VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo zabil Jana Masaryka? Na to odpoví kniha

Ústí nad Labem - Ti ze čtenářů, kteří našli loni pod vánočním stromečkem novou knihu Jobova zvěst z pera ústeckého spisovatele a bývalého aktivního novináře Jaroslava Haidlera – a už si ji i přečetli – musí být nadšeni.

25.1.2009
SDÍLEJ:

AUTOR PRVOTINY. V Povrlech u Ústí žijící Jaroslav Haidler vydal první román Jobova zvěst loni, v sedmdesáti pěti letech.Foto: DENÍK/Radek Strnad

Zvlášť mají–li rádi literaturu faktu, okořeněnou fantazií autora a dobrodružstvím.

Možná někoho překvapí, že je román Jobova zvěst Haidlerovou knižní prvotinou. Ale můžeme to brát třeba tak, že až v důchodu má na psaní konečně čas. A připustit, že román s obrázky Oldřicha Jelena, dvorního ilustrátora knih Michala Horáčka, je doslova vymodlené dítě.

Na otázky v rozhovoru odpovídal sám Jaroslav Haidler. Rodák z Frýdlantu v Čechách, otec ředitele Činoherního studia v Ústí Jaroslava Achaba Haidlera a žurnalista v novinách Průboj. Muž, který prošel po sovětské okupaci několik zaměstnání, se do novin vrátil po Sametové revoluci a stal se šéfredaktorem Severočeského regionálního deníku.

Co vás přivedlo k napsání knihy?

Sugestivnost pramenů, kombinovaná s prvky fikce, týkající se života Lavrentije Beriji, jedné z nejkontroverznějších osobností minulého století.

Jak se autor dostane k těmto tématům?

Snahou najít rozpory mezi medializací dostupných „faktů“ a nedostupností utajovaných skutečností. Vycházím z historických událostí a historickým postavám pouze připisuji, jak se asi podle mě chovaly a jednaly. Je to beletrizovaná literatura faktu. Karel Kosík to nazývá šerosvitem pravdy a klamu.

V Jobově zvěsti měníte dějiny…

Ne doslova. Všechny události, o nichž v knize píšu, se staly. Pouze Berijův konec je fikce. O jeho smrti existuje několik fám: že byl popraven, že byl bez soudu zastřelen. A to mě přivedlo na myšlenku, že to mohlo být i jinak. Berija si uvědomuje, že paranoidní Stalin mu přestává důvěřovat a že je jako Stalinův pobočník „na řadě.“ Podílí se proto na jeho smrti, což je historický fakt. Když ale poznává, že ani po Stalinově smrti nedojde v Rusku k podstatným změnám a navíc zjišťuje, že Chruščov se ho chystá odstranit, využívá existence svého dvojníka a přebíhá na Západ.

Tím se ale vystavujete „nebezpečí,“ že se může nějaký historik ozvat a říci: „Tak to v žádném případě být nemohlo! To je nesmysl!“ Co mu pak na to řeknete?

Na to má historik právo, vlastně bude mít pravdu. Já ale nepíšu historický román, ale – jak už jsem řekl – beletrizovanou literaturu faktu.

Tím ale kniha zdaleka nekončí, že? Nebo se pletu?

Nepletete, okolo jeho útěku rozvíjím špionážní zápletku. Její hrdiny provázím až k maďarským událostem v 60. letech. To jsou fakta a já do nich jen zasazuji postavy, někdy skutečné a jindy smyšlené. A dávám jim role, u nichž předpokládám, že tak mohly v těchto situacích jednat.

Stěžejní postavou úvodu vaší knihy je Jan Masaryk, syn prezidenta T. G. Masaryka a ministr zahraničí v poválečné Gottwaldově vládě. Jako by se od něj vše odvíjelo…

Jako student si pamatuji, co se tenkrát psalo o Janu Masarykovi. Že není možné, že by v roce 1947 sám skočil z okna. Ani já sám tomu vnitřně nevěřil, a tak jsem se snažil dopátrat toho, jak to bylo. Až po roce 1990 vyšla najevo fakta kolem jeho smrti. A právě Masarykova smrt byla jakýmsi spouštěcím mechanismem toho, že jsem se začal touto problematikou zabývat. A když jsem přišel na to, že se sám Jan Masaryk o svém vstupu do Gottwaldovy vlády dost negativně vyjadřoval, řekl jsem si, že by tento příběh stál za zpracování. Jak jsem se postupně dozvídal okolnosti jeho smrti, začal jsem spřádat příběh. A vyšlo mi, že na tom skonu musela mít největší zájem NKVD, tehdejší tajná policie, předchůdce KGB. A odtud jsem se dostal k Berijovi.
Masarykova smrt je ale jen první kapitolou mé knihy. Píšu v ní, že to nařídil Berija, ale udělali to naši lidi – zabili ho Češi – což je také fikce.

A vaše tvrzení mají oporu i v šetřeních kriminalistů…

Ano. V rádiu jsem slyšel pořad se současným českým policejním specialistou, který propočítal – podle dostupných důkazů a Masarykových zranění – že nemohl vyskočit sám. Že byl z okna shozen.

Vaše knížka se pěkně čte. Je to tím, že máte rád příběhy, že je rád vyprávíte?

Je to tím, že se hůř vyjadřuji ústy, ale celkem slušně psaním. Je to díky mé bývalé profesi, byl jsem novinářem.

Jsou pro vás důležitá fakta a nebo příběh?

Určitě fakta. Příběh se do knihy dostává skrz ně. Všichni, kteří píší, říkají: „Musíme vědět, jak to skončí.“ To ale já nikdy nevím. Záleží na první větě, která se mi líbí. Na ní začnu stavět děj každé kapitoly. Příběh se potom odvíjí už sám vlastním životem.

Kdy se vaše knížka odehrává?

Začíná v roce 1948 a končí „karibskou krizí“ v roce 1962.

Chystáte pokračování?

Ne, to už je pro mě uzavřená záležitost. Berija umírá a na konci života si uvědomuje, že terorismus se stává způsobem řešení mezinárodních i vnitropolitických problémů.

Pracujete na další knize?

Mám rozdělaný rukopis Prokletá setba. Je to příběh tří chlapců z Krušných hor – českého Žida, zarytého Němce a českého chlapce. Jejich tři příběhy se střetávají v celé té budoucí knize, zachycující období fašistické okupace a končící důsledky 2. světové války.

Pokud vím, pracujete i s Českým rozhlasem.

Ano, letos by měl začít pražský rozhlas uvádět čtení z mého rukopisu Očkovaný satanem. Je to příběh dosti autobiografický, začínající 5. květnem 1945 a končící okupací Československa sovětskou armádou. Jde o konflikt mezi synem a matkou, zarytou komunistkou.

Proč vlastně píšete? Co svými příběhy chcete čtenáři říct?

Smyslem mého psaní je vystihnout okamžik, kdy se z lumpa stane dobrý člověk a naopak – kdy dobrý člověk je postavený do takové životní situace, že zklame a své ideály zradí. Ale chci samozřejmě lidi psaním i pobavit a říct jim i něco zajímavého, aby se poučili. A aby si u čtení i oddychli.

Autor: Radek Strnad

25.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Seřizovači 17 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Smetanova č.p. 716, Chabařovice., Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, praxi z výrobní společnosti., Nabízíme: mzdu 17 000 ,- Kč., dovolenou navíc, podnikové stravování, nástup možný ihned., Zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Ks cz motorservice s.r.o., Smetanova, č.p. 716, 403 17 Chabařovice. Informace: Andrea Žďárková, +420 475 303 111.

