Svátky stráví hudebník na Benešovsku, asi čtyřicet kilometrů od Prahy. Právě tam koupil s partnerkou Bárou Kodetovou starý mlýn a zrekonstruovali ho.

Houslistovy Vánoce prý budou – díky tomu, že má doma malé miminko – dost veselé. „Naše pětiměsíční Violetka z nich asi moc nebude mít, přesto se na to těšíme. Budou to naše třetí společné Vánoce s Bárou. Ona má ještě šest a půlletou dceru, i s ní už jsme trávili svátky,“ ohlédl se spokojeně virtuoz.

Pavel Šporcl se těší na odpočinek, udělá si pět dnů volna bez houslí. Podzim pro něj byl hektický, měl turné a do toho natočil novou desku. CD Vivaldiho Čtvero ročních období vydal před třemi týdny, takže se těší na trošku klidu.

„Starý mlýn je pro mou hudbu inspirativní prostředí. Vylezu ven – a jsem v lese,“ pochvaloval si. „Zatím jsem toho ale moc nevyužil, mám pořád hodně práce,“ přiznal. „Jsem ovšem městské dítě, takže spíš zhluboka dýchám a koukám se z okna, že je venku krásně,“ řekl s úsměvem.

Na štědrovečerním stole se ve starém mlýně objeví rybí polévka a losos. „Kapra jsme, myslím, neměli ani loni,“ vzpomínal. Přiznal, že bramborový salát moc nemusí, dá přednost bramborám. „K lososovi si otevřeme bílé víno. Ale Bára, vzhledem k tomu, že ještě kojí, ho moc vypít nemůže. A až tedy bílé vypiju, tak si dám červené,“ řekl hudebník.

Ačkoli budou Pavlovy modré housle o Vánocích odpočívat, muzicírování u stromečku neujdou. „Jsem zvyklý od malička, že jsme na Štědrý večer vždycky hráli a zpívali koledy. A já se snažím tuto tradici dodržet i ve své nové rodině,“ dodal Pavel Šporcl.