VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva a Vašek: Chráníme si soukromí

KRÁSNÉ BŘEZNO - Na 400 fanoušků, většinou lidí starších 55 let, přilákal do Corsa koncert Evy a Vaška. Eva Dvořáčková a Vašek Ševčík z Blanska, kteří se proslavili hitem Bílá orchidej a prodali už asi půl milionu desek, hrají po celé ČR. Také v Ústí měli vyprodáno.

14.11.2007 1
SDÍLEJ:

Eva a Vašek jsou nad rockeryFoto: Archiv VLP

Ať se to někomu líbí či ne, nenápadné duo Eva a Vašek je fenoménem dneška. Připouštím to, ačkoli mě jejich hudba neoslovuje. Je příliš klidná a jakoby z jiného století. Přesto řadu lidí láká, baví je.

Vaškovi Ševčíkovi se podařilo překvapit mě ještě před rozhovorem. Dvakrát si mě vyfotil a já si vzpomněl na extremisty v ulicích Ústí – i oni si novináře fotili. „To my děláme běžně. Až napíšete článek, dáme si ho na webové stránky, k němu vaši fotografii. A třeba i link na vaše noviny,“ tvrdil.

V čem je rozdíl mezi tím, když do Ústí přijedou SuperStar a právě ti dva? Ve věku publika, a třeba Anetu Langerovou bychom těžko mohli vidět, jak ve stánku na koncertě osobně nabízí své nahrávky.

„Eva ale CD a DVD prodává. S lidmi si povídá, dozví se, co mají rádi a podle toho se řídíme. Je to lepší, než spoléhat na to, co nám nahlásí prodavači z obchodů,“ popsal Vašek Ševčík (54) svou strategii.

Máte rád Petra Nováka. Souvisí to s tím, co děláte?

Vašek: Určitě. Když mi bylo 14 a začal jsem vnímat hudbu, Novákův Náhrobní kámen patřil k prvním skladbám, jejichž akordy jsem se učil. Chytal jsem ji z rádia, pak jsme se potkávali s kamarády u potoka a vyměňovali si tam písničky.

Vnímáte rozdíl mezi tancovačkou a koncertem? Nebylo by pro vás lepší, kdyby byl koncert v Corsu bez židlí a lidi by mohli tančit?

Je dobré to kombinovat… Koncerty jsou důležité pro to, aby mohli lidé dobře poslouchat naše texty. Hlavně ti, kteří nemají naše CD. To na tancovačce nejde, tam hrajeme repertoár lidový, univerzální. Netlačíme do lidí vlastní věci.

Vystupujete jen ve dvou?

Ano, pravidelně. Zkusili jsme za sebe postavit i kapelu, ale lidi vždy řekli: „Nám stačí jen Eva a Vašek“.

Není to ochuzení publika, hrát mu jen z kláves?

Ale my na koncertech používáme základy ze studia, které nahrávají ti nejlepší. Lidový folklór nám hraje na housle bývalý primáš BROLNU (Brněnský orchestr lidových nástrojů – pozn. aut.), z Janáčkova divadla si vezmeme hráče na Ave Maria nebo Slyšíš jak zvoní, do swingu saxofon od Gustava Broma, Pepína Koláře z Moravanky…

Je tedy za úspěchem Evy a Vaška týmová práce?

Přesně tak, bez těch lidí bychom nebyli nic. Důležitý je pro nás aranžér, kterému už jen řeknu „Miloši, udělej tu písničku jako Eva a Vašek“ – a je to. Pak už jen samply doplňujeme živými nástroji, aby hudba dobře zněla lidem doma. To je pro nás podstatné.

Opravdu je pro vás studio důležitější než koncerty?

Přesně tak. Koncerty vnímáme jako obchodní záležitost, jako interpreti musíme objet celou republiku a dostat se k lidem. To aby si na nás mohli sáhnout a zjistit tak, že existujeme. Koncert není vyvrcholením naší práce, ale obchodní prezentací toho, co jsme vytvořili ve studiu.

Jste stále na cestách. Jak a kdy tedy pracujete?

I na cestách jsme po internetu a díky mobilům v kontaktu s výrobní jednotkou v Blansku. Se studii, kde vše vzniká.

Přišla na vás hlavně starší generace. Proč právě ji zajímáte? Proto, že vaše hudba neduní a slyší od vás písničky, které znají z mládí?

Písnička provází člověka celý život. To co posloucháte v mládí, při prvních láskách, si v sobě pak nesete. Některé písničky v nás vyvolávají vzpomínky na mládí. A ty vzpomínky sílí, jak člověk stárne…

Od kdy vy sám hrajete staré hity?

Jako čtyřiadvacetiletý jsem vzal záskok u kapely, v níž byli muzikanti o třicet let starší než já. Já byl zvyklý na rock pro mladé, oni hráli lidovky i staré písničky pro starší a prožívali to stejně, jako jejich publikum. Chytlo mě to a začal jsem hrát stejný repertoár.

Když jste šli do pořadu Uvolněte se, prosím – byli jste na Jana Krause nějak víc připravení?

Ne. Jen se nás jeho manažer ptal, o čem nechceme hovořit. A my na to že jsme ochotni špásovat o všem. Třeba i o tom, jestli jsem byl komunista…

A byl?

No jistě, všichni jsme byli.

A ta zakázaná témata?

Nehodláme se bavit o našem rodinném prostředí. Nelíbí se nám nechutnosti, které se psaly a píší o Karlech Svobodovi a Gottovi, o Ivetě Bartošové… Připadá mi to, jako když se hyeny hrabou v mrtvole. Bulvár to zajímá a lidi to asi chtějí vědět, ale mě se to nelíbí.

Proč jste ale Janu Krausovi neodpověděli, jestli jste s Evou manželé?

Nechceme na to odpovídat. Když totiž odpovíme na tuhle otázku, hned bude následovat další: jestli spíme vedle sebe, jestli spím na levé straně, jestli se milujeme pětkrát nebo padesátkrát za den… Ať si ze mě někdo dělá srandu, třeba že zpívám Kristýnku, nebo že zpíváme falešně, to je mi úplně fuk. Ať se o nás ale baví o jiných tématech. Do manželství a do vztahu Evička – výchova – dítě, ve kterém máme jasno, si nepotřebujeme nechat mluvit. Nakonec mně je 54 let, mám vnoučata a měl bych si s nimi hrát. Já už teď nemůžu radit ani svým dětem.

Víte, kolik jste prodali desek?

Nikdy jsme to nepočítali, ale půl milionu to asi bude.

Máte s vydavatelem výhodnou smlouvu? Někdy firmy interprety dřou z kůže, myslíte si, že máte z nahrávek dost peněz?

(smích) My máme tu nejlepší smlouvu, protože jsme vydavateli sami sobě. Takže si sami s Evou děláme co chceme.

K tomu patří i to, že Eva sama prodává návštěvníkům CD a DVD?

Určitě. Využijeme tak těch patnáct minut pro kontakt s návštěvníky koncertu.

Vaše vydavatelství Surf vydává i desky jiných interpretů. Kolik jste vydali desek vlastních?

Počítejte se mnou: Máme 26 CD jako Eva a Vašek, 6 CD Písniček z hospůdky U Surfu, jedno CD v italštině, jedno v angličtině a čtyři v němčině.

Stojí vám zato jezdit hrát ven?

My už do zahraničí nejezdíme. Tam nás totiž objednávali tři měsíce dopředu, kdežto v Česku dva roky dopředu. Takže když někdo ze zahraničí zavolá, jestli máme volný termín, už je bohužel pozdě.

Je to smůla?

Není, i když jsme tak s Evou o zahraničí přišli. Ale strávili jsme tam 17 let, dá se říci 4 dny v týdnu, a to pro nás byla velká škola života. Naučili jsme se tak hrát potichu, hrát co chce pořadatel i co chtějí lidi, neotravovat, vejít se do dvou metrů čtverečních a nevymýšlet si nějaké velké jeviště. Prostě pořadatel přišel, řekl „Tady máte ten roh – a hrajte!“

Venku ale člověk někdy musí jít pod svou úroveň, ne?

Když jsme vyjeli ven poprvé, po revoluci, vycházeli jsme z toho, že co Čech – to muzikant. Zlaté české ruce, máme Vejvodu a Vacka; mysleli jsme si že Češi jsou nejlepší. Ale dostali jsme tak po prstech, že jsme byli za tři dny zpátky. Když jsem to začal vyhodnocovat s odstupem pěti šesti let, tak bych si nevzal peníze – ale naopak bych si zaplatil, že venku můžu hrát, abych se něco naučil. Vlastně jsem se dost divil, že na to, že jsem nic neuměli, byli ještě ochotni nám za to platit. Ono to vypadá, že hrát v zahraničí je zlatý důl. Je to ale zlatý důl na vědomosti a zkušenosti – určitě ne na peníze.

Jsou pro vás koncerty nutné zlo? Co vás uspokojuje?

Těší nás, když můžeme dělat lidem radost, když je vyprodaný sál a lidi si s námi zpívají. Koncerty pro nás nejsou nutné zlo – jen nutné. My jsme lidoví hudebníci, kteří trošku překročili práh svého okresu. Jsme baviči lidí, nestydíme se za to, naopak to vyhledáváme.

14.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 16 790 Kč Asistenti učitelů Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16790 kč, mzda max. 22900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přemyslovců č.p. 652/14, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Požadujeme: kladný vztah k dětem, příjemné a klidné vystupování, odborné vzdělání umožňující vykonávat asistenta pedagoga - minimálně zdárně absolvované studium pro asitenta pedagoga v předepsané délce hodin, kreativitu, pružnost, flexibilitu, trpělivost., Nabízíme: platové podmínky 16 790 - 22 900,- Kč., možnost stravování s příspěvkem z FKSP, příjemný kolektiv., Kontakt:prosím o osobní jednání po dohodě se zájemcem. První kontakt může být telefonicky, emailem i osobně a dále dohoda na termínu pohovoru.. Pracoviště: Mateřská škola pomněnka, přemyslovců 652/14, ústí nad labem, Přemyslovců, č.p. 652, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Denisa Bukorová, +420 737 900 380. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 350 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka indické kuchyně. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13350 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova č.p. 1487/60, Ústí nad Labem., Požadujeme: kuchařský diplom, zkušenostní certifikát indické kuchyně., Nabízíme: mzdu 12 700,- Kč., podnikové stravování., Hlásit se osobně na uvedené adrese od 11.00 - 17:00 hod.. Pracoviště: Mohammed al emran - 02, Masarykova, č.p. 1487, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Emran Mohammed al, . Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 350 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v asijské kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13350 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Bílinská č.p. 3490/6, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání, nutná znalost asijských jídel,koření,technologických postupů., Nabízíme: mzdu 13 350,- Kč., Kontakt: hlásit se telefonicky.. Pracoviště: Wk import s.r.o. - 02, Bílinská, č.p. 3490, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: František Monzer, +420 607 753 997. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 500 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové náměstí č.p. 207/34, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení nebo nižší střední odborné vzdělání., Nabízíme: mzdu 13 500 - 15 000,- Kč, pracovní doba trurnus - noční provoz, stravné, multisport karta., Kontakt: Napište nebo zavolejte, rádi se s Vámi potkáme. Těšíme se na Vás!. Pracoviště: Podnos restaurant, s.r.o. - 02, Mírové náměstí, č.p. 207, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Eva Poláková, +420 777 350 189.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Ústeckém kraji v loňském roce ukončilo svůj život celkem 112 lidí, 85 mužů a 27 žen.

Už nemůžu. Sebevraždu letos spáchalo už 60 lidí

Ústecké Vánoce zpestřila svým vystoupením zpěvačka Olga Lounová.
7

OBRAZEM: Olga Lounová zazpívala na Ústeckých Vánocích

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

NBL: Ústí si poradilo s USK

Ústí n. L. – Do druhé poloviny základní části Národní basketbalové ligy vstoupili ústečtí hráči vítězstvím nad ambiciózním soupeřem USK Praha 82:69 (33:38).

FOTO: Vánoční strom v Újezdu rozsvítily děti, Ježíšek šel do slámy

Ústecko – Celý týden se na Ústecku předháněla ve zdobení vánočních stromů města i vesnice. Jeden z posledních voňavých smrků dostal svou šanci v sobotu. To se sešli na kopci mezi nazdobenými domky obyvatelé Újezda, aby nejen dětem připomněli blížící se Vánoce. 

Svařák i samopaly. Vánoční trhy brojí proti teroristům

Ústecký kraj, Dresden - Opatřením reagují na rok 2016, kdy v Berlíně zabil terorista náklaďákem 12 lidí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT