VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Haidler: Sloučení obou ústeckých divadel bude vabank, pro město určitě

Ústí nad Labem - Sloučení dvou ústeckých divadelních scén, kamenného Severočeského divadla opery a baletu s legendárním Činoherním studiem plánuje město Ústí nad Labem.

22.1.2008 1
SDÍLEJ:

Jaroslav Achab Haidler.Foto: DENÍK/Marie Pihrtová

Město má na tento krok právo, je zřizovatelem obou divadel a z velké části platí jejich náklady na provoz a mzdy. A právě to je podle ústeckého primátora Jana Kubaty důvod, proč sloučení divadel prosazuje. „Chceme–li existenci obou scén udržet, velké změny jsou nutné,“ řekl pro Deník.

A jak současnou situaci v ústecké kultuře vnímají ti, kterých se plánované změny bezprostředně týkají? Na to jsme se nejprve zeptali Jaroslava Achaba Haidlera, ředitele Činoherního studia.

Je třeba se chystaných změn bát?

Ano i ne. Pomůže-li chystaný krok udržet provoz obou divadel, tedy kulturní nabídku v plné její šíři a zároveň podaří-li se legislativně zajistit tvůrčí svobodu obou těles, je to krok – domnívám se - prozíravý.

Je na chystaných změnách i něco děsivého?

Děsivé je právě to, že si to dost dobře nedovedu představit. Splynutím takříkajíc pod jedno IČO ztratíme coby Činoherák do jisté míry svoji značku. Neobávám se, že dokud budeme v domě na Střekově, že by Ústečák nevěděl, co je to Činoherák.

Jak ale budeme „získávat“ nominace na divadlo roku, dostávat ceny Radoka a jak budeme vnímáni například Ministerstvem kultury?

Jsem ale už přes deset let ředitelem příspěvkové organizace a každá příspěvkovka usiluje o vyrovnaný rozpočet. Dokud nebude vyřešeno to, co dosud zřetelně nezaznělo – tj. jaké jsou reálné finanční potřeby druhého partnera, bojím se, že na to bude Činoherák doplácet. Respektive, že toto riziko nás zatím znepokojuje velice silně.

Vnímáte připravované sloučení divadel v jednu organizaci jako ohrožení existence Činoherního studia?

To právě hodně záleží na tom, co se vlastně připravuje. Prozatím to vnímám tak, že si Ústečan rozhodně zaslouží mít ve svém krajském městě operu i činohru.

Měl by mít ale také jasno, na co jeho město má. Jak finančně, tak i politicky. Když se naposledy uvažovalo o slučování, zaznívalo tehdy z magistrátních úst jedno líbivé heslo: „Berte to tak, že si město objednává kulturu za tolik a za tolik. Jinak budou díry zase jinde.“ Finančně je to v pořádku, politicky už nikoli.

Ale to bylo vydírání!

Ano, tvrdé vydírání. Protože nejprve musí zaznít, jestli je kultura vnímána jako rohlík. Město si samozřejmě může objednat jen 60 rohlíků, když na víc nemá, ale nemůže se tvářit, že chce lidem koupit zájezd na Kanáry, když má jenom na týden ve Mšených Lázních. Připravují se razantní zeštíhlení na obou březích řeky. Výsledek může být nakonec ku prospěchu věci. Ale dokud město není ani ochotno ani schopno definovat celkovou „cílovou sumu“, kterou je schopno na kulturu vydat, je tu stále nebezpečí, že se narodí „kočko-pes“, který nebude schopen života.

Zaměstnanci Činoherního studia mluví o sloučení jako o „vytloukání klínu klínem“. Je to tak, že finanční problémy velkého divadla nyní odnese divadlo malé?

Ne. Spíš jako socialistické glajchšaltování. Když tam, tak i tady. Nás to bude stát jen hlavu moji, ekonoma, režiséra a půl-úvazek správce budov.

Další zásah do tělesa našeho divadla je už na pokraji jeho života a smrti. Pak už nepůjde o vytloukání, ale o zánik. Ne snad likvidaci, (to slovo nahoře neradi slyší), ale bude to už úplně jiný Činoherák. Ústí už pak zůstane jen velký divadelní dům, jakých je po republice plno, mohutná skála, křivá věž a chemička uprostřed města.

