Diváky čeká prestižní klání deseti párů ze Slovenska, Itálie, Španělska, Čech, Polska a dalších deseti z ČR, SRN, Polska, Rakouska a Slovenska i Maďarska plus sedm formací z ČR. Které soutěže to budou?

„Již tradičně, a to od samého vzniku festivalu, je to Mistrovství ČR Formací ve standardních (STT) a latinskoamerických tancích (LAT) – letos již 39 ročník. Dále Český svaz tanečního sportu (ČSTS) získal již před rokem v konkurzním řízení další evropskou soutěž – Mistrovství střední Evropa v latinsko-amerických tancích,“ uvedl Petr Barnat, viceprezident ČSTS a ředitel festivalu.

„Další novinkou letošního ročníku festivalu je Otevřené Mistrovství ČR Profesionálů v STT a LAT,“ doplnil Petr Barnat s tím, že o prestižní soutěže bývají mezi pořadateli každý rok velké boje.

„Vše je v konkurzním řízení uchazečů, kde se nám, tedy ČSTS a městu Ústí nad Labem, daří uspět každým rokem,“ byl spokojen.

Samotný festival začne v sobotu ve velkém sále DK Ústí v 17.00 hodin. Šanci vidět soutěžní páry při tréninku ovšem dostanou i ti zájemci o společenský tanec, kteří už vstupenky na akci nesehnali.

„Tréninky jsou v sále už v 10.00 hodin, zájemci o tanec jsou na nich vítáni. Bohužel ale nemohou vidět tréninky formací, které začínají v sobotu v 11.30 hodin. To pravidla soutěže neumožňují,“ vysvětlil včera Petr Barnat.

Náklady, o něž se dělí město Ústí s partnery v čele s ČEZ, se letos trochu navýšily. „Loni stála akce asi 1,2 milionu korun, letos je to asi 1,4 milionu. To proto, že vzrostly ceny energií, ale především máme letos i soutěže, které 38. ročník festivalu neměl,“ uvedl viceprezident ČSTS.

Novinkou festivalu je i navýšení počtu míst pro diváky. Loni jich bylo asi 500, letos je to 550. „Někteří z návštěvníků tak budou sedět i na pódiu,“ prozradil Zdeněk Kymlička. I jej mrzí, že nemá Ústí v současnosti na uspořádání festivalu větší prostory. „Na příští, jubilejní 40. ročník Mezinárodního tanečního festivalu plánujeme, že se přestěhujeme po několika letech opět do Sportovní haly na Klíši. Její noví majitelé slíbili, že do té doby výrazně zlepší její zázemí, konkrétně sociální zařízení. Nyní jsou v žalostném stavu, proto v hale být akce nemůže,“ povzdechl si Zdeněk Kymlička .