VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo zabil Jana Masaryka? Na to odpoví kniha

Ústí nad Labem - Ti ze čtenářů, kteří našli loni pod vánočním stromečkem novou knihu Jobova zvěst z pera ústeckého spisovatele a bývalého aktivního novináře Jaroslava Haidlera – a už si ji i přečetli – musí být nadšeni.

25.1.2009
SDÍLEJ:

AUTOR PRVOTINY. V Povrlech u Ústí žijící Jaroslav Haidler vydal první román Jobova zvěst loni, v sedmdesáti pěti letech.Foto: DENÍK/Radek Strnad

Zvlášť mají–li rádi literaturu faktu, okořeněnou fantazií autora a dobrodružstvím.

Možná někoho překvapí, že je román Jobova zvěst Haidlerovou knižní prvotinou. Ale můžeme to brát třeba tak, že až v důchodu má na psaní konečně čas. A připustit, že román s obrázky Oldřicha Jelena, dvorního ilustrátora knih Michala Horáčka, je doslova vymodlené dítě.

Na otázky v rozhovoru odpovídal sám Jaroslav Haidler. Rodák z Frýdlantu v Čechách, otec ředitele Činoherního studia v Ústí Jaroslava Achaba Haidlera a žurnalista v novinách Průboj. Muž, který prošel po sovětské okupaci několik zaměstnání, se do novin vrátil po Sametové revoluci a stal se šéfredaktorem Severočeského regionálního deníku.

Co vás přivedlo k napsání knihy?

Sugestivnost pramenů, kombinovaná s prvky fikce, týkající se života Lavrentije Beriji, jedné z nejkontroverznějších osobností minulého století.

Jak se autor dostane k těmto tématům?

Snahou najít rozpory mezi medializací dostupných „faktů“ a nedostupností utajovaných skutečností. Vycházím z historických událostí a historickým postavám pouze připisuji, jak se asi podle mě chovaly a jednaly. Je to beletrizovaná literatura faktu. Karel Kosík to nazývá šerosvitem pravdy a klamu.

V Jobově zvěsti měníte dějiny…

Ne doslova. Všechny události, o nichž v knize píšu, se staly. Pouze Berijův konec je fikce. O jeho smrti existuje několik fám: že byl popraven, že byl bez soudu zastřelen. A to mě přivedlo na myšlenku, že to mohlo být i jinak. Berija si uvědomuje, že paranoidní Stalin mu přestává důvěřovat a že je jako Stalinův pobočník „na řadě.“ Podílí se proto na jeho smrti, což je historický fakt. Když ale poznává, že ani po Stalinově smrti nedojde v Rusku k podstatným změnám a navíc zjišťuje, že Chruščov se ho chystá odstranit, využívá existence svého dvojníka a přebíhá na Západ.

Tím se ale vystavujete „nebezpečí,“ že se může nějaký historik ozvat a říci: „Tak to v žádném případě být nemohlo! To je nesmysl!“ Co mu pak na to řeknete?

Na to má historik právo, vlastně bude mít pravdu. Já ale nepíšu historický román, ale – jak už jsem řekl – beletrizovanou literaturu faktu.

Tím ale kniha zdaleka nekončí, že? Nebo se pletu?

Nepletete, okolo jeho útěku rozvíjím špionážní zápletku. Její hrdiny provázím až k maďarským událostem v 60. letech. To jsou fakta a já do nich jen zasazuji postavy, někdy skutečné a jindy smyšlené. A dávám jim role, u nichž předpokládám, že tak mohly v těchto situacích jednat.

Stěžejní postavou úvodu vaší knihy je Jan Masaryk, syn prezidenta T. G. Masaryka a ministr zahraničí v poválečné Gottwaldově vládě. Jako by se od něj vše odvíjelo…

Jako student si pamatuji, co se tenkrát psalo o Janu Masarykovi. Že není možné, že by v roce 1947 sám skočil z okna. Ani já sám tomu vnitřně nevěřil, a tak jsem se snažil dopátrat toho, jak to bylo. Až po roce 1990 vyšla najevo fakta kolem jeho smrti. A právě Masarykova smrt byla jakýmsi spouštěcím mechanismem toho, že jsem se začal touto problematikou zabývat. A když jsem přišel na to, že se sám Jan Masaryk o svém vstupu do Gottwaldovy vlády dost negativně vyjadřoval, řekl jsem si, že by tento příběh stál za zpracování. Jak jsem se postupně dozvídal okolnosti jeho smrti, začal jsem spřádat příběh. A vyšlo mi, že na tom skonu musela mít největší zájem NKVD, tehdejší tajná policie, předchůdce KGB. A odtud jsem se dostal k Berijovi.
Masarykova smrt je ale jen první kapitolou mé knihy. Píšu v ní, že to nařídil Berija, ale udělali to naši lidi – zabili ho Češi – což je také fikce.

A vaše tvrzení mají oporu i v šetřeních kriminalistů…

Ano. V rádiu jsem slyšel pořad se současným českým policejním specialistou, který propočítal – podle dostupných důkazů a Masarykových zranění – že nemohl vyskočit sám. Že byl z okna shozen.

Vaše knížka se pěkně čte. Je to tím, že máte rád příběhy, že je rád vyprávíte?

Je to tím, že se hůř vyjadřuji ústy, ale celkem slušně psaním. Je to díky mé bývalé profesi, byl jsem novinářem.

Jsou pro vás důležitá fakta a nebo příběh?

Určitě fakta. Příběh se do knihy dostává skrz ně. Všichni, kteří píší, říkají: „Musíme vědět, jak to skončí.“ To ale já nikdy nevím. Záleží na první větě, která se mi líbí. Na ní začnu stavět děj každé kapitoly. Příběh se potom odvíjí už sám vlastním životem.

Kdy se vaše knížka odehrává?

Začíná v roce 1948 a končí „karibskou krizí“ v roce 1962.

Chystáte pokračování?

Ne, to už je pro mě uzavřená záležitost. Berija umírá a na konci života si uvědomuje, že terorismus se stává způsobem řešení mezinárodních i vnitropolitických problémů.

Pracujete na další knize?

Mám rozdělaný rukopis Prokletá setba. Je to příběh tří chlapců z Krušných hor – českého Žida, zarytého Němce a českého chlapce. Jejich tři příběhy se střetávají v celé té budoucí knize, zachycující období fašistické okupace a končící důsledky 2. světové války.

Pokud vím, pracujete i s Českým rozhlasem.

Ano, letos by měl začít pražský rozhlas uvádět čtení z mého rukopisu Očkovaný satanem. Je to příběh dosti autobiografický, začínající 5. květnem 1945 a končící okupací Československa sovětskou armádou. Jde o konflikt mezi synem a matkou, zarytou komunistkou.

Proč vlastně píšete? Co svými příběhy chcete čtenáři říct?

Smyslem mého psaní je vystihnout okamžik, kdy se z lumpa stane dobrý člověk a naopak – kdy dobrý člověk je postavený do takové životní situace, že zklame a své ideály zradí. Ale chci samozřejmě lidi psaním i pobavit a říct jim i něco zajímavého, aby se poučili. A aby si u čtení i oddychli.

Autor: Radek Strnad

25.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 130 Kč

Řidiči popelářských vozů Řidič svozového vozidla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Neštěmická č.p. 779/4, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání, praxi, ŘP skup. C, CE, profesní průkaz, karta řidiče, psychotesty, spolehlivost, zodpovědnost. pracovitost, ochota, práce v kolektivu., Nabízíme: mzdu 130-140,-Kč/hod., stravenky, příspěvek na životní a penzijní připojištění, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky s panem Podolským si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Ave ústí nad labem s.r.o., Neštěmická, č.p. 779, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Michal Podolský, +420 728 351 315.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná zdravotní sestra. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Železničářská č.p. 908/24, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: ukončené vzdělání SZŠ, VZŠ nebo VŠ, bezúhonnost, praxi u lůžka min. 2 roky, smysl pro odpovědnost, samostatnost, pečlivost, ochotu pracovat v terénu, znalost práce na PC, řidičský průkaz skupiny B výhodou., Nabízíme : platové podmínky 22 000 - 25 000,- Kč., telefon s neomezeným tarifem , tablet , příspěvek na vzdělání, zvláštní prémie …atd., Kontakt: na e-mail.. Pracoviště: Acme domácí péče s.r.o., Železničářská, č.p. 908, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Štěpánka Tomsová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči cisternových vozů Řidič kamionu pro vnitrostátní a mezinárodní cisternovou dopravu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Tonasa č.p. 172/2, Neštěmice, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení, praxi v oboru MKD min. 2 roky, profesní průkaz,digitální kartu, ADR výhodou., Nabízíme: mzdu 25 000 - 45 000,- Kč., pravidelné a stálé destinace, maxim. dvoudenní přepravy, volné víkendy, dovolenou navíc, Sick day (2 dny zdravotního volna)., Kontakt: Živitopisy zasílejte na e-mail: jana.vopenkova@tonaso.cz. Pracoviště: Eson s.r.o. - provozovna úl, U Tonasa, č.p. 172, 403 31 Ústí nad Labem 16. Informace: Jana Vopěnková, +420 475 245 330,606 678 126.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 120 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Tovární č.p. 3416/42a, Ústí nad Labem., Požadujeme: základy svařování, ovládat práci s kovem, základní elektropráci a běžnou údržbu. Výhodou: ŘP sk. C. , Nabízíme: možnost práce na pracovní smlouvu (na plný nebo zkrácený úvazek), DPČ nebo dle potřeby - pracovní doba dle vzájemné dohody, mzdu 120,- Kč/hod. Nástup možný okamžitě. Perspektiva dlouhodobé spolupráce. , Kontakt: osobně na výše uvedené adrese nebo e-mailem. Kontaktní osoba: Pavel Foltýn, e-mail pavel.foltyn@sroubek.cz. Pracoviště: Šroubek ústí nad labem, s.r.o., Tovární, č.p. 3416, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Pavel Foltýn, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladý úspěšný houbař Josef Chládek, který o víkendu navštívil Krušné hory.
5

Pochlubte se fotkami svých houbařských úlovků!

Fotbalisté Ústí nad Labem. Ilustrační foto.

Ústeckému fotbalu by na výsluní mohl pomoci německý investor

Předvolební zemětřesení v ústecké ODS: Novým lídrem je Pavel Tošovský

Ústí nad Labem - Lídrem ústecké ODS pro komunální volby se stal Pavel Tošovský. Nahradil Jiřího Drbala, původní jedničku zrušené kandidátky.

Ústecké muzeum zve na novou výstavu kachlových kamen

Ústí nad Labem - Svět kachlových kamen je nová expozice, na kterou zve až do 14. října, mimo pondělků, Muzeum města Ústí.

FOTO: Freediving na Miladě předváděl nejlepší z nejlepších. Tepličan David Vencl

Chabařovicko - Jezero Mlada se pomalu probouzí k životu. Cyklisté a běžci už delší dobu vědí, že propletenec cest a cestiček je zaměstná na celý den. Písčité pláže tam nejsou, ale několik šikovných firem tam už nabízí své služby.

Vydírání? Ústecké šrouby čelí trestnímu oznámení ze strany magistrátu

Ústí nad Labem - Trestnímu oznámení čelí spolek ekologických aktivistů Ústecké šrouby. Město ho obvinilo z vydírání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT