Kdo je David Křížek, letošní „tvář festivalu“? Muž, který včera v Ústí – tedy v předvečer 1. soutěžního dne festivalu – promítnul ve festivalové premiéře film ze svých letošních úspěšných plaveb a křtil knihu Dnem i nocí Atlantikem?

Závodnímu jachtingu se věnuje od 10 let. Už získal 16 medailí z mistrovství ČR v různých lodních třídách, 6x se zúčastnil MS a 8x ME. V roce 1999 - 2000 v průběhu půl roku 2x přeplul Atlantik: jednou na ultralehkém nafukovacím šestimetrovém katamaránu Sector. Jako první Čech byl kvalifikován na legendární závod osamělých mořeplavců Transat 6,50 (La Rochelle FRA - Salvador de Bahia - BRA), kde získal bronz.


Pane Křížku, jak se lze stát členem Sector No Limits, sdružení nejextrémnějších sportovců světa? Za co vás přijali, odehrál se i nějaký rituál?

Na to, aby se člověk stal členem tohoto sdružení, musí být alespoň trochu šílený a ve svém oboru předvádět extrémní výkony. My jsme s Martinem Ducháčem přepluli v barvách Sector týmu Atlantický oceán na 6metrovém nafukovacím katamaránu, který vážil pouhých 250 kg a byl vyroben z 1 mm tlusté gumy a mezi plováky byla jen trampolína. Celé dobrodružství trvalo 33 dnů a to stačilo na naše zařazení do týmu. Žádný obřad se nekonal, oslava ale proběhla ve velkém stylu.


Vyplývají vám z toho členství i nějaké povinnosti?

Se Sectorem již nespolupracuji, jsem tedy zproštěn i povinností. Nemusím se tedy vrhat do dalších šíleností, abych se udržel v týmu. Extrém mě ale táhne dál, jen jezdím v jiných barvách.


Co na besedě v Ústí návštěvníkům řeknete, co uvidí?

Na besedě představím čtyřicetiminutový dokument o svých dvou účastech v transoceánských regatách Transat 6,50 (sólo z Francie do Brazílie na 6,5metrové plachetnici) a Transat ag2r (dvouposádkový závod profesionálů z Francie do Karibiku). Také rád představím svoji novou knihu Dnem i nocí Atlantikem, která vychází. Je plná nádherných fotografií Libora Sváčka a obsahuje i zmíněný dokument na DVD.


Je vám jachting zábavou, extrémním sportem, dobrodružstvím?

Jachting je pro mě životní náplní. Má spoustu tváří a dá se hlavně dělat celý život. Na lodích závodím, překonávám rekordy i relaxuji. Užívám si adrenalin, nebo zdokonaluji svoji meteorologii či navigaci. Jachting nezná hranice. Stále se člověk má co učit.


Aktuálně na příkladu milionáře Steva Fossetta lze dokázat, že jsou extrémní sporty i životu nebezpečné. Pomineme-li to, že létal a otázku peněz (byť je podstatná), co s ním máte společného?

Steve Fossett byl i výborný oceánský jachtař. Společná je nám touha posouvat hranice lidských možností a stále jít dál. Já obdivuji lidi jako Steve, nebo Larry Ellison, kteří jsou světově uznávaní jachtaři, ale navíc dokázali prorazit i ve velkém businessu.


Já obdivuji režiséra Steve Lichtaga, že v Ústí založil festival Voda Moře Oceány – a že se mu dál věnuje. Jak tuto akci vnímáte vy?

Steve Lichtag je úžasný člověk. Vždy když jej potkám, srší z něho energie a má obrovské plány, které se mu navíc daří i realizovat. Jen bych potřeboval, aby mě zbavil mé fobie ze žraloků. Jinak festival je parádní věc. Je potřeba lidi s láskou k vodě sdružovat a přilákávat další. Je to záslužné a velice prospěšné.


Děláte často besedy. Jsou – ve vašem případě – dvě tři otázky, které se na nich nejčastěji opakují? A může se stát, že člověka nezaskočí živel, ale zvědavý dotaz návštěvníka?

Besedy mám v poslední době poměrně často. Nejvíce lidi zajímají běžné věci jako jídlo, pitný režim, spánek a řešení základních lidských potřeb v obrovských vlnách na malé lodi, kde není ani toaleta.

Jednou mě ale zaskočil dotaz, zda na lodi používám kompas. Tak mě to vyvedlo z míry, že jsem řekl, že na lodi kompas nemám. Amerika se totiž nedá minout. Když se začne ochlazovat, tak se dáte více doleva. Horší bylo, že tázající tomu asi vážně věřila. Nicméně jinak jsem samozřejmě na besedách seriózní.


Jako první Čech jste se kvalifikoval na legendární závod osamělých mořeplavců Transat 6,50 z Francie přes Madeiru do Salvador de Bahia v Brazílii a získal jste bronz. Prozraďte, v čem jsou největší úskalí toho závodu? Za jak dlouho se dá závod ujet a chystáte se tam opět?

Nejtěžší byly kvalifikační závody. Měl jsem tehdy málo zkušeností a jezdil jsem v těch nejdrsnějších oblastech Bretaně. Hustá mlha, bouře, vysoké ostré vlny, děsivé proudy. To vše znamenalo kolize, převržené lodě a občasné ztroskotání některých mých soupeřů. Hlavní závod už bylo jen finále dvouletých příprav. Celý závod jsem jel 26 dnů a rozestupy v čele flotily byly minimální. Jen 1,5 hodiny mě dělilo od stříbrné příčky. Poslední závodník trať absolvoval za 40 dnů. Já osobně považuji Transat 6,50 za uzavřenou kapitolu a nyní mířím dál k dalším metám.


Když vás Libor Sváček fotil na cestách, musel absolvovat to samé jako vy? A v případě potřeby i nějak pomoci? Neměl to tedy ještě těžší?

Můj kamarád a výborný fotograf Libor Sváček byl vždy na finálním tréninku a na startu a v cíli jednotlivých etap. Na oceánu jsem plul sám jen se svojí lodí a bez doprovodu. I tak si ale myslím, že měl Libor Sváček celou spoustu zážitků. A také příbřežní plavba dokáže být pěkně divoká. Měl s sebou ale vždy kamaráda Jardu Boučka, který současně vše filmoval.