A která překvapila bizarními kapucemi-límci, šortkami kombinovanými se sukní, extravagantní kabelkou-vlečkou, inspirací baletem i šantánem…
Přehlídka, jedna z ústeckých událostí měsíce, zaplnila ve čtvrtek 9. října večer přízemí i lóže Severočeského divadla opery a baletu. „Díky tomu, že byl vstup zdarma, jsem ale čekala víc návštěvníků. Bylo to perfektní, co by dnes ještě lidi chtěli?,“ neudržela na konci na uzdě své emoce jedna z návštěvnic.

Nápaditá a akční choreografie večera byla plně v režii Jana Löbla, studenta pořádající fakulty. I díky němu vše běželo jak na drátkách, show byla svižná a tak akorát dlouhá.
Studentům Univerzity J. E. Purkyně opět pomohla ústecká modelka Lenka Taussigová se svou agenturou. Její vystupující dívky byly z Ústí a z Teplic.
Pozvání ale přijala také modelka a vice Miss Agáta Henychová – dcera herečky Veroniky Žilkové i bývalá partnerka SuperStar Sámera Issy. Svou přítomností ovšem rozdělila publikum na tři tábory. První obdivoval její vnady, jimž ještě daly některé šaty vyniknout, druhý její vlohy a třetí musel – i přes antipatie, které muže tato pro někoho kontroverzní slečna budit – uznat, že má tato slečna se smyslnými rty něco do sebe. Měla.

„Určitě jste si všimli, že nejsem Ester Kočičková,“ řekla na úvod Jana Víchová, ředitelka Femina Filmu. „Slibuji, že tu dnes nebudeme cvičit, jako včera v Činoherním studiu na zahajovacím večeru, o němž noviny napsaly, že měl šokující start. A že na něm Ester Kočičková postavila do latě ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou,“ připomněla ředitelka ve večerních šatech několika stovkám diváků článek z titulní strany Ústeckého deníku ze čtvrtka 9. října. To od ní bylo milé.

„Je mi obrovskou ctí, že už počtvrté mohu spolupracovat s ústeckou univerzitou. Jsem strašně ráda, že tady v Ústí máme tak šikovné mladé lidi,“ jen zářila Jana Víchová. „Uvidíte tu modely nestandardní, výjimečné, skvělé. A byla bych moc ráda, kdybychom si je mohli někdy koupit. To zatím nemůžeme,“ posteskla si.
Pořadatelé nepřipravili v divadle klasické molo, jako na přehlídkách FUD v Národním domě. Kulisami zde byla „jen“ dvě křesla a dvě pohovky v zámeckém stylu. Na ně modelky usedaly, než se představily publiku – zajímavé to bylo.

A sama přehlídka? Slečny na hip hop i techno hudbu, ukazuje při tom pupíky i úsměvy, předvedly šaty plážové, společenské i ryze nepraktické. Modely někdy končily skoro na zemi, ale naopak i těsně pod zadečky. Viděli jsme šaty pro divošky, oblečení hravé a svůdné.
Studenti, z nichž někteří už v minulém semestru FUD absolvovali, přitom mysleli na všechny. Jejich šaty by oblékly sekretářky, ředitelky, „těhule“, dívky-nindžy i karnevalové krásky. Zněla k nim retro hudba a Agáta se na pár minut vteřin proměnila ve sněhobílou labuť „do baletu“.

„Mám radost, že modelky nebyly jen ty – promiňte mi ta slova – „hubený kozy“, jako jinde. Některé měly postavy pěkné, jako normální holky,“ chválila slečny z agentury Lenky Taussigové při přehlídce šeptem elegantní návštěvnice-seniorka.

Při techno hudbě vidělo publikum egyptskou otrokyni ve zlatě i noční košilky. Návrhářky z UJEP jistě myslely i na mužské publikum, když vymýšlely šaty pod něž si modelky „nemusely“ brát vrchní díl spodního prádla. Pánové v prvních řadách děkují… Při hudbě Madonny jsme viděli šaty na party, hit Iggyho Popa Lust for Life (Žízeň po životě) doprovodil i model až dekadentní.
Ideální mezihrou přehlídky bylo vystoupení tří tanečnic se světly v dýmu. Tančily na orientální či indickou hudbu, jejich malé zářivky v divadle suplovaly živý oheň. Show to byla vděčná, efektní, strhující. Přesně podle slibu Jany Víchové, vystoupení slečen které si říkají Shakti Shanti bylo překvapením. Moc příjemným překvapením.

Dva dny před přehlídkou Lenka Taussigová pro Deník přiznala, že ji spolupráce se studenty hodně baví, a inspiruje. Sama módní přehlídka ale bavila i našeho fotografa Karla Pecha. Nebyl k zastavení, ten večer musel v ústeckém divadle nafotit stovky snímků. Ty nejlepší si můžete prohlédnout v galerii u tohoto článku.

Vděčné pro fotoaparát také bylo, když jevištěm korzovaly Lenka s Agátou ve slavnostních kimonech japonských dam, toče slámovými slunečníky. A dost podivně vypadala Lenka Taussigová před finále – děkováním se modelek i autorů šatů. Místo náhrdelníku či límce měla na krku velkou ocelovou pružinu. „Bylo to strašně těžké, nedalo se v tom skoro dýchat. Málem jsem se uškrtila,“ popsala svůj zážitek s úsměvem Lenka Taussigová.
„Ahój, holky. Byly jste skvělý,“ mohl slyšet radostný křik studentky po přehlídce před divadlem každý, kdo tu čekal na autobus či taxi. „Moc pěkné to bylo. Některé šaty bych si snad i koupila,“ chválila um ústeckých studentů Marie Bechyňová z Ústí. „Jen ta moderní hudba by nemusela být tak nahlas,“ dodala návštěvnice, která přišla na akci s ní.

I mě samotného přehlídka dost bavila. Jen si netroufnu odhadnout, které modely pro ni vytvořily studentky UJEP – a které jejich kolega. Ale on to vlastně bylo jedno – většina modelů byla velmi zdařilých. Po letošní módní přehlídce FUD je tedy zřejmé, kam mají české módní salóny obrátit pozornost, kde hledat inspiraci a „lanařit“ nové talenty. Ústecká Fakulta umění a designu UJEP jich má – mezi mladými módními návrháři – na půl republiky.