Majitelé bytu hru o „útulnosti domova,“ pořádanou Artfestivalem Kult a o. p. s Collegium Bohemicum, získali v internetové aukci eBay. Hra tak má světové prvenství.
„Nabídli průnik do útrob stále ještě živých pokojů durschmidtova nájemního domu, nešizený guláš čerstvě přímo z rukou lodního mistra a točené ze štěněte pro všechny,“ řekla Frauke Wetzel z Collegia.
Hra, kterou živě do sluchátek návštěvníků překládal Achab Haidler, byla hodně dobrá. Působívá. Zvláštní.
Její hrdinkou byla Elli Kölmelová (Christine Rollar) z agentury zabývající se útulností domovů a trénující se svými zákazníky ty správné „pocity domova“. A ta jednoho dne zjistila, že její byt začal vést vlastní život. Co se stalo? Když nechala otevřené dveře, vnikl dovnitř kontrolor počtu rádií a TV v domácnosti (Christian Banzhaf). Eli se ale rychle vrátila, on se schoval, ona zamkla – aniž by o něm věděla – a on skončil v pasti.
Tak začali spolu v bytě „žít“. To přineslo okamžiky komické, ale i takové, z nichž divákům mrazilo v zádech.
Vše se odehrávalo před nimi a vedle nich, i publikum hrálo. Drželo Eli šňůru na prádlo či zrcátko, snídalo s ní v kuchyni… To – a prostředí bytu – dávalo hře další rozměr, byla výborná. „V německých bytech jsme představení LivingROOMS hráli patnáctkrát, v ČR prvně,“ dodala herečka Christine Rollar.