Ondřej Hejma, zpěvák a autor textů Psa, ale také prozradil, že kapela v Ústí zahraje bez svých dvou zpěvaček.

„V létě s námi nevystupují,“ konstatoval trochu smutně muž, který si roli porotce v první a třetí řadě reality show Česko hledá SuperStar užíval.

Nás ale spíš zajímalo, jak si užívá letošní parné léto.

Jak trávíte léto? Pracovně?

Dalo by se to tak říct. Já se prostě zabývám činnostmi, které se dělají hlavně v létě jako je muzika, sport, vysedávání v zahradních restauracích a tak podobně.

Hrajete se Žlutým psem na náměstích, v amfiteátrech, na festivalech, pivních slavnostech i folkových akcích. Je netaktické říkat pořadatelům ne?

Máme své podmínky, a když je pořadatel splní, rádi jedeme hrát. Hrajeme odpoledne pro pankáče s Visacím zámkem a Sestrama, večer na folkové akci s country kapelama a Lenkou Dusilovou. Pivní slavnosti přímo miluju.

Kdyby se chystala, už čtvrtá SuperStar – šel byste do toho znovu?

Na Superstar mám ty nejlepší vzpomínky a myslím, že má budoucnost. Musí se ale neustále měnit. Podle toho, jaké budou ty změny, se budu,

případně nebudu, rozhodovat.

Jaký jste golfista? A jakými úspěchy se můžete pochlubit?

Děkuji za optání. Letos jsem se už dostal na handicap 15, to znamená, že za celý turnaj dám asi 15 špatných ran. Což vypadá jako hodně, ale vlastně je to málo. Důležité je, že mě to pořád baví.

A co kapela, co můžeme očekávat nového?

Z kraje roku, když náš kytarista Franta Kotva přestoupil do toho nebeskýho bandu, se do kapely vrátil její někdejší zakládající člen Honza

Martinek. A tím se do kapely dostal zase víc duch blues a jižanského rocku. Je to teď docela pestrá směsice, kde jsou všechny naše nejznámější písničky, ale i světová klasika a pár zásadních novinek.

Prozradil jste, že se Pes vrací k blues. Je to tedy návrat ke kořenům?

Ke kořenům a ještě dál. Všechny hity tehdejšího začátku Psa stejně hrajeme, ale navíc se nám podařilo po třiceti letech dodělat některé rekonstrukce tak monumentálních skladeb, jako je třeba dvanáctiminutový Free Brid od Lynyrd Skynyrd.

Na desce Havěť všelijaká malíře Jiřího Slívy máte písničku Pamětník. Jak vnímáte ten projekt, jaký pocit z této desky nejen pro děti máte?

Jirka Slíva je kamarád a souputník ze světa pražské muziky v 70. letech a snadno jsme se dohodli.

Je to osvěžující změna si zkusit něco jiného, Vítek Sázavský to dobře ošetřil a mimochodem si myslím, že to není jen deska pro děti, ale i pro dospělé, nebo spíš pro dospělé a pro děti taky.

Co právě Žlutý pes plánuje?

Já si myslím, že nás ještě jedno nové CD nemine a tak se už delší dobu připravuju na to, jak tu změnu, kterou Pes prošel, zachytit.

Jestli to bude klasika nebo live či třeba DVD, to nevím, ale mám na to chuť.

Na koho z dvoudenního festivalu Music In The Park – kde zítra v pražské Stromovce budete hrát – se právě nejvíc těšíte? A je někdo z interpretů toho festivalu právě tím, na jehož hudbě jste vyrůstal?

Těším se na všechny. Nejen na americké hvězdy, ale i na Dana Bártu nebo premiéru Jany Kirschner.

Jinak Dr. John ze Spojených států amerických patřil k té bluesové scéně, se kterou jsme vyrůstali s Ivanem Hlasem. Blood Sweat and Tears byla slavná kapela a její hity jsem poslouchal stejně, jako Beatles nebo Stones. Ricky Skaggs je prvoligová countryová hvězda – a navíc je ve Stromovce krásně