Cenu vymyslela sama výtvarnice, vycházela z přírodních motivů. Ptáček – vždy jinak zbarvený slavík – je symbolicky mimo klec – musí být svobodný. Vždy i v přírodě je možné ho vidět jen vzácně.

„Nejvhodnější doba pro setkání s jeho zpěvem je kolem 23.00 h. Poslouchám ho na chalupě v Moravanech, zpěv se ke mně nese až od Dubiček. Tam bývá spatřen,“ řekla.

Šárka Roščáková žije a tvoří v Ústí téměř 50 let. Keramickou dílnu vybudovala se svým mužem na Střekově v kouzelném prostředí Ovčácké stezky.

Umělecké sklony má po rodičích. Maminka vytvářela vizovické pečivo i slavné betlémy, jimž se i Šárka Roščáková věnuje řadu let. Dosáhla v nich značných úspěchů. Dělala nejdříve s maminkou.

Keramička začínala fotografií, následovalo studium na Střední knihovnické škole v Praze. Ráda vzpomíná na zajímavé předměty dějiny umění, hudbu a literaturu. Po škole nastoupila do podniku Kniha, oddělení propagace, aranžerství. Vytrvale malovala a kreslila, koncem 70. let se k ní dostala kniha Techniky keramiky Pravoslava Rady. Zaujala ji, od té doby se keramice věnuje. Pět let vedla keramický kroužek v Domě dětí v Ústí, hledala a našla si svůj styl.

Upravila domek i jeho okolí tak, aby lidem, kteří k ní přijdou, bylo dobře. Rozumí si s přírodou, k níž ji přivedl její manžel Josef Roščák, původně zootechnik a myslivec.

V její keramické dílně vznikají pěkné věci – obrázky, svícny, reliéfní plastiky. Častými náměty jsou sluníčka, sovy, ovečky, stromy, ale i pohádkové bytosti, např. čerti, andělé, svatí patroni. Její betlémy mají kouzlo českých Vánoc, každý rok se zúčastňuje ústecké výstavy betlémů.

V současnosti se věnuje znamením, základem je pro ni jméno rodiny. K tomu vytváří symboly s přírodním základem, např. U Zajíců, U Beránků a další.

Jsou to krásné práce, jimiž přináší lidem radost.

Keramické umění se stalo Šárce Roščákové smyslem a náplní života. Z její práce vyzařuje klid a pohoda, souznění s přírodou. Je s mužem v Ústí spokojená a šťastná a tyto pocity přenáší na své práce a do života. Dnes opět potěší její práce také hudebníky – vítěze Ústeckého slavíka.