Jak se stalo dobrým zvykem i u nás, v čase premiéry už je k mání i CD Anglické jahody s dobovými písněmi Kryla (bonus Bratříčku zavírej vrátka), Čeřovské (Má vina), Petra (Náhrobní kámen) a Pavla (Chodím) Novákových, Gotta (mě neznámá anglická Danny Boy). A s novinkami mladého písničkáře Tomáše Kluse, jemuž s pomalou „kryštofovskou“ Navěky pomohli Marek Ztracený a Aneta Langerová.

V milostném příběhu se dva mladí lidé ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. „Jejich příběh by se mohl odehrát v každé době, ale události srpna 1968 ho zásadně ovlivnily. Osudy hrdinů by se vyvíjely úplně jinak, nebýt toho dne,“ řekl režisér Vladimír Drha (Muka obraznosti, Početí mého mladšího bratra, TV seriál VKV).

Pohled Anglických jahod není podle tvůrců politický plakát, ale příběhem lidí na obou stranách barikády – okupovaných i okupantů.      

„Asi budu obviňován, že nadržuji okupantům – a já to přijímám,“ řekl režisér Drha ve filmu o filmu.„Je to ale film o lidech, ne o politice!“  

Do hlavních rolí obsadil Viktora Preisse, Pavlu Tomicovou, Ninu Divíškovou, Ivana Luptáka, Marii Štípkovou a ruskou filmovou hvězdu Alexeje Bardukova.

„Původně jsem v něm měla hrát, ale nemoc mi to znemožnila,“ řekla před časem v rozhovoru pro Ústecký deník Hana Brejchová.    

Vydat na CD hudbu k českému filmu z 50. či 60. let se už královsky vyplatilo. Rekordy trhaly soundtracky Šakalí léta (1993) a hlavně Rebelové (1991), ambice má i CD Anglické jahody. Staví na neokoukané tváři a neoposlouchaném hlase písničkáře Tomáše Kluse (foto s Anetou Langerovou), z něhož sice nový Kryl nebude, ale zaujmout umí. Vystačí si s kytarou, je mile rozervaný, když zpívá: „Chybíš mi… příliš krásná na to aby znala vopravdový milování…“

Největším Klusovým hitem z desky je ale bezesporu Málčik, „krylovský“ song s refrénem „Málčik mój, málčik mój, kakój ty balšoj geroj!“     

Udělat takovou píseň dnes není hrdinství. Hrdinským songem je tu Krylův Bratříček a podobně osudový Neckářův Soud. Písničky dobově silné, ale i po té době působivé. Díky za ně.