A navrch soutěže a malý lunapark v horní části kina. Tak vypadalo 6. Labské léto, které pořádalo v sobotu od oběda do půlnoci ústecké Hitrádio FM – bývalé Labe.

V sobotu jsme si však nejprve nenechali ujít rekonstrukci velké bitvy, která se u Chlumce a Přestanova odehrála 29. a 30. srpna 1813. její součástí byl doprovodný program na náměstí s ukázkami řemesel, koncerty i kankánem pěkně rozjeté dívčí taneční skupiny Trn v Oku.

Mezi stánky se po bitvě procházely, popíjely i jedly desítky nadšenců v dobových uniformách. „Po bitvě tu byl každý generál,“ návštěvníci si fotili je i jejich historické zbraně. A bylo úplně jedno, zda šlo o poražené vojáky Napoleona, či o vítěze – Českou armádu.

Když po bitvě na chlumeckém náměstí odpoledne bavila nejmenší Dáda se svým pojízdným cirkusem, písničkami a soutěžemi, Labské léto už mělo za sebou show Vladimíra Hrona, Poutníků či The Boom.

Na pódiu právě zpívala Anna K a amfiteátr byl její. Skupina Lucianny Krejcarové, což je Anino pravé jméno, byla až nečekaně rocková, což přidávalo jejím hitům na důrazu. „Těžko se foti, na pódiu nepostojí,“ povzdechl si po koncertě fotograf Zdeněk Kompert. Annou byl naopak nadšený návštěvník Csaba Kardoš – a zdaleka ne sám. Když pak zpěvačka tvrdila „Byla bych tu s vámi furt, ale…“, měla už za sebou hity Nelítej nízko, Šestý smysl či Večírek a zbývalo jen závěrečné Nebe.

Po veselé soutěži v „tandemovém seskoku padákem“ přišli Walda Gang, „nejhorší česká skupina současnosti“. Umělecky se devítičlenná parta snaží blížit Kabátu, ale bohužel na něj nemá. Ani autorsky ne, proto „musí“ (?) hrát převzatou country (Pověste ho vejš, Hudsonský šífy, Veď mě dál…) či písničky z filmů (Hoja hoj) v rockových verzích.

Je to taková lepší a drsnější zábavová kapela, „něco mezi Rammstein, Těžkým Pokondrem a Evou s Vaškem“ – a tak na ně reagovalo i publikum. Bylo nadšené, vždyť dostalo, co chtělo. Zábavu. A navíc tanečníky v bavorských krojích, přetahující se v jedné skladbě o otroka v kožených řemenech. Parodie na „sado–maso“? Snad…

Že kvalita MŮŽE jít ruku v ruce se zábavou, to dokázal hned následující interpret – Jaroslav Uhlíř. Jen s doprovodem kláves zpíval VLASTNÍ písničky z filmů (Severní vítr) i pohádek (Hajný je lesa pán, Pramen zdraví z Posázaví, Statistika, Dělání…), zkrátka opravdové hity z autorské dílny Uhlíř/Svěrák.

Při jeho show, které také publikum nadchlo, zazněla i v ústecké premiéře písnička Datel, datel – a nebyl by to ani Jaroslav, kdyby „nedonutil“ amfiteátr zpívat s ním. Pro písničku Krávy si ovšem přizval na pódium týmy Hitrádia FM i Hitrádia Crystal a společně ji zazpívali za vydatné pomoci návštěvníků.

Finále festivalu patřilo Lence Filipové, Lucii Vondráčkové, Petru Kolářovi s kapelou a ohňostroji. Tradice…