bych nerad prozrazoval.“

Gangsterku jste pojali vážně. Není v ní místo ani pro černý humor?

„Prostor pro smích diváků tam je, ale nevím, je–li to zrovna černý humor. Myslím, že udělat parodii na tento žánr je snadné. Postavit se k tématu na vážno je těžší, proto jsme si ten úkol dali.“

Hrají projekce ve hře důležitou roli? Přenáší nás do New Yorku?

„Ano, a velkou roli hrají při přestavbách. Tím, že je výtvarník scény Jan Bažant zároveň komiksovým výtvarníkem, je asi řečeno dost.“

Točili jste Ústí, Předlice či jinou lokalitu?

„To neprozradím. Ať se lidi přijdou podívat.“

Skvělý dobový jazz a swing vám do představení Famiglia napsal Jiří Šlupka Svěrák. Poprvé?

„Myslím že ano. Ale já už s ním dřív pracoval v Praze.“

Famiglia - Tohle je naše věc

kostýmy: Jana Smetanová

scéna: Honza Bažant

režie: Filip Nuckolls

hrají: Tereza Hofová, Irena Kristeková, Vladimír Čepek, Dan Dittrich, Jaroslav Achab Haidler, Jan Holík, Jan Jankovský, Kryštof Rímský, Marek Němec/Jan Plouhar