Právě tuto mezzosopranistku uvidíme zítra od 19.00 v roli vášnivé cikánky v Severočeském divadle opery a baletu (SDOB) na posledním uvedení Carmen (ve francouzštině s titulky) v této sezoně.

Tajemství a sex

„Carmen je žena mnoha tajemství. V opeře se do Josého skutečně zamiluje,“ řekla pěvkyně. Tomáš Šimerda, ředitel divadla a režisér ústecké Carmen ale soudí, že cikánka Dona Josého jen využívá.

„To je mužský pohled na věc. Když už má ženská s někým sex, tak to nikdy není jen tak bezhlavě. Ona ho v jednu chvíli miluje. On ji ale potom štve tím, že je takový mamánek,“ vysvětlila mezzosopranistka.

Muž – karikatura

„Ona se na něj dívá jako na karikaturu chlapa, všechno jí na něm vadí. On pro ni dělá cokoli – a to je možná špatně,“ soudila svérázná dáma. „A hlavně on tam pořád někde vidí svou maminku. Carmen se cítí být na druhé koleji, a to je špatně,“ dodala.

Podle pěvkyně má Carmen v opeře velkou hysterickou scénu právě kvůli lásce. „On jí tvrdil, že se musí vrátit do kasáren, ona se proto cítila ublížená, zhrzená a ukřivděná. Nechtěla ho pustit, to dokazuje, že ho měla ráda,“ soudila.

Tváře cikánky

Andreu Kalivodovou baví, že má Carmen během tragické opery mnoho tváří. „Je zamilovanou i zklamanou ženou, mrchou i mstitelkou – tam najdete všechno,“ chválila slavnou operu. „Každá role je dobrou rolí, každá chce maximální vcítění,“ odpověděla pěvkyně na otázku, zda se jí v divadle hrají mrchy lépe.

„Dost záleží na naturelu herce, jaká role mu vyhovuje. Když mám třeba zpívat Suzuki, služku z opery Madame Butterfly, tak se na to vždy těším. Jde to toiž proti mému naturelu, je to zábava,“ řekla.

Jsem Carmen

Pěvkyni poslední dobou role Carmen vyhovuje. „Jde mi sama, nemusím ji hrát. Jde přímo ze mě,“ přiznala diva.