VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malásek: Ústí i jeho divadlo mám rád

Ústí nad Labem - Naposledy před prázdninami uvede dnes od 19.00 hodin Severočeské divadlo opery a baletu svou letošní – a velmi úspěšnou – premiéru, baletní muzikál Edith – vrabčák z předměstí.

7.6.2008
SDÍLEJ:

Petr Malásek.Foto: DENÍK/Lenka Střihavková

Hlavní roli slavné francouzské šansoniérky v něm hraje pražská muzikálová star Radka Fišarová, autorem scénické hudby představení je pražský hudebník a skladatel, syn slavného otce Petr Malásek. O klavíristovi, manželovi herečky Dany Morávkové, který sólově doprovází také Lucii Bílou či Hanu Hegerovou, je známé, že má nostalgický vztah k Ústí. První otázka tedy zněla:


Proč tak rád vzpomínáte na Ústí a jeho divadlo? Pěkně v něm vaše hudba zní, nebo je pro vás zajímavé ještě i jinak?
Mám rád Ústí – a to ze strašně nostalgického důvodu. Kdysi – tuším že v roce 1972 – jsem se tady v divadle umístil v dětské klavírní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte.

Jak na to vzpomínáte?
Byl to můj vůbec první nocleh na hotelu. Tehdy jsme spali na Mírovém náměstí v IH Bohemia… Naproti byl kulturní dům, mělo to pro mě strašně magické kouzlo, od té doby mám Ústí rád. To se tak do dítěte zapíše, tyto vjemy. Proto sem rád jezdím…

Ústí je ze severu Čech výjimkou?
Ne, rád vzpomínám i na Děčín, kam jsem kdysi jezdil na hudební soutěž Děčínská kotva. Vlastně mi to vždycky připomene ta cesta sem. Když se vyjede k Labi a jede se zatáčkami kolem něj, mě se najednou rozsvítí a začnu to tady mít rád.

Tak to je skvělé. Dnes jsou to totiž spíš zatáčky smrti…
Ale on je tam tam už samý radar. Asi se tam dnes nedá jezdit tak rychle, jako dřív.

V Ústí jste se zúčastnil i premiéry představení Edith – vrabčák z předměstí, k němuž jste napsal scénickou hudbu a doplnil jí tak velké hity Edith Piaf. Je to pro vás radost, užíváte si své premiéry? Nebo je to pro vás spíše společenská událost… a povinnost? Či se dokonce přijedete podívat, kde kdo udělá chybu?
Povinné to pro mě určitě není, spíš mě to zajímá. A navíc ta nostalgie k Ústí…

Dělá vám tedy Edith radost?
Určitě. Je pro autora vždy největší odměna, podaří–li se něco tak, že to to začne žít vlastním životem a putuje to po republice. Edith jsme dělali před devíti lety a povedla se natolik, že už opravdu putuje po ČR. Premiér už měla šest. Začalo to v Plzni, dvě měla v Praze, jednu v Brně a divadlo v Ústí je šesté, které ji uvádí.

Mává s vámi to představení stále? A mávalo vůbec někdy?
Mávalo, a hodně. Vznikalo totiž zajímavě. My ho původně chtěli postavit na čistém baletu. Libor Vaculík, autor libreta, po mě chtěl jen sestřih písniček. Pak jsme si ale řekli, že udělat to jen tak by byla škoda. Proto se do Edith domyslela postava zdvojené hlavní představitelky. Měli jsme vymyšlenu jinou zpěvačku, ale ta na poslední chvíli odmítla a Radka Fišarová to vzala jen jako záskok… Ale pak se ukázalo, že je to její osudová životní role.

Ale zjistili jsme také, že by bylo škoda mít zpěvačku, bez „protihráče“. Takže jsme přidali i vypravěče a najednou bylo jasné, že nám bude stačit jen deset základních písniček – francouzských originálů Edith Piaf. Doplnil jsem jen hudbu částečně na motivy šansonů a zbytek je zcela původní muzika. Tak to vše vyplynulo, náhodou. S velkým nadšením jsme do toho s Liborem Vaculíkem šli a o to větší radost mám, že to nese ovoce v podobě dalších premiér na různých místech ČR.

Ústí tedy není pro Edith „konečná“?
Ne. Vrabčák se prý má vracet do Olomouce. Ale ono zase po republice tolik baletních souborů není.

Jak jste vnímal ústeckou baletku Margaritu Pleškovou v Edith? Vaše žena z ní byla nadšená…
Vnímal jsem ji velmi dobře. Víme, jaká je dnes v umění situace, v ústeckém divadle se navíc musí balet zmenšovat…

Přeroste–li někdo rámec oblastního divadla, míří výš, do Prahy do Národního divadla nebo do zahraničí. Takový je baletní život, který je strašně krátký. Je škoda ho tedy promarnit na jednom místě, cítí–li člověk, že má na víc.

Myslím, že v ústeckém divadle odvádějí všichni velký kus práce… a já jim jen můžu držet palce. Situace v kultuře je v současnosti špatná a balet, Popelka kultury, je na tom ještě hůř. Takže vašemu divadlu držím palce, aby se tu balet udržel. Už kvůli naší Edith, abychom ji nemuseli v Ústí oklešťovat. Pak už by nevyzněla tak, jak by měla.

V Ústí vás na premiéře doprovázela vaše žena. To je běžné? Každý máte svou práci, oba jste dost vytížení…
My to spíš bereme jako rodinnou událost. Jedeme, když máme společný večer, což se nestává často. Na většinu svých premiér přitom nemám čas, protože hraju – a to téměř každý večer. Ale když to tak vyjde – a navíc má i moje žena volno – tak si to užíváme.
Není to, že bychom se jeli někam do společnosti ukazovat. Navíc je Dana také choreografka, Edith ji tedy dost zajímala. Ráda se přijela do podívat, jak ji v Ústí dělají.

