Na fotografie z tohoto filmového snímku je ovšem prozatím přísné embargo. Filmaři nás u Neznaboh nenechali vyfotit jedinou uniformu vojáka strany Dobra ani Zla, helmu si pro náš fotoaparát odmítl nasadit, či vzít do ruky meč, také Ernie Malik, tiskový mluvčí Kaspiena pro celý svět.

Filmaři se ovšem na sever kvůli natáčení Letopisů Narnie od spisovatele C. S. Lewise vrátili. Také její první díl Lev, skříň a čarodějnice vznikla zde, konkrétně v Tisé či u Pravčické brány.

Se snímky jsme měli smůlu, ale rozhovor nám sám Ernie Malik k novému filmu, který natáčí Studio Walt Disney a v ČR do něj investuje 30 až 40 milonů dolarů, poskytl.

Pane Maliku, jak je pro vás důležitá právě tato lokalita – louky u obce Neznabohy?

Tato lokace je pro náš film velmi důležitá. Odehrávají se zde totiž dvě z nejdůležitějších scén, nacházející se až na samém konci filmu.

Jedná se o závěrečnou bitvu armád dobra a zla a o závěrečný souboj dvou hlavních postav s meči – prince Kaspiena a Kentaura. Scény, které film rozhodnou, se odehrávají právě zde.

Jak dlouho se v této lokalitě ještě zdržíte?

Tři týdny už jsme zde natáčeli na přelomu května a června, dva týdny v tom budeme pokračovat v polovině léta.

Prozradíte, kolik herců a komparzistů se účastní natáčení Prince Kaspiena zde u Ústí?

Komparzistů je tu tři sta, jsou to vojáci, které zde vidíte. Máme zde dva tábory, jeden z nich obývají vojáci, okupanti Narnie, ve druhém jsou hodní pohádkoví obyvatelé říše Narnie.

Ještě než se začal Kaspien natáčet, dočetl jsem se na internetu informaci – možná spekulaci – že by se měly natáčet tři díly Narnie najednou. Podobně, jako tomu bylo například u Pána prstenů. Je to pravda?

Na začátku roku 2008 se začne s natáčením třetího dílu Letopisů Narnie, zatím se ale ještě přesně neví, kde. Právě se hledají lokace po celém světě.

Je tedy možné, že se opět vrátíte také do ČR?

Nevíme, prozatím to ještě opravdu nevíme.

Objeví se v Princi Kaspienovi také v ČR známí herci–osobnosti?

Ano. Například Lejla Abassová hraje manželku hlavního kentaura a Jiří Krytinář je jedním z obyvatel říše Narnie.

A kým bude Klára Issová?

Ta hraje čarodějnici. Ale je to čarodějnice–polopták, takže ji diváci nepoznají. Je hodně namaskovaná.

Kostýmy –a také ten speciální zelený pro samotného Prince Kaspiena – vznikaly v České republice. Jak jste spokojeni s prací českých řemeslníků?

Nejen že jsme s prací českých řemeslníků spokojeni – jsme jí doslova nadšeni! Obdivujeme jejich umění a vážíme si ho. A nejedná se přitom pouze o kostýmy, ale také o stavby, které umí vytvořit. V pražských studiích na Barrandově nám pro druhý díl Narnie postavili celý hrad, hned celé městečko.

A Isis Mussenden, hlavní návrhářka filmu, v Čechách například objevila rodinu vyšívačů, kteří se tomuto umění věnují už po generace.

To je úžasné…

Ano. Myslím, že taková kontinuita řemesla už jinde ve světě neexistuje.

A také řemeslníci, pracující na konstrukcích a stavbách, jsou důvodem, proč Hollywood volí pro natáčení takových filmů právě Českou republiku. Není to proto, že je zde levněji než například v Americe. Důvodem je kvalitní řemeslná práce.

Jsou také koně, kteří hrají v Princi Kaspienovi, českého původu?

Někteří ano, jiní pocházejí ze Španělska. Hlavní koňáci jsou také Španělé, protože pro ovládání koní musí mít školu. A navíc – ona je celá armáda okupantů Narnie trochu „hozená“ do jižní Evropy, koně se pohybují „po španělsku“. Pomáhají jim ale samozřejmě také čeští koňáci.