Soutěžní Porta

Již proběhlo 25 oblastních kol, odkud soutěžící postupovali do Jihlavy. Tam proběhlo začátkem července národní kolo. Ve Skalici proběhne

Slovenské finálové kolo začátkem září. Podle toho kapely postoupí do ústecké Interpretační porty.

Letošní změny

Novinkou je i samostatná Autorská porta, která probíhá na úrovni národních kol. To znamená, že se z oblastních kol postupuje přímo do ústeckého finále. Proto také letošní Porta nebude v Ústí trvat 2 dny, ale rovnou 3. Začíná ve čtvrtek 13. září ve Velkém sálu Domu kultury

Trampským potlachem. Ten začíná v 19.00 hodin a k slyšení budou například kapely Zlatý orel, Skarabeus, Riding Hoppers a Poutníci.

Pokračovat bude v pátek mezinárodním finále Autorské porty v Kulturním domě. To bude úplně samostatná soutěž, která má svůj večer a své hosty.

Nezávisle na tom bude v sobotu v Letním kině finále Interpretační porty. Bude tam i doprovodný program jako je cena diváků, miss, nebo třeba ústecký stříbrňák. To tedy proběhne beze změny, jen to bude rovnou finále.

Nově i na náměstí

„Když jsme tuto koncepci připravovali, dbali jsme na to, aby byl dostatek kapel, protože vlastně odpadnou 2 semifinále, ve kterých soutěžilo zhruba 30 kapel. Kapely se ale mohou účastnit

Autorské a zároveň i Interpretační Porty, takže by jich mohlo být málo. Kvůli tomu zveme také některé kapely, které do soutěže nepostoupily. Ty nebudou na hlavním pódiu, ale na 2 vedlejších pódiích – terase Kulturního domu a pravděpodobně na Lidickém náměstí.

Kapely, které zde budou, sice nepostoupily, ale některé jsou určitě nadějné a zaslouží si nasát atmosféru Porty. Je mezi nimi spousta písničkářů a folkařů, kteří nejsou ani v jednom z finálových kol příliš zastoupeni,“ upřesnil program místopředseda organizačního štábu festivalu Josef Vejlupek.

Jako hosté vystoupí v pátek a sobotu například Kapitán Kid, Paleček a Janík, Pacifik nebo Rangers Band.