VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Činohra, opera a balet se sloučí

Stávající umělecké soubory zůstanou zachovány všechny, některé ale zeštíhlí, hrát se bude dál v obou divadelních budovách

19.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv VLP

Ústí nad Labem - Sloučení Severočeského divadla opery a baletu (SDOB) a Činoherního studia je hotovou věcí. Radní Ústí k němu dali souhlas. K fúzi, od níž si město slibuje roční úsporu 10 až 12 milionů korun, dojde 1. července.

Definitivní rozhodnutí sice učiní až v dubnu městští zastupitelé, ale už teď je zřejmé, že reorganizaci schválí. A pravděpodobně nejenom koaličními hlasy.
„V rámci jedné příspěvkové organizace vznikne třísouborové divadlo, opera, balet a činohra. Zachovány tedy zůstanou všechny soubory z obou divadel. I hrát se bude dál v obou budovách,“ řekl včera primátor Jan Kubata (ODS).

Ředitel bude jeden, vzejde z výběrového řízení, které město vypíše. Může to být Tomáš Šimerda (SDOB) či Jaroslav Achab Haidler (ČS), ale Kubata nevyloučil, že i někdo jiný.

Šimerda sloučení vnímá jako rozumný krok. „Současná existence 2 samostatných příspěvkových organizací je ekonomicky nevýhodná,“ míní.
Haidler to za prozíravý krok bude považovat, když výsledkem bude udržení kulturní nabídky v plné šíři a zároveň se podaří legislativně zajistit tvůrčí svobodu obou těles.

Kubata ujistil, že se nemusí nikdo bát, že by ČS ztratilo samostatnost, ani že by bylo utiskováno finančně.

„Sloučení divadel rada schválila za podmínky zachování jejich střediskového hospodaření. Další podmínkou je zaručení částky na uměleckou činnost pro ČS ve výši 1,9 milionu korun ročně, a to až do roku 2010. Je to nejdelší možná garance, jaká může být dána,“ tvrdí Kubata.

Město dosud nerozhodlo, jak se sloučená organizace bude jmenovat. Podle Šimerdy by měl být název co nejjednodušší, navrhl Divadla města Ústí.
Kubata řekl, že o tom se ještě bude diskutovat a slovo k tomu dostanou i lidé z kulturní branže. Podle něj by mělo zůstat součástí názvu v nějaké podobě Činoherní studio, protože to je určitý fenomén a město nemá zájem to opomíjet.

Sloučení také bude znamenat propouštění. Kolik zaměstnanců divadel přijde o práci, se sice ještě neví. Že ale nezůstanou všichni, je jisté. V současnosti má SDOB 210 a ČS 42 zaměstnanců. Odejít bude muset hlavně část lidí z technicko–marketingových postů, ale nejen oni. Kubata přiznal, že se počítá i se zeštíhlením souborů.

„Zatím nemůžeme říci, kolika zaměstnanců se to dotkne. Ale zachováme se k nim korektně, samozřejmostí je výpovědní lhůta i odstupné,“ poznamenal.

Plánovaná generální rekonstrukce budovy SDOB se letos neuskuteční. „Uděláme jen nejnutnější opravy o letních prázdninách, kdy se zde nehraje,“ řekl primátor. Důvodem je podle něj to, že zatím nebyly vypsány příslušné dotační tituly a město samo na financování velké rekonstrukce nemá.

Loni město dotovalo SDOB 55,5 a ČS 11,5 milionu korun. Ministerstvo kultury a Ústecký kraj přispěly jen 10,2 milionu korun. „A přes veškerá jednání nedostaneme víc. Přitom náklady stále rostou, takže nechceme–li rušit vlastní soubory a umělce a představení dovážet, musíme provoz zefektivnit,“ dodal Kubata.

Opoziční zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP) řekl, že sloučení divadel z ekonomických důvodů chápe. Jaroslav Kubín (KSČM) vyjádřil obavy, jestli město nechce prodat jednu z divadelních budov. „To je naprostý nesmysl,“ řekl Kubata.

19.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sebastian Ragnar Douša se narodil Ivaně Doušové z Ústí nad Labem 9. prosince v 10.37 hod. v ústecké porodnici. Měřil 47 cm a vážil 2,73 kg
8

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

VIDEO: Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

Kontrola zjistila, že neštěmická radnice zákon neporušila

Neštěmice - Neštěmická radnice neporušila zákon na ochranu osobních údajů.

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

UDG se vrací na vánoční koncert do svého Ústí

Ústí nad Labem Šňůra o patnácti zastávkách Rivalové Tour nekončí pro hitové UDG v pátek od 20 hodin v klubu Doma, ale až v sobotu v Chlumci nad Cidlinou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT