Pod hlavičkou KBČ funguje i jediné letní kino v Praze na Střeleckém ostrově. V roce 2004 byl nově zřízen i obdobný kulturní stánek v Brně u Semilassa.

Dva pojízdné kinoautobusy působí od roku 2002 na Slovensku. Od téhož roku Kinematograf rozšířil své pole působnosti a vyjel promítat filmy do západní i východní Evropy, kde zaznamenal velký ohlas.

Tento týden se Kinematograf Bratří Čadíků vrátil do Ústí nad Labem. Pozadí Kinematografu nám poodhalil PaeDr. Josef Čadík a náměstek hejtmana ústeckého kraje Radek Vonka.

Kinematograf jezdí po českých a slovenských městech již 10 let. Ještě vás to baví?

Josef Čadík: Určitě mě to baví, ale o tom už to dnes moc není. Teď bych spíš nerad zklamal diváky, kteří se na nás za ta léta naučili chodit, a vlastně i ty nové.

Radek Vonka: Já bych řekl, že dokud to bude bavit diváky, bude to bavit Pepu Čadíka.A naopak, dokud to bude bavit Pepu Čadíka, bude to snad bavit i diváky.

V Ústí nad Labem jste již počtvrté. Vracíte se sem rádi?

Čadík: Ano, Ústí, a vlastně severní Čechy jako takové, máme rádi. V Ústí se nám dokonce podařilo docílit zatím rekordní návštěvnosti, která dosáhla 2500 lidí, a při tom se nám povedlo vybrat i nejvíce peněz z dobrovolného vstupného, které putuje na dobročinné účely, takže máme upřímně radost. V

Ústí máme navíc výborného partnera v Drinks Unionu, takže jsme spokojeni.

V severních Čechách objíždíme v současnosti již dvanáct měst. Do Ústí jsme dorazili z Litoměřic, kde jsme letos promítali poprvé, a byli jsme mile překvapeni návštěvností, které jsme tam dosáhli.

Lidé chodili na promítání celý týden, což je určitě potěšující. Na druhou stranu je to ale dost vyčerpávající, takže třeba slovo dovolená již skoro ani neznám.

Jak probíhá výběr promítaných filmů?

Vonka: Filmy vybírá město, ale není to vždy jednoduché. Jsou filmy, které nechtějí kina pro takovéto promítání uvolnit, a jsou filmy, které by z rozpočtu nebylo možné zaplatit. Problémů však může nastat celá řada.

Letos jsme například uvažovali nad filmem Vratné lahve, ale jelikož se v něm pije pivo jiné značky než to, které sponzoruje trasu Kinematografu v severních Čechách, od návrhu jsme nakonec upustili.

Jaké filmy máte rád?

Čadík: Mám moc rád například film Vesničko má středisková. Nevím, jak tento snímek vnímá mladá generace, ale pro tu naši byl prostě úžasný. Jinak mám ale český film rád jako takový. Však také s českým filmem nejezdíme jen po České republice.

Český film vlastně tvoří i převážnou část toho, co hrajeme třeba na Slovensku. Slováci sice mají své vlastní filmy, ale není jich zdaleka tolik. Naštěstí ještě stále na Slovensku česky rozumí, takže to není problém.

Český film, ale vozíme i napříč Evropou. Já si pamatuji, když jsme poprvé vyráželi třeba do Moskvy. Bylo to pro nás něco nového a prakticky jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale naše filmy tam měly úspěch. Další, o čem mluvíme je, že bychom někdy mohli také vyrazit s Kinematografem do Ameriky.

Chtěli byste ve Spojených státech Amerických promítat naše České filmy?

Čadík: Ano, přesně tak. Ve spojených státech dnes žije spousta Čechů, takže si myslím, že by to nemusel být problém. Navíc se i české filmy dělají s anglickými titulky, takže proč ne?

Vonka: Česká kinematografie obsahuje spoustu kvalitních filmů, máme nominace na Oskary, takže bych v něčem podobném problém neviděl.

Kinematograf Čadíků v Ústí

Promítá zde do neděle 12. 8. Dnes se diváci mohou přijít podívat na film Tajnosti, zítra to bude film Milenci a vrazi. V pátek mohou návštěvníci na Lidickém náměstí shlédnout snímek Jak se krotí krokodýli, v sobotu Bestiář a v neděli promítání zakončí rodinný, animovaný film Za plotem.