Právo - Právo Právník 18 150 Kč

Podnikoví právníci Právník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18150 kč, mzda max. 27210 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Magistrát města Ústí nad Labem, Velká Hradební 2336/8, Ústí nad Labem., Požadujeme:, - VŠ - právnická fakulta, - výborná znalost českého jazyka, - samostatnost, spolehlivost, - schopnost se rychle učit a schopnost práce pod tlakem, - praxe ve veřejné správě výhodou, Náplň práce:, - komplexní právní poradenství a konzultace v oblasti občanského, obchodního, pracovního, správního práva, práva veřejných zakázek, - příprava a revize smluvní dokumentace, - účast na správních a soudních řízeních vč. aktivního vedení soudních sporů, - příprava a revize vnitřních právních předpisů, - vymáhání pohledávek, Nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - pravidelné odměňování, - příspěvek na stravné, - příspěvek na dovolenou, - ošatné, - možnost služebního bytu , Kontakt:, http://www.usti-nad-labem.cz/files/uredni-deska/vr-po-pravnik.pdf. Pracoviště: Statutární město ústí nad labem - magistrát města ústí nad labem, Velká Hradební, č.p. 2336, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Dana Koutská, +420 475 271 449.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 17 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Dělník - pomocný pracovník v třídírně barevných kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová č.p. 702, Chabařovice., Náplň práce: zajištění úpravy materiálu (manipulace, třídění, lisování, skladování a expedice), obsluha VZV, po zaučení příp. zástup na pracovních strojích, vedení provozního deníku stroje, příprava a realizace běžné denní údržby techniky, Požadujeme: vyučení, čistý trestní rejsřík, časová flexibilita, spolehlivost, samostatnost, praxe v oboru výhodou. , Nabízíme: PP na dobu určitou 1 rok s postupným prodloužením na dobu neurčitou, stát se součástí zavedené obchodní společnosti významně podporující charitativní organizace, osobní rozvoj, zkušenosti, přátelský pracovní kolektiv benefity: kulturní akce, vzdělávací kurzy, stravenky, životní a penzijní připojištění, atd., Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Metallplast - recykling, spol. s r.o. - úl, Průmyslová, č.p. 702, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Vlčková, +420 475 601 250.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný, vrátný, dispečer - operátor ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: pracoviště Povrly, Mírová č.p. 63, Povrly., Náplň práce: , Pozice ostraha areálu:, Kontrola osob a vozidel, kontrola kamerového systému., Pozice dispečer, operátor:, Přepojování telefonních hovorů, příjem a výdej klíčů, evidence osob a vozidel, příjem návštěv, kontrola osob., Požadujeme: , Zodpovědný přístup, slušné vystupování, čistý trestní rejstřík. Osvědčení Strážný 68-008-E je výhodou, popřípadě jsme schopni osvědčení zprostředkovat. Práce je vhodná také pro osoby OZP, ČID., Nabízíme:, mzdu 13 000 - 15 500,- Kč., stabilní prémie za aktivní přístup v zaměstnání, Kontakt: , telefonicky od 08:00 do 16:00 hod si sjednat osobní jednání. Pracoviště: Sunix safe life s.r.o. pracoviště povrly, Mírová, č.p. 63, 403 32 Povrly. Informace: Tomáš Dihel, +420 777 494 400.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přední české modelky a modelové zavítali už potřinácté na dětské oddělení ústecké nemocnice.
21

FOTO: Plyšáci od krásných modelek potěšily nemocné děti

Krása pomáhá 2018
30

FOTO: Charitativní módní show přilákala davy. Vyvedl se i doprovodný program

Do Českého středohoří se po zimě vrátili sokoli. Hnízdí v Průčelské rokli u Brné

Ústí nad Labem - Do svých hnízdišť se v těchto dnech vracejí kriticky ohrožení sokoli stěhovaví. Zatím jediný pár hnízdící na přirozených hnízdištích na území CHKO České středohoří si jako svůj domov opět zvolil skály v Průčelské rokli u Brné. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR proto oblast dočasně uzavřeli. 

FOTO: Unikátní hudebniny vystavuje v březnu ústecké muzeum

Ústí nad Labem - Unikátní historický notový materiál, historické hudební nástroje a jejich torza, památky na významné hudebníky a další předměty si můžete mimořádně prohlédnout v ústeckém muzeu jako exponát měsíce března.

Čtyři mrtví lidé za dva měsíce. Bilance na silnicích v kraji je tragická

Ústecký kraj - Mezi těmi, kteří nepřežili cestu po silnicích regionu, jsou i dva chodci. Ani jeden neměl reflexní prvky na oděvu.

Na Střížáku vystřídají horská kola běžce

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Jaro se kvapem blíží a sportovních akcí v terénu přibývá. V sobotu se na Střížáku uskuteční první závod horských kol ze šestidílného seriálu Elimon Ústí MTB cupu XC 2018. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT