VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malásek: Ústí i jeho divadlo mám rád

Ústí nad Labem - Naposledy před prázdninami uvede dnes od 19.00 hodin Severočeské divadlo opery a baletu svou letošní – a velmi úspěšnou – premiéru, baletní muzikál Edith – vrabčák z předměstí.

7.6.2008
SDÍLEJ:

Petr Malásek.Foto: DENÍK/Lenka Střihavková

Hlavní roli slavné francouzské šansoniérky v něm hraje pražská muzikálová star Radka Fišarová, autorem scénické hudby představení je pražský hudebník a skladatel, syn slavného otce Petr Malásek. O klavíristovi, manželovi herečky Dany Morávkové, který sólově doprovází také Lucii Bílou či Hanu Hegerovou, je známé, že má nostalgický vztah k Ústí. První otázka tedy zněla:


Proč tak rád vzpomínáte na Ústí a jeho divadlo? Pěkně v něm vaše hudba zní, nebo je pro vás zajímavé ještě i jinak?
Mám rád Ústí – a to ze strašně nostalgického důvodu. Kdysi – tuším že v roce 1972 – jsem se tady v divadle umístil v dětské klavírní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte.

Jak na to vzpomínáte?
Byl to můj vůbec první nocleh na hotelu. Tehdy jsme spali na Mírovém náměstí v IH Bohemia… Naproti byl kulturní dům, mělo to pro mě strašně magické kouzlo, od té doby mám Ústí rád. To se tak do dítěte zapíše, tyto vjemy. Proto sem rád jezdím…

Ústí je ze severu Čech výjimkou?
Ne, rád vzpomínám i na Děčín, kam jsem kdysi jezdil na hudební soutěž Děčínská kotva. Vlastně mi to vždycky připomene ta cesta sem. Když se vyjede k Labi a jede se zatáčkami kolem něj, mě se najednou rozsvítí a začnu to tady mít rád.

Tak to je skvělé. Dnes jsou to totiž spíš zatáčky smrti…
Ale on je tam tam už samý radar. Asi se tam dnes nedá jezdit tak rychle, jako dřív.

V Ústí jste se zúčastnil i premiéry představení Edith – vrabčák z předměstí, k němuž jste napsal scénickou hudbu a doplnil jí tak velké hity Edith Piaf. Je to pro vás radost, užíváte si své premiéry? Nebo je to pro vás spíše společenská událost… a povinnost? Či se dokonce přijedete podívat, kde kdo udělá chybu?
Povinné to pro mě určitě není, spíš mě to zajímá. A navíc ta nostalgie k Ústí…

Dělá vám tedy Edith radost?
Určitě. Je pro autora vždy největší odměna, podaří–li se něco tak, že to to začne žít vlastním životem a putuje to po republice. Edith jsme dělali před devíti lety a povedla se natolik, že už opravdu putuje po ČR. Premiér už měla šest. Začalo to v Plzni, dvě měla v Praze, jednu v Brně a divadlo v Ústí je šesté, které ji uvádí.

Mává s vámi to představení stále? A mávalo vůbec někdy?
Mávalo, a hodně. Vznikalo totiž zajímavě. My ho původně chtěli postavit na čistém baletu. Libor Vaculík, autor libreta, po mě chtěl jen sestřih písniček. Pak jsme si ale řekli, že udělat to jen tak by byla škoda. Proto se do Edith domyslela postava zdvojené hlavní představitelky. Měli jsme vymyšlenu jinou zpěvačku, ale ta na poslední chvíli odmítla a Radka Fišarová to vzala jen jako záskok… Ale pak se ukázalo, že je to její osudová životní role.

Ale zjistili jsme také, že by bylo škoda mít zpěvačku, bez „protihráče“. Takže jsme přidali i vypravěče a najednou bylo jasné, že nám bude stačit jen deset základních písniček – francouzských originálů Edith Piaf. Doplnil jsem jen hudbu částečně na motivy šansonů a zbytek je zcela původní muzika. Tak to vše vyplynulo, náhodou. S velkým nadšením jsme do toho s Liborem Vaculíkem šli a o to větší radost mám, že to nese ovoce v podobě dalších premiér na různých místech ČR.

Ústí tedy není pro Edith „konečná“?
Ne. Vrabčák se prý má vracet do Olomouce. Ale ono zase po republice tolik baletních souborů není.

Jak jste vnímal ústeckou baletku Margaritu Pleškovou v Edith? Vaše žena z ní byla nadšená…
Vnímal jsem ji velmi dobře. Víme, jaká je dnes v umění situace, v ústeckém divadle se navíc musí balet zmenšovat…

Přeroste–li někdo rámec oblastního divadla, míří výš, do Prahy do Národního divadla nebo do zahraničí. Takový je baletní život, který je strašně krátký. Je škoda ho tedy promarnit na jednom místě, cítí–li člověk, že má na víc.

Myslím, že v ústeckém divadle odvádějí všichni velký kus práce… a já jim jen můžu držet palce. Situace v kultuře je v současnosti špatná a balet, Popelka kultury, je na tom ještě hůř. Takže vašemu divadlu držím palce, aby se tu balet udržel. Už kvůli naší Edith, abychom ji nemuseli v Ústí oklešťovat. Pak už by nevyzněla tak, jak by měla.

V Ústí vás na premiéře doprovázela vaše žena. To je běžné? Každý máte svou práci, oba jste dost vytížení…
My to spíš bereme jako rodinnou událost. Jedeme, když máme společný večer, což se nestává často. Na většinu svých premiér přitom nemám čas, protože hraju – a to téměř každý večer. Ale když to tak vyjde – a navíc má i moje žena volno – tak si to užíváme.
Není to, že bychom se jeli někam do společnosti ukazovat. Navíc je Dana také choreografka, Edith ji tedy dost zajímala. Ráda se přijela do podívat, jak ji v Ústí dělají.

Někdy vás však přijede na premiéru i podržet a podpořit, ne?
Určitě. Ale tady jsem držet nepotřeboval, Edith už je ověřená. Věděl jsem, jak to skončí a dokonce jsem neskromně předpokládal, že tu bude mít tento náš muzikál úspěch. To proto, že ho měl všude. Vnímám ho jako silné a emotivní představení…

Přišla tedy Edith v pravý okamžik?
Možná. Třeba přijde i doba, kdy ji publikum začne vnímat jinak. Tady se nám ale povedlo trefit se do kontextu doby a ta nám přeje. Lidé se stále v divadle chtějí dojímat, chtějí si zaplakat. A podívat se tak, prostřednictvím někoho jiného, do vlastního nitra.

Je úspěšný francouzský oscarový snímek Edith, natáčený i v ČR, pro vaše představení konkurencí?
Myslím, že ne. I mě se ten film moc líbil, nadchla mě jeho hlavní představitelka.

A dokonce jsem s uspokojením kvitoval, že jeho autoři řeší řadu věcí stejně, jako je řešíme my. Také my v muzikálu máme hudbu v kontrastu k ději, oni téměř totožné úryvky dávali do kontrastu s téměř totožnými peripetiemi ze života Edith. Potěšilo mě, že jsme asi nešli tak úplně špatnou cestou. Ale naše Edith vznikla mnohem dřív.

Autor: Radek Strnad

7.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel26 020 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel programování CNC strojů, CAS systémy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Panského dvora č.p. 1006/1a, Klíše , Ústí nad Labem., Požadujeme: bezpodmínečně VŠ vzdělání - odborné + DPS-pedagogické minimum, nebo VŠ pedagogická fakulta s vhodnou aprobací. Dále požadujeme znalost řídících systémů, geometrie a souřadných systémů CNC strojů, znalost programování a simulace v řídícím systému Mikroprog S/F, Siemens, generování NC programů, úprava NC programů, práce s CAS programem, např. VariCAD, CAS/CAM Kocoprg, SolidWorks a HSMWorks., Nabízíme: zaměstnanec bude zařazen jako pedagog ve 12. platové třídě, 8 týdnů dovolené. , Pracovní poměr bude uzavřen na dobu určitou do 31.8.2019. Později může být prodloužen. Profesní životopisy zasílejte pouze e-mailem : stejskalova@stsul.cz co nejdříve.. Pracoviště: Střední průmyslová škola stavební a střední odborná škola stavební a technická, ústí nad labem, příspěvková organizace - u panského dvora, U Panského dvora, č.p. 1006, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jiřina Stejskalová, +420 477 753 803.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel25 470 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel OB - Obráběč kovů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Panského dvora č.p. 1006/1a, Klíše , Ústí nad Labem., Požadujeme: bezpodmínečně vyučení v oboru obráběč kovů, strojní mechanik, zámečník nebo nástrojař, maturitní zkouška v oboru strojního zaměření výhodou, ale není podmínkou. Dále požadujeme DPS - pedagogické minimum, možné zahájení studia ve školním roce 2018/2019. Požadujeme znalost práce na CNC obráběcích strojích, CAS systémy, základní práce na PC, internet, elektronická pošta, Word, Excel, PowerPoint. , Nabízíme: zaměstnanec bude zařazen jako pedagog v 11. platové třídě, 8 týdnů dovolené. Pracovní poměr bude uzavřen na dobu určitou do 31.8.2018. Později může být prodloužen. , Profesní životopisy zasílejte pouze e-mailem : stejskalova@stsul.cz co nejdříve.. Pracoviště: Střední průmyslová škola stavební a střední odborná škola stavební a technická, ústí nad labem, příspěvková organizace - u panského dvora, U Panského dvora, č.p. 1006, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jiřina Stejskalová, +420 477 753 803.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Projektant TZB strojní. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Za Válcovnou č.p. 465/49, Předlice, Ústí nad Labem., Náplň práce : projekce v teplárenství - výměníkové stanice, horkovody, parovody ÚT, kotelny, plynárenská zařízení-kotelny, plynoinstalace, regulační stanice plynu., Požadujeme : VŠ(SŠ) technického směru výhodou autorizace, praxe min. 5let, znalost práce s programy " CAD" ( AutoCad), očekáváme aktivní přístup k práci, svědomitost, samostatnost, flexibilita a schopnost týmově pracovat., Nabízíme: mzdu 25 000 - 40 000,- Kč., stravenky, zajímavou práci v prosperující firmě, motivující platové ohodnocení, dlouhodobou perspektivu a možnost dalšího odborného rozvoje. , Zájemci si mohou telefonicky sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Elte, s.r.o., Za Válcovnou, č.p. 465, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Roman Svoboda, +420 725 261 403.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér18 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Strojník - řidič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Za Válcovnou č.p. 465/49, Předlice, Ústí nad Labem., Náplň práce: práce se strojem (bagr kolový, obsluha jeřábu), řidič nákladního auta., Požadujeme: platný strojnický průkaz (rypadlo nakladač kolový), praxe podmínkou, zručnost, samostatnost, spolehlivost ŘP sk. B, C., Nabízíme: mzdu 18 000 - 25 000,- Kč., stravenky, nástup možný ihned., Zájemci si mohou telefonicky sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Elte, s.r.o., Za Válcovnou, č.p. 465, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Roman Svoboda, +420 725 261 403.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eveline Jahelková pracuje jako vedoucí děčínského útulku už 17 let.

Eveline Jahelková: Zákony na ochranu zvířat jsou podle mě pořád slabé

Zlatá Ester Ledecká
7

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

FOTO: Několik medvědů provázelo školní masopust na sídlišti v Krásném Březně

Krásné Březno - V průvodu druhého ročníku školního masopustu nechyběl medvěd, šašek či královna.

Ústí se těší na víkend. Zaplesá si Střekov i Činoherák

Ústí n. L. - Pestrý plesový víkend čeká krajskou metropoli. Odehrají se tu minimálně čtyři plesy.    

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT