Jak vás napadlo udělat festival na hradě Střekově?

Nápad přišel asi v době, kdy se kastelánem hradu stal Jiří Himmel.

Střekovský hrad je prostor, který si pořádání takových akcí přímo žádá. My jsme tam již dříve dělali čarodějnice, takže jsme věděli, že možnost dělat tam koncerty tu je. Když se do toho zapojí i parkoviště u hradu, dá se z toho udělat i velký koncert, velký celodenní festival.

Je těžší pořádat festival na hradě než někde na louce?

My jsme nikdy festival na louce nedělali, takže nevím. Myslím si, že Střekov není na pořádání akcí až tak složitý.

V minulých letech byla Střekovská mumie dvoudenní s tím, že první den byl v klubech. Nepřemýšleli jste někdy o dvoudenní Mumii přímo na hradě?

Mumie byla jednou dvoudenní na hradě. V pátek byl malý koncert na hradní terase, kde byly tři kapely, a sobota se přenesla celá na parkoviště.

Bylo to ale dost náročné.

Takže letos je Mumie festivalem čistě jednodenním?

Loni i předloni jsme měli za zády silného partnera, který vyžadoval, aby akce byla dvoudenní. Shodli jsme se tedy na tom, že festival dvoudenní bude, ale s tím, že jeden den bude po ústeckých klubech a druhý den bude na Střekově. Ten hrad by dvoudenní festival asi neunesl, nejsou tam pro to vhodné podmínky. Lidé by neměli kde přespat, nikde poblíž není ani žádný kemp.

V letošním roce náš partner nic podobného nepožaduje, takže Mumie je jednodenní.

Na plakátech a letácích se objevuje heslo „zpátky ke kořenům“. Co je tím myšleno?

Tím je myšleno, že je tu spousta dobrých kapel, opravdu výborných kapel, které zvládnou zahrát o půl dvanácté na velkém pódiu, a lidé budou koukat s otevřenou pusou… Pak je tu možnost pozvat si na festival osvědčené festivalové kapely, které, z velké části, objedou úplně všechny festivaly… Tak jsme to ale dělat nechtěli.

Hrad Střekov je ideální tím, že se tam vejde tak 1500 lidí a těch 1500 lidí tam doufám přijde. Poslechnout si muziku, která je zajímá. Není to takový ten stádní zástupce, kterého mohou posluchači slyšet každý víkend.

Proč jste zvolili zrovna tuto koncepci?

Střekovská mumie jde letos do šestého ročníku a my jsme se tam vždycky snažili mít kapely, které se nám líbí. Letos jsme se pokusili přivézt kapely, které nejsou mainstreamové. Kapely, které nějak reflektují dění venku, třeba v Británii, nebo o co se snaží nezávislé kapely po Evropě, kapely globalizované, které by obstály klidně i na festivalu v Budapešti nebo v Drážďanech.

Nebojíte se, že to festivalu ubírá na atraktivitě?

Ta atraktivita se jen přesouvá jiným směrem. Podle mě to pro nějaké procento lidí bude určitě zajímavé. V posledních letech se na festivalech objevují stále ty samé kapely, takže myslím, že toho už mají posluchači plné zuby. Chtěli jsme to udělat jinak. K nám navíc lidé mohou přijet už jen pro to kouzelné prostředí. Málokdy se vidí festival na takhle pěkném místě.

Já bych řekl, že jméno Střekovské mumie je dnes již víceméně zavedené, festival nikdy neměl nějaký pořádný průšvih a myslím, že to lidé vědí a přijdou zase.

Myslíte si, že je v Ústí dostatek lidí, které tahle koncepce osloví?

Když jsme někdy na podzim připravovali tenhle ročník, říkal jsem, že co jsme mohli ústečanům nabídnout, tak jsme nabídli. Myslím, že je na čase počítat i s lidmi z okolních vesnic a měst. Když přijedou třeba dva lidé z Litoměřic, patnáct z Prahy a deset z Děčína, tak už to nějakou stovku dá.

Jinak mám bohužel s ústeckým publikem tu zkušenost, že se s nimi moc počítat nedá. Je jasné, že když je třeba v Národním domě jazz, když je v

Činoheráku nějaká dobrá premiéra, tak je plno. Když se ale koná nějaký, dle mého názoru, dobrý festival pro 2000 lidí, tak to ústečané většinou nezaplní.

V Ústí se letos festivalů sešlo poměrně dost, konkurence je veliká. V čem se Mumie liší od těch ostatních?

Myslím si, že Mumie funguje na základě toho, že se spojily dva faktory – nádherné festivalové prostředí a zajímavá muzika.

Na koho z vystupujících se nejvíc těšíte vy?

Mně se v poslední době moc líbí muzika, jakou hraje Václav Havelka, takže se určitě půjdu od 18.00 hodin podívat na Pleas The Trees. Hodně mě zajímají také třeba WWW a jak obstojí Ravelin 7. Jsem také zvědavý na Bruna Ferrariho. Je tam toho ale strašně moc a já nechci nikoho vyvyšovat, myslím, že pozorný posluchač se letos přetrhne.