VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Collegiu Bohemicu už nastaly změny

ÚSTÍ NAD LABEM - Obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum (CB) vznikla na podzim 2006 díky projektu z roku 2004. Ten chtěl přebudovat část Muzea města Ústí na instituci, věnující se česko – rakouským i česko – německým vztahům a dějinám česko – německého soužití v českých zemích. CB založily společně město Ústí, Univerzita J. E. Purkyně a Společnost pro dějiny Němců v Čechách.

21.8.2007
SDÍLEJ:

Ředitelka Collegium Bohemicum Blanka MouralováFoto: DENÍK/Radek Strnad

Budova muzea je dnes vystěhovaná a není jasné, dočká–li se rekonstrukce. Než se vše vyřeší, chce Blanka Mouralová – nová a první ředitelka Collegia – vybudovat z CB instituci, podporující vědecké bádání ve zmíněných oblastech.

Do Ústí přišla ředitelka z Berlína, kde vedla čtyři roky České centrum. „Za tu dobu jsem poznala, že je se vznikem CB spojeno velké očekávání. Že je zájem o posílení vztahů mezi Ústím a Drážďany, jejichž instituce by s námi rády spolupracovaly. Na to se velmi těším.“ přiznala.

Collegium Bohemicum napomůže popularizaci současné kultury i života v SRN a Rakousku, podpoří i vědecké bádání. „Chceme tak přispět k diskuzi o tom, jak si ČR v Evropě stojí, jak je napojena na česko – německé i česko – rakouské soužití. Půjde ovšem o český úhel pohledu,“ vysvětlila Blanka Mouralová.

Můžete být konkrétnější?

Do povědomí v ČR i v zahraničí se už Collegium zapsalo významnými konferencemi, na nichž se podílelo. V roce 2005 to byla Tolerance vůči intoleranci, první velká konference a zároveň gesto, že se chce ČR touto problematikou zabývat. Konferenci Duch zakladatelů se Ústí vrátilo k historii německých průmyslnických rodin a k tomu, co pro město znamenaly. Loňská konference začala aktivity, vycházející z gesta sociálně – demokratické vlády vůči německým antifašistům.

Navážete na ně?

Ano. V příštích letech by CB mělo být schopno zvát na stipendijní pobyty studenty i docenty z ČR i ze zahraničí, aby zde na této problematice – v úzkém kontaktu s Univerzitou J. E. Purkyně – pracovali. To by mělo dát CB tvář seriozní badatelské instituce.

Paralelně chceme dělat i semináře, workshopy a konference pro veřejnost. Lidé, kteří zde budou pracovat, by měli tisknout články v médiích, vystupovat v rozhlase i ve veřejných diskuzích tak, aby pomáhali rozproudit debatu u nás o naší vlastní historii, o které toho zatím tak moc nevíme. A přitom je ohromě zajímavá a povědomí o ní je pro nás pro všechny obohacující.

Co vše zde Collegium pořádalo?

Prostřednictvím své kulturní manažerky organizovalo v Ústí zajímavé kulturní akce, na nichž prezentovalo současnou německou kulturu – především hudbu a literaturu. To bylo zajímavé i pro studenty ústecké univerzity.

Tyto pořady si své publikum našly. Budou pokračovat?

Ano – včetně koncertů skupin. Už jsou naplánovány na podzim 2007 opět ve spolupráci s drážďanskými Dny české a německé kultury.

Uvedené akce organizovala Jennifer Schevardo, která už v Ústí skončila. Získá CB novou kulturní manažerku?

Ano. S novou kulturní manažerkou Frauke Wetzel, která nastupuje teď v srpnu, budeme rozvíjet vzdělavatelské projekty, nabídky pro školy a podobně.

Dá se říci, že až teď začíná Collegium naplno pracovat?

Do té doby fungovalo jako projekt. Jako značka reprezentující cíl, který si dalo město Ústí a jeho muzeum. Existovalo v podobě aktivního kulturního manažera, který měl reálné výsledky. Fakt ale je, že jako instituce bylo Collegium Bohemicum založeno koncem minulého roku. Já jsem od 1. července 2007 jeho první ředitelka a úkol – který jsem si dala – je vybudovat z něj instituci. A to je opravdu něco úplně jiného.

Co vás čeká?

Přišla jsem rozjet Collegium Bohemicum během příštích let jako instituci, za níž byl kus práce. Aby měla profesionální aparát a mohla poskytovat podporu i dalším česko – německým projektům, které za sebou aparát nemají.

Současná situace, kdy kdy ještě nevíme, co bude dál s budovou muzea, se mi tedy „hodí“ na rozjezd. Než dostaneme velký úkol, třeba pomáhat při vytváření nové expozice pro muzeum…

Jak důležitou roli hraje v CB ústecká univerzita?

Je jedním z jeho tří zakladatelů, už jsem jednala s rektorkou Univerzity J. E. Purkyně Ivou Ritschelovou. Shodly jsme se, že CB je jako instituce otevřená spolupráci s jinými místy v ČR i zahraničí.

Pro UJEP může být prospěšná i tím, že do Ústí přitáhne lidi. Univerzita nás v současnosti podporuje a poskytuje nám prostory. V brzké době jí to – myslím – budeme moci vrátit.

Jak?

Třeba rozšíříme nabídky jednorázových přednášek pro studenty. A umožníme jim – jako asistentům – být v úzkém kontaktu s badateli ještě před tím, než vstoupí na svou vlastní badatelskou dráhu.

Chystáte se vydávat publikace?

Můj plán je vydávat propagační časopis Collegia Bohemica, abychom o sobě dávali vědět. Ale také publikovat výsledky práce pozvaných badatelů a sborníky z konferencí.

21.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel26 020 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel programování CNC strojů, CAS systémy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Panského dvora č.p. 1006/1a, Klíše , Ústí nad Labem., Požadujeme: bezpodmínečně VŠ vzdělání - odborné + DPS-pedagogické minimum, nebo VŠ pedagogická fakulta s vhodnou aprobací. Dále požadujeme znalost řídících systémů, geometrie a souřadných systémů CNC strojů, znalost programování a simulace v řídícím systému Mikroprog S/F, Siemens, generování NC programů, úprava NC programů, práce s CAS programem, např. VariCAD, CAS/CAM Kocoprg, SolidWorks a HSMWorks., Nabízíme: zaměstnanec bude zařazen jako pedagog ve 12. platové třídě, 8 týdnů dovolené. , Pracovní poměr bude uzavřen na dobu určitou do 31.8.2019. Později může být prodloužen. Profesní životopisy zasílejte pouze e-mailem : stejskalova@stsul.cz co nejdříve.. Pracoviště: Střední průmyslová škola stavební a střední odborná škola stavební a technická, ústí nad labem, příspěvková organizace - u panského dvora, U Panského dvora, č.p. 1006, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jiřina Stejskalová, +420 477 753 803.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel25 470 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel OB - Obráběč kovů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Panského dvora č.p. 1006/1a, Klíše , Ústí nad Labem., Požadujeme: bezpodmínečně vyučení v oboru obráběč kovů, strojní mechanik, zámečník nebo nástrojař, maturitní zkouška v oboru strojního zaměření výhodou, ale není podmínkou. Dále požadujeme DPS - pedagogické minimum, možné zahájení studia ve školním roce 2018/2019. Požadujeme znalost práce na CNC obráběcích strojích, CAS systémy, základní práce na PC, internet, elektronická pošta, Word, Excel, PowerPoint. , Nabízíme: zaměstnanec bude zařazen jako pedagog v 11. platové třídě, 8 týdnů dovolené. Pracovní poměr bude uzavřen na dobu určitou do 31.8.2018. Později může být prodloužen. , Profesní životopisy zasílejte pouze e-mailem : stejskalova@stsul.cz co nejdříve.. Pracoviště: Střední průmyslová škola stavební a střední odborná škola stavební a technická, ústí nad labem, příspěvková organizace - u panského dvora, U Panského dvora, č.p. 1006, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jiřina Stejskalová, +420 477 753 803.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Projektant TZB strojní. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Za Válcovnou č.p. 465/49, Předlice, Ústí nad Labem., Náplň práce : projekce v teplárenství - výměníkové stanice, horkovody, parovody ÚT, kotelny, plynárenská zařízení-kotelny, plynoinstalace, regulační stanice plynu., Požadujeme : VŠ(SŠ) technického směru výhodou autorizace, praxe min. 5let, znalost práce s programy " CAD" ( AutoCad), očekáváme aktivní přístup k práci, svědomitost, samostatnost, flexibilita a schopnost týmově pracovat., Nabízíme: mzdu 25 000 - 40 000,- Kč., stravenky, zajímavou práci v prosperující firmě, motivující platové ohodnocení, dlouhodobou perspektivu a možnost dalšího odborného rozvoje. , Zájemci si mohou telefonicky sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Elte, s.r.o., Za Válcovnou, č.p. 465, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Roman Svoboda, +420 725 261 403.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér18 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Strojník - řidič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Za Válcovnou č.p. 465/49, Předlice, Ústí nad Labem., Náplň práce: práce se strojem (bagr kolový, obsluha jeřábu), řidič nákladního auta., Požadujeme: platný strojnický průkaz (rypadlo nakladač kolový), praxe podmínkou, zručnost, samostatnost, spolehlivost ŘP sk. B, C., Nabízíme: mzdu 18 000 - 25 000,- Kč., stravenky, nástup možný ihned., Zájemci si mohou telefonicky sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Elte, s.r.o., Za Válcovnou, č.p. 465, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Roman Svoboda, +420 725 261 403.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Maškarní ples v ústeckém Činoherním studiu
40

OBRAZEM: Vetřelec, Shrek nebo temný pán. Činoherní studio mělo maškarní

Eveline Jahelková pracuje jako vedoucí děčínského útulku už 17 let.
1

Eveline Jahelková: Zákony na ochranu zvířat jsou podle mě pořád slabé

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

FOTO: Několik medvědů provázelo školní masopust na sídlišti v Krásném Březně

Krásné Březno - V průvodu druhého ročníku školního masopustu nechyběl medvěd, šašek či královna.

Ústí se těší na víkend. Zaplesá si Střekov i Činoherák

Ústí n. L. - Pestrý plesový víkend čeká krajskou metropoli. Odehrají se tu minimálně čtyři plesy.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT