Nebudu vyprávět o historii objektu, ale o muži, který se o zámek stará. O kastelánu Janu Součkovi, který zámkem provádí a organizuje zde akce. A není jich málo. Navíc pro návštěvníky vybudoval atrakci, unikátní v celé ČR. Muzeum modelové železnice je totiž zábavou i poučením pro malé i velké návštěvníky.

Jan Souček se narodil v roce 1954 v Ústí nad Labem. Modelové železnice a lodě jsou jeho vážnou zálibou od dětství. Postupně rozšiřoval své sbírky, vkládal do modelů průběžně veškeré peníze. Stal se sběratelem funkčních modelů vláčků, nádražních budov, kolejišť s různými rozchody.

Celkem je na zámku k vidění 11 kompletních modelů. Postupně doplnil muzeum modely vojenské techniky, loděmi, letadly, funkčními autodráhami apod.
Na zámku působí od roku 1990, kdy zde probíhala řada změn – stěhování muzejních sbírek do nových prostor v Ústí a rekonstrukce zámku.

V prosinci 1997 se zámek po 32 letech otevřel pro veřejnost, předtím sloužil jako sklady ústeckého muzea. Jan Souček se také od počátku věnoval ostraze zámku, měl s tím zkušenosti.

K slavnostnímu otevření Muzea modelové železnice došlo v roce 2000. Na zámek, který je hlavním kulturním místem Trmic, se soustřeďuje celá řada aktivit města.

Je tu krásné prostředí na uzavírání svateb, o které je velký zájem. Probíhá zde již 10. koncertní sezona. Koncerty, které zde připravuje agentura ARTEP pod vedením Romana Dietze, mají hodně pravidelných návštěvníků. Také o jejich provádění se stará kastelán. Je rád, že se návštěvníci i touto cestou seznámí s významnou památkou.

Dále mohou na zámku umělci vystavovat svá díla ve čtyřech místnostech jako v galerii. V současné době probíhá v jedné místnosti výstava vývoje hornictví na Trmicku s ukázkami.

Připravil ji v roce 1998 Stanislav Sochodský. Petr Faust zde představuje historické pohlednice Ústí. O to, aby byl program výstav pestrý a zajímavý, se opět stará kastelán zámku.

Jsou zde také novinky. Jan Souček začal už loni připravovat projekt s ústeckým magistrátem v rámci Dnů evropského dědictví. Na zahradě zámku by byla v provozu v letních měsících za pěkného počasí železnice s velkými modely. V zimě by se převedla do zámku, napomohlo by to rozvoji turistického ruchu, zviditelnění zámku i Trmic, projekt se z poloviny rozjel.

Aktivity kastelána můžeme v mnoha směrech jen obdivovat – a to jsem neuvedla vše.

V zámku je také umístěna veřejná městská knihovna, o níž se stará jeho žena Vlasta Součková. Také velmi důležité středisko kultury v Trmicích. Přijde–li návštěvník do trmického zámku, jistě ocení práci, které se Jan Souček věnuje, aby byla atmosféra v zámku pěkná.