V Národním domě zahrají v sobotu slavní britští blues rockoví The Manfreds, neméně populární Ten Years Afters i legenda z USA, spoluhráč Rolling Stones, kytarista a varhaník Al Kooper.

„Sobotní večer v Národním domě ale otevírají výborní texasští blues–rockoví Chris Duarte Group. I proto byl začátek koncertu posunut na 18.00 hodin,“ uvedl Ivan Dostál, ředitel Kulturního střediska města Ústí (KSM). Tato show bude výjimečně k stání.

Causa Manfreds

Zahraje v Ústí skupina Manfreda Mana, slavná v Británii už počátkem 60. let, zeptali jsme se Ivana Dostála. „Manfreds nejsou Manfred Man, tento muzikant v nich nepůsobí. Ale sestava Manfreds je pro mě těmi pravými Manfredy. Působí v ní tři její nejslavnější členové včetně zpěváka Paula

Jonese,“ řekl pořadatel.

Rozdíly? Velké!

Ač měl i loni festival hvězdy, rozdíl mezi ním a letoškem je prý obrovský. „Letos už jdeme s účinkujícími tak vysoko, že snad ani výš jít nemůžeme,“ podotknul Ivan Dostál. „Můj pražský agent říká, že festival má úroveň jako málokterá akce v ČR, ale i v Evropě,“ dodal.

Středa navrch

Letos poprvé rozšířili pořadatelé hlavní koncertní dny na tři. Dozvuky festivalu se odehrají 24. října v Národním domě. „Nabídek na hraní přišlo moc, byla škoda je nevyužít. Středa proto, že čtvrteční večer vyhrazujeme soutěži mladých jazzmanů a netroufli jsme si dát další hlavní večer na neděli,“ vysvětlil ředitel. Jen bohužel nepřijede slavná slovenská skupina Fermata.

Jazz vs. fotbal: 0:1

V Ústí se to nestává, letos ale citelně zasáhlo do života festivalu včerejší kvalifikační fotbalové utkání Mistrovství Evropy SRN : Česko. „Pivovarská šenkovna, kde se festivalové středeční koncerty Jazz Výběru Ústí konají, byla obsazena fanoušky fotbalu,“ uvedl Dostál. Dodal, že se vystoupení kapely Václava Nováka s hosty Svatoplukem Košvancem a Jiřím Kolouchem tamtéž od 20.00 hodin odehraje dnes.

Pátek, či sobota

Elitní složení účinkujících sobotního večera by mohlo na fanoušky blues rocku zapůsobit silně ve prospěch soboty. „Nařčení“, že sobota bude mít navrch, ředitel odmítá.

Věří, že striktní rozdělení festivalu na jazzový pátek a blues rockovou sobotu akci jen prospěje. „Nemůže se nám pak stát, že by lidé, kteří přijedou třeba na Ten Years After, šli stát před sál s půllitrem při koncertu jazzmanů. A naopak, jazz vyžaduje soustředěnější poslech a k stání by ideální nebyl,“ vysvětlil Ivan Dostál.

Vše pro Koopera

„Zabrat“ dala pořadatelům největší hvězda festivalu Američan Al Kooper. Museli pro něj sehnat přesně ten starý typ kláves, které požadoval. Jinak by nepřijel. Nástroj se podařilo půjčit v SRN, Kooper vyžadoval i drahou letenku.

Pořadatele ale těší, že se nyní – když bude sobotní koncert výjimečně k stání – vejde do sálu o 150 lidí víc. „Zvýší se tak i finanční efekt. Nebýt ovšem podpory města a dalších subjektů, tak by to žádné vstupné nezachránilo,“ dodal Dostál.

Jazz Pistols?

Německá skupina Jazz Pistols má podobné jméno jako asi nejslavnější punková skupina všech dob Sex Pistols. Co mají společného? „Nejspíš energii, která z jejich muziky jde. Jazz Pistols hrají výborný elektrický jazz, bude radost je vidět živě,“ prozradil Ivan Dostál. Zároveň řekl, že i díky těmto Němcům bude páteční jazzový večer velký zážitek.

Tím ale nebude dnešní soutěž mladých jazzmanů Junior Jazz. Neuskuteční se v Národním domě vůbec.

Program festivalu

čtvrtek 18. října, 19.00, Národní dům: Matěj Benko Quintet (SK/CZ) a Bucinatores (CZ). Soutěž Junior Jazz je zrušena
čtvrtek 18. října, 20.00 hodin, Pivovarská šenkovna: Jazz Výběr Ústí a hosté
pátek 19. října, 20.00, Národní dům: Joel Xavier Trio (P/Bra), Johnny O´Neal Trio (USA) a Jazz Pistols (D)
sobota 20. října, 18.00, Chris Duarte Group (USA), The Manfreds (GB), Ten Years After (GB) a Al Kooper & Funky Faculty (USA)
středa 24. října, 19.00, Dozvuky festivalu, Národní dům: Sammy Vomacka Trio (D), Pavel Jakub Ryba a Mind The Step