Podle časopisu Rock & Pop je album Made In Valmez, debut Mňágy a Žďorp, nejlepším českým rockovým albem 90. let. A není divu, vždyť jeho ironické i melodické hity Hodinový hotel, Made in Valmez či Ne, teď ne hraje kapela dodnes.

Už brzy ale začne Mňága točit nové, již jedenácté album. Zajímalo nás tedy, jestli i z něj skupina zahraje v Ústí. „Zatím ještě ne. Písničky jsou napsané a s kapelou je přes prázdniny musíme pořádně nacvičit a doaranžovat. Ale vlastně jednu zahrajeme – jmenuje se Kafe,“ prozradil zpěvák, hudebník a autor textů Mňágy.

Na tom festivalu, vedle Žlutého psa a Nagyho s kapelou, hraje třeba i Wabi Daněk, Kamelot a Hložek s Kotvaldem. Jak vnímáte takové akce?

Jako vystoupení pro široké spektrum lidí. A mám radost z toho, že když na podobných akcích hrajeme, lidi většinou zpívají a trsají s náma.

Spolu s Michalem Kaščákem také uvádíte v TV hudební pořad Ladí neladí. Jak vidíte jeho budoucnost? A neuvažujete také o DVD z něj? Třeba ve spolupráci s časopisem Report podobně, jako vydal DVD z Kloboučků Michala Pavlíčka či Nocí s Andělem?

Jeho budoucnost vidím dobře. Náš pořad má dobrý obsah i sledovanost, takže můžeme v klidu pokračovat dál. I kapel je kupodivu pořád dost.

Už jste měli v Ladí i výborné české elektronické nováčky MidiLidi? A pokud ne – slyšel jste je už? Co na ně říkáte?

Doporučoval nám je publicista Pavel Klusák a počítáme s nimi. Kdy, to ale fakt nevím.

Prozradíte víc o vzniku klipu Mňágy s mladým Ivanem Langerem?

Mladý Ivan Langer tehdy spolupracoval s naším klipařem Zdeňkem Zukalem. Klip natočili a sestříhali za 200 korun sakumprásk za víkend, čímž vyhráli sázku, kterou s námi uzavřeli. Už nevím, o co jsme se vsadili, ale vsadím se, že to bylo o alkoholické nápoje.

V klipu Dutý, ale free pálíte bulvární tisk. Je to odvaha, nebo risk?

Bulvární tisk je humus a špína a rychlé prachy za každou cenu. Nesnáším kretény, kteří kupříkladu ochotně využijí i nemocných dětí známých lidí a jsou mi odporné i takzvané celebrity, které většinou umí houby a jen povídají o tom, co obvykle snídají. Z naší strany to není ani odvaha ani risk. Jen se nám to nelíbí, tak o tom zpíváme.

„Každý den odvahu, každý den znovu na tahu,“ zpíváte v ní. Potřebují dnes lidi povzbuzovat k odvaze? A k odvaze k čemu?

Neustále je třeba povzbuzovat všechny a hlavně sebe k odvaze být statečný každý den. Nebát se, nedat se.

Text písničky Miluju je otevřená zpověď o tom, jak vás změnila láska. „Hrabičkama přehrabuju poslední zbytky černého humoru, obrané kosti vybraného cynismu odkládám do misky…“ Mám to brát vážně, nebo i to je ironie? A nebude teď tedy bez černého humoru a pesimismu s Mňágou trochu nuda?

Jsem teď šťastný a nehodlám na tom nic měnit. Humor je a bude! Pesimismus pokorně odevzdávám dalším troskám a děkuji, už ho nepotřebuji! A nudit se s Mňágou rozhodně nebudete, na to zapomeňte! Nová deska bude mazec!

Na podzim chystáte DVD s filmem MŇÁGA: Happy End a klipy. Bude to 2DVD, přidáte i nějaký dokument či záznam koncertu?

DVD jsme odsunuli na neurčito, protože se nám nakupily nové písničky a dáváme přednost čerstvému zboží. Na historii je vždycky času dost.

A jak se daří vašemu poslednímu CD Dutý, ale free?

Zatím docela dobře. Já už se ani nestarám o to, kolik se prodá desek. Hlavní je, že si ho lidi všimli a že když písničky z něj hrajeme, tak je slyšet, že ty skladby mají odezvu. To je pro nás zásadní, protože jsme koncertní kapela a žijeme z koncertů. Z písniček neděláme žádné projekty, ale děláme je takové, abysme je pak mohli živě hrát.

Jak to v současné době vypadá s vaším sólovým projektem?

Ten je u ledu. U mě to funguje tak, že vždy jednou za deset let dám něco dohromady, abych si vyčistil šuplík, nebo abych udělal písničky, které jsou hodně osobní a nechci do nich tahat kapelu. Teď budu všechny písničky dělat pro kapelu, protože jsme se v poslední době hodně sjednotili. Chtěli bychom písničky, které já donesu, obohatit například o jazzové nebo balkánské prvky. Za poslední dobu se nám nashromáždilo dvanáct písniček, osm je jich už kompletně hotových, čtyři doděláváme. V listopadu bychom chtěli natočit další desku.

Kdy by novinka mohla přijít na trh?

Nechceme se zúčastňovat žádných předvánočních protlaků a tak podobně. Vydáme to například někdy v únoru, protože našim fanouškům je fuk, kdy vyjdeme a rádia nás nepovažují za současnou kapelu. Pohybují se v jiném prostředí.

Co vás v poslední době hudebně zaujalo, co posloucháte?

Víceméně skoro všechno. Hodně do mě jeden známý tlačí takové elektro kapely. Mám v oblibě i staré kytarovky, po kterých se pídím. Také si kompletuju desky od kapel, které mám rád. Třeba Depeche Mode nebo The Cure.

Labské léto 2007, 25. srpna, Letní kino Ústí nad Labem

Na pátém ročníku festivalu pro celou rodinu, který pořádá ústecké Hitrádio FM Labe, letos vystoupí a zahrají:

Mňága a Žďorp, Ready Kirken, Hložek a Kotvald, Jakub Smolík, Žlutý pes, bavič Vláďa Hron, Petr Kalandra Memory band, Wabi Daněk, Petra Janů a Peter Nagy se svou skupinou Indigo. Akce vyvrcholí ohňostrojem, nabídne i kolotoče a soutěže pro děti i dospělé. Část výtěžku bude věnována zoo Krásné Březno.