Patnáct let pracoval u kriminalistů jako technik, fotograf, následovala práce na šachtě jako zámečník a nakonec jako ředitel velkostroje. Přešel do reklamní agentury a ještě působil jako obchodní zástupce v bezpečnostní agentuře. Nyní je krátce v důchodu.
Kdysi dal otci k 80. narozeninám svůj obraz. Dodnes si pamatuje, jak to maminku dojalo. Obraz byl pak doma vyvěšen vedle obrazu tatínkova, který také maloval – byť sporadicky.

K opravdovému malování se dostal později. První obraz je z roku 1974, bylo mu 27 let. Zajímavé až neuvěřitelné je, že byl také trojnásobným mistrem v ČR ve fakířině. Úspěchy měl i u kouzelníků, stal se svého času 2. nejlepším v Karlových Varech. Vše, co prožíval, svědčí o jeho romantické povaze, představivosti i aktivním přístupu k životu.

Před 11 lety se potkal s Helenou, našli v sobě zalíbení. Karel Kita přišel díky své ženě mezi výtvarníky a toto prostředí na něho silně zapůsobilo. Začal tvořit (oleje, tempera), zapojil se do kulturního dění v Ústí. Jak sám říká, chtěl být jiný, a tak tvořil i koláže.

Ateliér má Karel Kita ve svém bytě stejně, jako jeho žena. Doplňují se. Je pyšný na svou dceru, která úspěšně pracuje v reklamní agentuře, nedávno se stal prezidentem Výtvarné skupiny SPOLU.

Do přípravy rodinné výstavy, která se odehrála v kostele sv. Vojtěcha, dal všechny síly. Asi polovina vystavovaných prací byla jeho.

Nikdo podle něj nemá právo hodnotit, je–li obraz dobrý nebo špatný. „Každý by si měl projít galerii a zastavit se až u toho obrazu, který ho osloví,“ říká. Věří, že se Ústí opět v rozumném časovém horizontu dostane na slušnou úroveň v případě výstavních prostor. „Výtvarníci potřebují stabilní výstavní prostor,“ vysvětluje.

Se svou ženou společně vystavoval podruhé, poprvé v Muzeu města Ústí v roce 2000.

Helena Kitová má nyní čtvrtou samostatnou výstavu. Svou tvorbu už představila v Klášterci nad Ohří, Krupce , v kině U Františka.

Svými obrazy a jinými díly byli manželé Kitovi zastoupeni na více než 40ti výstavách: poprvé v Galerie Na Terase v Ústí, následovaly Teplice, Děčín, Duchcov, Vejprty, Telč a další místa.