Úvod zajistil domácí Dj Wuty, vystřídali ho litoměřický Dj Lost a Bebe taktéž z Ústí. Už ti areál slušně zaplnili, takže se show severočeských TVS dočkala ohlasů velmi příznivých od řady lidí. Ukázali, že jim hudební potenciál nechybí – jistě o nich ještě uslyšíme.

Dech beroucí byla exhibice trojnásobného mistra světa Martina Šimůnka na trialovém kole – doprovodný program festivalu. Bratislavští hip hop rebelové H16 pak už začali s mírným skluzem. Nadšené mladé publikum s převahou pěkných slečen jim to ale odpustilo, se skupinou téměř sborově vykřikovalo slogany z hitového CD Kvalitný materiál. Z alba, kterým si H16 vydobyli respekt a vydali se díky němu cestou ke slávě nejen na Slovensku.

„Přišla jsem hlavně kvůli H16, byli fantastičtí. Trochu mě ovšem mrzí výběr místa. Větruše má prostředí příjemné, ale areál Letního kina, kde se Skillz konal loni, mi přišel vhodnější,“ tvrdila Zuzana Moudrá. Hvězdní jihlavští Pio Squad to později viděli jinak. Větruše, místo nad nočním Ústím plným světel, je nadchla.

Živo bylo u graffiti stěn, kde umělci dokončovali malby spreji. Zájem byl o streetballové hřiště i Swis rampu. Škoda jen úrazu mladíka na kole, musela jej odvézt sanitka.

Raper Wuty představil svůj nový projekt UL Farma: hrál pár novinek, k slyšení byly hity z dob jeho skupiny Sewerská dvojka i tracky desky Víkend Menu projektu Wuty/ Mihai/ Pedro. Ústečtí fanoušci mají domácí interprety v oblibě a tak se nejeden mohl přesvědčit, že „ústeckej kraj je silnej jak´ zelenej čaj“. Zpívali třeba o Krásném Březně nebo mládeži rozmlouvali drogy.

Ve skvělé náladě se po půl desáté na pódiu zjevil Nironic, v Čechách žijící Američan, a předvedl početnému publiku show ve velkém stylu. V nezaměnitelném podání rapu ho doprovázel anglický DJ Tuco, jehož scratche a plný zvuk nechaly chladným málokoho.

„Nironic dal do vystoupení spoustu energie a dokázal tak festival výborně oživit. Hip hop a rap poslouchám od malička, ale to, co NI předvedl, jsem v Ústí ještě nezažil,“ pochvaloval si Jaroslav Jancura.

Poté bohužel mračna nevydržela a strhl se prudký liják. Ani to ale neodradilo skalní příznivce, aby si naplno vychutnali Pio Squad, bývalé Jižní Pionýry.

Jsou právě na vrcholu, letos vyhráli v kategorii hip hop Anděla za CD Punk Is Dead. Bylo vidět, že si koncert užívají a stejně na tom bylo publikum.

Při půlnočním překvapení, ohňostroji, už všichni netrpělivě čekali příchod hlavní hvězdy – slovenské legendy Kontrafakt. I počasí se trochu umoudřilo a tak nic nebránilo tomu, aby si návštěvníci vystoupení tria vychutnali naplno. Pánové z Piešťan nešetřili šťavnatou slovenčinou a drsnými obraty. Předvedli to nej z hitového alba E.R.A., drsný raper Rytmus přidal skladby ze svého sólo CD Bengoro, Kontrafakt avizoval i nové CD, v září se máme na co těšit.

PořadateIé jsou spokojeni, že ukázněné publikum v areálu novou fasádu Větruše neponičilo spreji. Nenechali to ale náhodě a tak bylo trochu zvláštní vidět třeba turistický ukazatel či kmen stromu obalený až k zemi igelitem.

Druhý ročník Skillz – díky skoro dvěma tisícům návštěvníků největšího ústeckého hudebního festivalu – se zkrátka povedl. Spokojeni jsou i pořadatelé, tím to pro ně ale letos ještě nekončí.

„V prosinci chceme uspořádat v Ústí zimní verzi Skillz,“ dodal pořadatel Josef Pouzar.