Někdy vás však přijede na premiéru i podržet a podpořit, ne?
Určitě. Ale tady jsem držet nepotřeboval, Edith už je ověřená. Věděl jsem, jak to skončí a dokonce jsem neskromně předpokládal, že tu bude mít tento náš muzikál úspěch. To proto, že ho měl všude. Vnímám ho jako silné a emotivní představení…

Přišla tedy Edith v pravý okamžik?
Možná. Třeba přijde i doba, kdy ji publikum začne vnímat jinak. Tady se nám ale povedlo trefit se do kontextu doby a ta nám přeje. Lidé se stále v divadle chtějí dojímat, chtějí si zaplakat. A podívat se tak, prostřednictvím někoho jiného, do vlastního nitra.

Je úspěšný francouzský oscarový snímek Edith, natáčený i v ČR, pro vaše představení konkurencí?
Myslím, že ne. I mě se ten film moc líbil, nadchla mě jeho hlavní představitelka.

A dokonce jsem s uspokojením kvitoval, že jeho autoři řeší řadu věcí stejně, jako je řešíme my. Také my v muzikálu máme hudbu v kontrastu k ději, oni téměř totožné úryvky dávali do kontrastu s téměř totožnými peripetiemi ze života Edith. Potěšilo mě, že jsme asi nešli tak úplně špatnou cestou. Ale naše Edith vznikla mnohem dřív.

Autor: Radek Strnad

7.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Pokladní 17 000 Kč

Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Krušnohorská č.p. 2821/5, Severní Terasa, Ústí nad Labem., Pracovní náplň : nakládání se zbožím, kontrola a prezentace zboží, obsluha pokladny., Požadujeme : vzdělání – nižší střední, praxe v obchodním řetězci výhodou, samostatný a výkonný způsob práce, nasazení, spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování, ochotu k fyzické práci., Nabízíme : řádné zaškolení, možnost profesního růstu, odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Norma, k.s.- provozovna 02, Krušnohorská, č.p. 2821, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Kateřina Slavíková, +420 225 996 614.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 660 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19660 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Dům Samaritán, Štefánikova č.p. 246/1, Klíše, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika, Sociální pedagogika)., Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - ideálně praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - zařazení pracovníka do 9. nebo 10. platové třídy podle dosaženého vzdělání, výše mzdy dle přílohy 3 platových tabulek k Nařízení vlády č. 341/2017 - mzda od 19.660,- Kč /měsíc, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete nejpozději do 31.5.2018 na e-mail: kristofova.v@charitausti.cz., , Výběrové řízení je tříkolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru. Uchazeči vybraní do, třetího kola se zúčastní jednodenní stáže v zařízení. Přijímací pohovory a stáže budou probíhat ve dnech, 4.-8.6.2018.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vendula Krištofová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 23 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl PROJEKTANTKA/PROJEKTANT MOSTŮ A INŽENÝRSKÝCH KONSTRUKCÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " koncepční návrhy mostních a inženýrských staveb a konstrukcí, " statické výpočty, " projednání dokumentace se správci, s úřady, " další nutné související práce při projekční činnosti, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " VŠ, SŠ vzdělání - zaměření na mostní a inženýrské konstrukce případně statika, " znalost výpočetních a CAD systémů, " zájem o obor stavitelství a chuť rozšiřovat své znalosti, " samostatnost i schopnost práce v týmu, " flexibilitu, komunikativnost a aktivní přístup, " řidičský průkaz skupiny B - výhodou, " jazyky: AJ, NJ, RU,... - výhodou, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Tisá 302., Náplň práce: příprava hotových pokrmů a minutková kuchyně., Požadujeme: vyučení nebo dlouhodobou praxi., Nabízíme: mzdu 20 000 - 32 000,- Kč., prémie, podnikové stravování., Kontakt: od 10:00 do 18:00 hod si telefonicky sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Radek vopat - provozna tisá, 403 36 Tisá. Informace: Pavla Vopatová, +420 475 222 642.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kvůli výluce v Německu nepojedou některé vlaky do Drážďan

Kostel svatého Floriána v Krásném Březně
8

Mše za město Ústí, koncerty, výstavy. Páteční noc bude patřit kostelům

Dvě ubytovny v Ústí končí, přes dvě stovky lidí přijdou o střechu nad hlavou

Ústí nad Labem - Provoz ubytovny Modrá na Střekově a v Klíšské ulici v centru Ústí končí. Celkem 230 lidí, z toho 80 dětí si tak musí najít nové bydlení. Majitelem budov jsou CPI byty.

Spí a pijí venku, hrabou se v popelnicích. Strážníci šli po bezdomovcích

Ústí nad Labem - Pokuty rozdávali ústečtí strážníci během čtvrteční bezpečnostní akce.

Startuje GDPR. Vše potřebné najdete zde

Severní Čechy - Evropské Nařízení GDPR, které má zvýšit ochranu osobních údajů, bude platit od pátku 25. května. Musí se jím řídit všechny firmy i orgány státní a veřejné správy. Kromě nich se týká jednotlivců a online služeb, které zpracovávají data uživatelů.

Komu zůstane černý Petr? Arma jde do boje o všechno!

Ústí nad Labem - Arma vs. Vítkovice. Jeden z nich oslaví dnes večer záchranu v FNL, druhý bude smutnit po sestupu o soutěž níž. Duel o všechno startuje v Ústí v 17.00! 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT