Zde všude, ale také třeba v Polsku, natáčel režisér Andrew Adamson (Shrek 1, 2). Pokračování kasovního trháku Letopisy Narnie: Lev, skříň a čarodějnice. Na severu to poprvé, v závějích v Tisských stěnách či u Pravčické brány předloni vznikal už tento 1. díl Narnie.

Zákaz oholení

Termín natáčení 1. června až 5. září byl pro Václava Šmejkala výhodný, jen musel udělat dřív – a úspěšně – zkoušky na UJEP. Jinak by měl smůlu, filmaři svůj kompars ani do školy nechtěli pouštět. Za nepřítomnost, nekázeň a porušení pravidel, třeba ostříhání či oholení, dokonce dávali pokuty. A velké průšviháře „vyhazovali“.

Student si musel nechat narůst dlouhé vousy i vlasy. Tvrdí, že netypicky a nerad. Ráno vstával už v půl čtvrté, měl minimum volna. O dovolené v létě pro něj nemohlo být ani řeči. „A to, že jsem byl jako komparsista na přelomu června a července tři týdny ve Slovinsku – to určitě za dovolenou nepovažuju,“ vzpomínal.

Léto v plné zbroji

V těžké zbroji s desetikilovým štítem a halapartnou hrál bojovníka armády zla krále Miraze. Muže, který krutě vládl Narnii tisíc let, chtěla svrhnout armáda dobra v čele s princem Kaspianem, který měl na trůn nárok. Nebylo to snadné, Mirazovi pomáhali vedle lidí-žoldáků i satyři, kentauři a další příšery. Za dobro naopak bojovali i trpaslíci včetně těch, které hráli Jiří Krytinář a jeho dcera Jana.

„Těžký byl hlavně začátek, tréninky na loukách nad Neznabohy. V červnu tu vládla velká vedra, dostali jsme zabrat, bylo to peklo,“ připustil Václav Šmejkal. „Ale starali se o nás. Každých 20 minut jsme dostávali pít, při nácviku nám nosili vodu i na bojiště, kropili nás… A jídlo? Vařili výborně.“
Dobrodružství

Pro studenta byla Narnie slušnou brigádou i dobrodružstvím. Tvrdí, že nejdůležitějšími vlastnostmi komparsisty jsou trpělivost a poslušnost. „Není zábavné, když něco opakujete pořád dokola. Natáčení bylo složitější než tréninky, před kamerou jsem někdy nechápal. Jeden záběr se třeba jel čtyři dny, pak dva dny jiný a zase jsme se k prvnímu vrátili,“ divil se ještě dnes.

Zpočátku nenatáčel jen kvůli odměně. „I kdyby mi třeba slíbené peníze nevyplatili – možná bych to skousnul. Natáčení mě zajímalo, lákalo mě alespoň se podívat, jak film vzniká. Být u toho,“ přiznal.

Tvrdé střety

Souboje v bitvách na Neznabozích, také u jeskyně lva Aslana a u velké jámy, která tam vznikla, byly tvrdé. Tělo na tělo. „Praskaly tam i štíty, byly z toho modřiny. Stáli jsme v řadě a říkali nám: Kdo chcete, vyběhněte a pusťte se do osobního souboje. Ty už pak ale byly dohodnuté,“ vzpomínal.

Do srpna si říkal, že to, co předvádí na „bojišti“ kaskadéři v maskách kentaurů, by klidně mohl za „ty jejich velký peníze“ dělat taky. Pak ale začali točit drsné scény a během dvaceti minut vezli čtyři kaskadéry do nemocnice. „Zdálky jsme viděli, jak jeli proti sobě a popadali jim koně… Byla z toho vykloubená ramena i přeseknutá tepna a mě najednou bylo jasné, že bych do toho nikdy nešel,“ otřásl se. „Jsou to prostě blázni!,“ říkal si, když viděl, jak na muže spadl kůň a pak ho ještě někdo přejel…

Nenápadný rejža

Režiséra Andrewa Adamsona komparsisté dlouho neznali. „Jen tam sedí a pozoruje natáčení na monitoru, vůbec o něm nevíte. Má ale asistenty režie a Slovinska. „Někdo mi tam řekl, že zrovna ten nenápadný blonďatý pán je tvůrce Shreka,“ ohlédl se za natáčením ve Slovinsku, na které vzpomíná nejradši. Učarovala mu tam příroda, hory připomínající scenérie z Vinnetoua. „Bílé skály a úplně modrá voda – bylo tam krásně,“ ohlédl se.

Skok 700 km

Ve Slovinsku se točily hlavně scény bojů na mostě přes řeku. Hrál vojáka i vesničana. „Bitva začala v Neznabozích, my zlí vojáci před Narniany prchali po louce a vběhli do listnatého lesa. K řece – už ve Slovinsku – jsme pak ale vyběhli z lesa jehličnatého,“ smál se. Les u řeky si navíc postavili filmaři sami. „Prostě přivezli živé vzrostlé stromy a nasázeli je tam. Muselo to stát fůru peněz,“ soudil.

Z Barrandova

Zatím si neumí představit, jak budou ve filmu Princ Kaspien využity záběry z Barrandova. „V davových scénách jsme hráli měšťany, ale netočilo se v kulisách. Jen v ateliéru s modrým pozadím – platformou. Do něj si teď pomocí počítačů můžou dosadit cokoli,“ vysvětlil.

Nikdy nepotkal Kláru Issovou v ptačí masce. „Jiří Krytinář s dcerou ale byli ve Slovinsku vidět často. Hráli Narniany, trpaslíky,“ prozradil. A viděl i tanečníka Yemiho v roli kentaura.

…ale nelituje

Že točil Narnii – toho nelituje. Klidně bych si to zopakoval, ale ne na tak dlouhou dobu. Už takhle bylo natáčení přehnaně dlouhé a oni to pořád jen víc natahovali, dokud nebylo hotovo,“ vzpomínal. Ale nemrzí ho, že třetí Narnie už v ČR vznikat nebude. „Filmaři říkali, že by nás jako osvědčené herce zase vzali. Ale když tu pokračovat nebudou…“ skoro rezignoval. A jak reálná je jeho budoucí účast u castingů jiných filmů? „Proč ne? Kdyby to byla zajímavá a dobře ohodnocená práce…“ dodal Václav Šmejkal.