Akce, pořádaná Poradnou pro integraci Ústí, pamatovala na tanečníky i lidi, kteří si chtějí poslechnout pohodovou hudbu. Šanci dostali zájemci o africké bubny, orientální tance i arabské písmo – kaligrafie.

Četné stánky cizinců, žijících v ČR, lákaly na nejrůznější vůně i sladkosti. Některé, například africký či pakistánský, si chtěly přivydělat – čas bohatých ochutnávek zdarma na Planetě je již pryč. Jiné včetně ústeckého Oberigu či Poradny pro integraci se snažily upozornit na svou činnost. To byl i cíl akce – přiblížit Čechům tradice, kulturu a zvyky cizinců, žijících vedle nás.

A muzika? Po roce se vrátila azerbajdžánská skupina Tunzale v čele se zpěvačkou, která se od minule „polepšila“. V její hudbě nechyběly etnické vlivy, ale ani pop, jazz, soul. S velkou nadsázkou lze napsat, že hráli hudbu a la Dan Bárta.

Barevné křídy v rukou dětí zdobily Lidické náměstí u stanu Člověka v tísni. Ten zde pořádal akci Karneval rozmanitostí, na němž promítl filmy o lidských právech, dělal besedy a pozval dětský pěvecký soubor Romská 14ka z Matiční.

Snědé krásky z Prahy z Afrobaru pletly dívkám pěkné copánky a ve finále byly hvězdami pestré módní přehlídky. Afričanky byly letos menší a víc baculaté, ale ty zadečky jim slušely. Afričané pekli jehněčí, smažili k němu banány (chutnaly jako brambory) a vařili knedlíky.

Divokým tanečkům punků a skamanů patřila SČP scéna u restaurace Na Rychtě. Svou ztřeštěnou show tu rozjeli výborní italští Valanzaska. Polští punci Leniwiec – s pomocí harmoniky či pozounu – míchali punk se ska a reggae. Byla radost se na ně i jen dívat.

„Nejvíc mě tu dnes zajímaly workshopy bubenický a břišních tanců. Byla to zábava, zkusím ještě arabské písmo,“ těšila se v půli festivalu osmnáctiletá Míša Rejzková z Neštěmic. Překvapením pro ni byla moc ostrá omáčka, kterou jí dali Afričané ke „koblize“. A ocenila i azerbajdžánský pamlsek, chuťově srovnatelný s českými vánočními rohlíčky.

Na ČEZ scéně na Mírovém náměstí byla vrcholem česko –africká pop skupina Tschikuna s pěknými tanečnicemi, i reggae pohoda hvězd Planety – česko–africko–španělské skupiny United Flavour. Dost zpívali o revoluci, „zmínili“ i hit Stinga či africkou lidovou píseň o svobodě No Kwazulu. „Hlavně kvůli nim jsem tady,“ shodlo se několik dívek i žen, tančících v publiku.

Festival drsněji a po svém uzavřela už za tmy mladá a poněkud radikální hip hop herd core skupina Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny, kterou už Planeta zná.