Nový termín je 23., 24 .a 25. července 2009. „Proč?,“ zeptali jsme se Josefa Vejlupka, člena Rady festivalu Porta.

„Důvodů bylo několik,“ řekl. „Prvním je problém s termínem národního finále na Slovensku. Koliguje totiž s termínem festivalu v Polsku (Festiwal piosonki turystycznej 17. července 2009 v Gľucholazech). Kryli bychom se ale také s festivaly ve Strážnici a Jindřichově Hradci. A v neposlední řadě rádi posunem termínu o týden později vyhovíme také kamarádům z České tábornické unie. Těm tak totiž skončí 1. táborový turnus a 23. července budou moci do Ústí přijet,“ vysvětlil.

Novinkou Porty 2009 bude Votvírák – koncert ve čtvrtek 23. července 2009 od 17.00 hodin na terase Domu kultury Ústí nad Labem.

„Vystoupí na něm převážně severočeské kapely, za nimiž chodí jejich diváci a posluchači. Ten den večer pak bude následovat klasický Trampský potlach na velkém sále DK Ústí.

Novinkou připravované Porty je také podstatně větší prostor pro „neúspěšné“ autory. „V pátek odpoledne se na terase DK předvedou autoři, kteří nebyli vybráni do finále autorské soutěže, ale zaslouží si, aby svoji tvorbu v Ústí představili. Koncert má prozatím pracovní název Autorské zpívání.“ doplnil Jindřich Šrejber, další z pořadatelů Porty.

Večer se na pěší zóně Lidického náměstí opět uskuteční vlastní česko-slovenské finále autorské soutěže se třemi až čtyřmi profesionálními hosty. Štáb festivalu ale s předstihem myslí na vše důležité. Pro Ústečany, kteří vydrží až do konce, totiž zajistí pořadatelé mimořádné noční linky MHD.

V sobotu 25. července 2009 se bude od rána koncertovat na terase Domu kultury Ústí a zhruba v 16.00 hodin začne v amfiteátru letního kina finále mezinárodní interpretační soutěže Porty.

Mezi soutěžícími bude minimálně polovina zahraničních skupin. Kromě účasti těch polských a slovenských počítají pořadatelé také s hosty z Německa a z Rakouska. „A někdo ze zahraničí by určitě měl být také mezi profesionálními hosty,“ doplnil Jindřich Šrejber.

Sobotní večer opět tradičně zakončí velký táborový oheň v amfiteátru ústeckého letního kina.

„Také pro léto 2009, kterému, doufám, bude počasí přát – počítáme s dalšími vedlejšími scénami. Asi zůstaneme u stejné varianty jako letos: Letní scéna v lázních Brná, v případě chladnějšího počasí Koliba v ústecké zoo,“ dodal Josef Vejlupek.