Pohladit…

Důvod zájmu návštěvníků – a z devadesáti procent jsou to mladé rodiny s dětmi – je zřejmý. Nejen že někteří ještěři umí až šest pohybů na sobě nezávislých, jde tu o mnohem víc. Běžné expozice ukáží kostry dávných ještěrů a jejich modely za sklem či mimo dosah lidí, zde je tomu naopak. Svého oblíbeného „dina“ si tu podrbete za uchem, zkusíte ostrost jeho zubů i hrubost jazyka a pohladíte si jeho měkkou, gumovou kůži. Nikdo vám nevynadá. A když si na brachiosaura přiložíte ucho, ucítíte a uslyšíte jak dýchá.


Zuby 20 cm

Dominantním exponátem zábavné výstavy je tyranosaurus rex, díky své velikosti a ničivému stisku tlamy plné ostrých až dvaceticentimetrových zubů asi nejobávanější predátor druhohor. Obří ještěr, který žil zhruba před 145 miliony let, je uprostřed setmělého pavilónu. Nad hlavou se mu vznáší pterodaktyl, málokdo z návštěvníků odolá a tyrannosaura rexe si nepohladí či nevyfotí.


Vracejí se

„Jsme tu už potřetí, malá dinosaury miluje,“ prozradil Miroslav Ondruš ze Štětí, který přišel s pětiletou Zuzkou. „Ale výstava je zajímavá i pro mě, rád se vracím,“ přiznal. „Nebojím se pohladit je, vždyť mě nekousnou,“ odpověděla statečně dívka. „Nejvíc se mi tu líbí hřebínek,“ ukázala na neškodného býložravého parasaurolopha.


Pěkně křupaví

Děti na výstavišti těžko skrývají nadšení ještě než vstoupí na výstavu. U pavilonu stojí – také v životní velikosti a ve „věrné kopii“ – obrovský triceraptos, budící respekt třemi rohy. Vedle něj se po obří noze dinosaura děti šplhají jako po prolézačce. A kdo dostane hlad, občerstvení má naproti. Bezkonkurenčním hitem jsou tu smažení dinosauři, kuřecí řízky ve tvaru malých potvor.


Babička jásala

„Je to tu zajímavé, za ty peníze to stojí,“ nadšením nešetřila mezi ještěry Jiřina Svačinová z Loun. Jejího vnuka Kubu okuzlil tyrannosaurus svými velkými zuby. „Ale živého bych ho potkat nechtěl,“ přiznal. „Určitě se ještě vrátíme s nejmladším vnukem. Buď já, nebo jeho rodiče,“ dodala babička nadšeně.


Mezi zuby

Na výstavě si mohou děti schovat v obřích vejcích ještěrů, je tu ale i dinosaurus, který nikdy neexistoval. Jmenuje se fotosaurus, má široce otevřenou tlamu plnou ostrých zubů, do níž se děti vejdou celé a rodiče je fotí.


…a film nakonec

Stánek s tričky, samolepkami, plakáty i modely dinosaurů na závěr expozice nestojí za řeč, 3D kino – nedílná součást expozice v ceně vstupenky – určitě ano. V animovaném snímku ze života gigantosaurů vidí návštěvníci příběh mláděte, které – když vyroste a zesílí – pomstí smrt své matky. Trocha romantiky nikdy neuškodí.RADEK A JAKUB STRNADOVI