Ale souboru se nedivím. Dokud nezazní jasné argumenty – rozumějte čísla, že nejde o vytloukání klínů, nelze se divit, že to napadne kdekoho.

Je ještě možné proces sloučení zvrátit?

Jedině, že by se o to zasadil sám Ústečák. Že by právě občané, jimž jejich zastupitelstvo do voleb slibovalo i kulturu, pochopili a chtěli sloučení zabránit.

Jaké varianty mohou po fůzi divadel nastat?

Všechny.

Jste spíše skeptický?

Vůbec ne. Je teprve dvacet let po sametu. Možná jsme kvůli jiným starostem maličko pozapomněli, ale to nejcennější je svoboda. Tedy i svobodná tvorba. V samostatných divadelních domech. Samozřejmě i s výhledem na společné projekty.

Pořídili jsme nedávno - levně – za čtvrtinovou cenu – excelentní koncertní křídlo. Docela by mne zajímalo, jak vypadá moderní komorní hudební drama (opera) na scéně Činoheráku, a jak by se naši herci poprali s tou velkou pozlacenou prostorou.

Ale my tam za řekou opravdu nejsme jenom sami pro sebe. Vždyť divadlo se přece dělá pro lidi. Jaké ho v Ústí chtějí mít, takové ho mít budou.

Dramaturg Vladimír Čepek přišel do Činoherního studia z Prahy poté, co se právě jeho divadlo sloučilo s jiným a v souboru nastal chaos. Jak to vnímáte v případě Ústí? Může/ bude mít sloučení významný vliv na uměleckou úroveň Činoheráku?

To je předčasná otázka. Protože v této chvíli nevíme, co vznikne. Bude-li to životaschopné těleso, s natolik autonomními soubory, že nebude jeden doplácet na druhý (vždyť i my se můžeme snadno stát finančí zátěží doposud prosperující opery) uměleckou úroveň Činoheráku to neovlivní.

V opačném případě – bez ohledu na to, co bude dál – si autoři a rodiče plánovaného kočko-psa ponesou někam do modrejch vejšek zářez, kterej vesmír nikomu neodpouští. Ten zářez se jmenuje ztráta motivace. A teď nemám na mysli tu finanční, protože průměrný tabulkový plat našich lidí je 12 420 korun čistého měsíčně.

Jako ředitel Činoherního studia chápete příčiny sloučení? Ospravedlní je ekonomické důvody?

Ano i ne, je tu řada „kdyby“. Chápal bych, kdybych byl zasvěcen. Dokud neznám důvody, ani cílovou výši tzv. úspor, musím jen plnit rozkazy.

Má magistrát v něčem v případě fůze zkreslené představy?

Nejsem schopen to posoudit. Zatím se jen neuvěřitelně spěchá, aby se neprošvihnul nejbližší termín zasedání Rady města.

Primátor pověřil příslušný odbor, aby do Rady vypracoval novou verzi statutárních a zřizovacích dokumentů spojených divadel. Hodně záleží právě na znění tohoto dokumentu.

O čem v současnosti nemáte jasno?

Stále mi uniká důvod plánovaného sloučení. Zvláštní směsice hry na dialog o skutečnosti, která je už předem rozhodnuta. Chceme Herodovi nabídnout tři a půl hlavy na míse výměnou za samostatnost. Tj. za zachování stávajícího stavu.

Je také docela možné, že se ještě otevře fundovaná debata, protože propouštět se má začít až ke 30. dubnu.

Plánujete schůzku s Tomášem Šimerdou, ředitelm SDOB?

Rozhodně. Je ale v těchto dnech na dovolené. Domnívám se, že nejrozumnější je vyčkat, jak dopadne Rada. Snad nás tam pozvou, takže se vlastně uvidíme tam.

22.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 23 000 Kč

Prodavači v prodejnách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP:Ústí nad Labem, kontakt: personalni@breno.cz , a nebo se uchazeči mohou informovat také přímo u vedoucího prodejny, Přijmeme IHNED na HPP ( nebo i dohodu o provedení práce, vhodné i pro studenty )( vzhledem k celkové fyzické zátěži není tato práce vhodná pro ženy) pro maloobchodní prodejnu koberců v Ústí nad Labem, Tyršova 884, Ústí nad Labem. Požadujeme dobrý zdravotní stav, výpis z RT, výhodou praxe v oboru, není ale podmínkou. Nabízíme odpovídající mzdu s možností prémiového ohodnocení, příspěvky na stravné formou stravenek, profesní i mzdový růst. Své stručné životopisy spolu zašlete na e-mail personalni@breno.cz , a nebo se uchazeči mohou informovat také přímo u vedoucího prodejny. Vybraní uchazeči pak budou vyrozuměni o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 021 - 15 - ústí nad labem, Tyršova, č.p. 884, 400 04 Trmice. Informace: Kontakt, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Operátoři velínů pro chemickou výrobu (kromě zpracování ropy a zemního plynu) Čerpač. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Žukovova č.p. 100/27, Střekov, Ústí nad Labem., Náplň práce:, " Plnění autocisteren a železničních cisteren, " Vyčerpávání autocisteren a železničních cisteren, " Vážení autocisteren, " Odběry vzorků, Požadavky na uchazeče:, " Zkušenosti s prací v chemické či potravinářské výrobě, " Flexibilita a ochota učit se nové věci, " ÚSO v oboru chemie, Nabízíme:, " Flexibilní a zajímavou práci, " Pružnou pracovní dobu, " 5 týdnů dovolené, " Příspěvek na stravování, " Příspěvek na penzijní pojištění, " Možnost 13.platu, , Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Chemoprojekt, a.s. - provozovna, Žukovova, č.p. 100, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Radomír Kučera, .

Management - Management Vedoucí 22 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti správy podniku, administrativních a podpůrných činností jinde neuvedení Manager projektu. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sociální péče 799/7a, Ústí nad Labem., Náplň práce: příprava podkladů pro monitorovací zprávy projektu, příprava, organizace a účast na projektových aktivitách, účast a koordinace na jednáních projektového týmu a projektových partnerů, spolupráce s realizátory aktivit, administrace projektu., Požadujeme: znalost v oblasti projektového řízení a dotačních projektů vítán, bezúhonnost. ŘP skup. B., Nabízíme: platové podmínky 22 000,- Kč., možnost osobního ohodnocení, nástup možný ihned. , Kontakt: na e-mail: volnamista@zzsuk.cz. Pracoviště: Zdravotnická záchranná služba ústeckého kraje, příspěvková organizace - 01 (sídlo), Sociální péče, č.p. 799, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Miluše Ullmannová, +420 475 234 131.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 78 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Vrátný - informátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ústí nad Labem., Práce pro OZP., Požadujeme: záklaní vzdělání nebo vyučení., Nabízíme: mzdu 78 - 85,- Kč/hod., stravenky, Kontakt: na e-mail nebo telefonicky.. Pracoviště: K2s facility, spol. s r.o. - úl, Pětidomí, č.p. 955, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Tomáš Labuda, +420 737 111 192.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústečtí hokejisté zahájili přípravu na ledě
27

Foto: Ústečtí hokejisté zahájili přípravu na ledě

Ilustrační foto.

Centrum Ovečka má za sebou první letošní letní tábor pro děti

Dva koncerty Tivolího hudebního léta navštívilo 500 lidí

Velké Březno - Festival Tivolí hudební léto potvrdil svým dalším pokračováním, že jede v plné síle dál.

Klíšťata nakazí člověka za dvě hodiny, nutná je častá kontrola

Severní Čechy - Přisáté klíště nakazí člověka encefalitidou za dvě hodiny, boreliózou za 24 hodin. Nutná je proto podle odborníků častá kontrola míst jako jsou podpaží, třísla a podkolenní jamky, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji.

Hitem léta je nová bobová dráha na Klínech. Za pár dní se svezly tisíce lidí

Krušné hory - Cestovní ruch oživují unikátní dráha, zámek a kemp se závody.

Slepice z klecí můžete vykoupit a na zbytek života jim ukázat slunce a trávu

Ústecký kraj - Nosnice z velkochovu téměř až na zahradu zájemcům přivezou ochránci zvířat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT