Dny se liší

Rok od roku větší akce je zábavou pro celou rodinu, situovanou na český venkov přelomu 19. a 20. století. Oba dny tu má hrát ústecké divadlo Zrakoplav, lehce děsit krásně bláznivé teplické Panoptikum Maxe Fische a bavit ústecké Orangutanní dividlo i představení na chůdách divadla Minotaurus z Prahy.

Sobota na vsi

Pouze v sobotu vystoupí ve skanzenu s loutkami Téměř divadelní společnost a hlavně folklorní soubor Dykyta z Krásné Lípy, bez něhož by už jarmark nebyl jarmarkem. Jen v neděli návštěvníci akce výborné divadlo Trakař a ústeckého harmonikáře Vlka.

Pivo i hry dětí

Jarmark myslí na dospělé i na děti. Proto nabídne možnost soutěžit v pití piva, ale i šanci pro malé vykovat si přívěsek v kovárně Ignisferra.

Řemesla vs brak

Možnost koupit ve skanzenu výrobky řemeslníků je jeden z důvodů, proč na akci jezdí tisíce lidí. Potkají tu hrnčíře, košíkáře, řezbáře, tkalce, keramiky, bylinkáře, dráteníky, výrobce šperků. A také muže s kolovrátkem. Je to profesor Jaroslav Prášil z ateliéru přírodních materiálů Fakulty užitého umění a designu ústecké univerzity, který stál u zrodu jarmarku.

Jsou však i ti, kteří by rádi přijeli – ale nesmí. „Občas to zkoušejí, ale vietnamské stánkaři s umělou hmotou mají smůlu. Nepatří sem,“ řekl František Ledvinka, šéf MLA.

Snazší doprava

Problém jarmarku je záplava aut, MLA se jí snaží čelit mimořádnými spoji. Letos by v sobotu i v neděli měla vyjet mimořádná doprava z autobusového nádraží v 9:00, 10:00 i 11:00 a vracet se ze Zubrnic v 15:00, 16:00 a 17:00 hodin.