Akce uvítá významné režisérky i spisovatelky z ČR i z Německa, mezi hosty kromě jiných také olympioničky Štěpánku Hilgertovou, Terezu Huříkovou, Květu Jeriovou - Peckovou. Vyvrcholí v sobotu večer v ústeckém Národním domě galavečerem Femina Grande Night. Na ní budou předány ceny autorkám vítězných filmů a majitele změní také hlavní cena festivalu – Femina Grande 2008.

„My se tím netajíme – letos ji získá režisérka Michaela Pavlátová,“ řekla včera Jana Víchová, ředitelka Femina Filmu 2008.
Na osmi místech Ústí, tedy v Severočeské vědecké knihovně, v Činoherním studiu, v Národním domě, v Experimentálním prostoru Mumie, na Hlavním vlakovém nádraží (!), v ústeckém Domě techniky, v knihkupectví Beran a v Severočeském divadle opery a baletu se odehrají výstavy, projekce filmů, besedy, autorská čtení, přednášky, party, autogramiády, koncerty, vernisáže, módní přehlídka…
Festival bude mít od zítra od 10.00 hodin informační centrum v Národním domě, kde se také prodávají vstupenky.

Ty nejvýznamnější akce – slavnostní zahájení zítra v 10.00 hodin v Činoherním studiu a zmíněná Femina Grande Night v sobotu od 20.00 hodin v Národním domě, bude uvádět herečka, moderátorka a písničkářka – šansoniérka Ester Kočičková. Její sólový koncert s doprovodem klavíristy Luboše Nohavicy se odehraje v pátek od 19.00 hodin v Činoherním studiu na Střekově. Kočičková je zároveň patronou (jak se sama vtipně nazývá) festivalu. Patronkou akce je Iva Ritschelová, rektorka ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

Není to přitom náhoda – ústecká univerzita s Femina Filmem už několik let úzce spolupracuje. Předloni pro něj její studentka ze skla vytvořila ceny včetně té hlavní, Femina Grande loni připravili studenti Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně pro Femina Film nejrůznější performance a objekty, které pak umístili na nejrůznější místa Ústí jako originální pozvánky na festival.
Letos bude role studentů zmíněné fakulty trochu jiná. Ale také velmi zajímavá. Svá díla, šaty často velmi extravagantní a neobvyklé, představí na módní přehlídce zítra od 19.00 hodin v Severočeském divadle opery a baletu.
Na módní přehlídce se – spolu se studenty – opět bude podílet slavná ústecká modelka, Miss Sympatie 2002 Lenka Taussigová. Studentům, s nimiž na podobných akcích spolupracuje již několik let – a pořádají spolu i přehlídky ve veřejném prostoru – pomůže nejen organizačně a radou, ale jejich šaty také v divadle oblékne a představí.

Spolupořadatelem Femina Filmu je letos i ústecká obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum. Ta zve také na soutěžní snímky německých režisérek či autorské dvojjazyčné čtení Inky Bach. Odehraje se zítra od 16.00 hodin v půjčovně beletrie ústecké knihovny na adrese W. Churchilla 3.
Collegium ovšem přispěje festivalu i zajímavým nápadem, neobvyklou službou. „Hodně žen si loni postesklo, že by rádo navštívilo projekce a další programy Femina Filmu, ale nemá jim kdo hlídat děti. Proto nabízíme všem rodinám s dětmi, které mají zájem navštívit festivalové projekce, možnost hlídání dětí v průběhu návštěvy festivalovu,“ uvedla Blanka Mouralová, ředitelka Collegia Bohemica.