Zítra od 12.00 hodin zve na Sluncesvit, Nikolu Brasko, Last exit, Cemur šamur, Uraggan Andrew & Reggae orthodox, Definitivní ententýk, Lealoo, Funktomass, Alef zero, Need of Aktivity, Boron.

Na otázky k festivalu odpovídal jeho pořadatel a zakladatel Jaroslav Navara.

Proč má akce právě toto jméno? Je to matoucí, Kyjov ze severu Čech zná málokdo. Nemá festival právě toto místo proslavit?
Protože se koná už 11. rokem na stejném místě ve stejné vesničce Kyjov. Oficiálně v Kyjově u Krásné Lípy .

Existuje něco jako strategie festiválku? Nepsané něco, co říká, co se tu smí a ne, co se tu třeba nikdy hrát nebude, protože…
Strategie od počátku festivalu neexistuje a doufám, že existovat do budoucna nikdy nebude. Smyslem celého festivalu je zábava a přátelský duch všem lidem a ne otravní „sekuriťáci“, kteří se vám hrabou v tašce a hledají rtěnku, nebo já nevím co…
Na festival zavítá spousta mladých lidí, rodin s dětmi. A rádi se vracejí právě pro rodinnou – přátelskou atmosféru a krásné prostředí na kraji Národního parku České Švýcarsko.

Spíše než rock popovému festivalu v Kytlici, na kterém se také podílíte, je podle mého festiválku blízký Čtverec a Kořen. Je to tak?
Každým rokem se snažím vybírat jiné kapely, které by do našeho kraje jinak asi nezavítaly. Dávám taky prostor těm mladým začínajícím.

To dokazují i triphopoví Lealoo, Funktomass, Alef Zero či Need of Aktivity… Jak se dovídáte o zajímavých kapelách? Z časopisů, na internetu, na doporučení?
Ze všech možných zdrojů. Z doporučení, znám už hodně lidí „z branže“, takže není problém dostat tip od kamaráda, dále z internetu i podle toho, co už znám nebo zvučím.

Lze to dokázat i někým, kdo ještě jako neznámý hrál v Kyjově a dnes už je hvězdou?
Před osmi lety tu byli dnes už známí UDG, Tleskač před šesti lety, SOIL odehráli jeden z prvních roků u mě na festiválku, předloni jsem měl kapelu První hoře…

Kyjovský festiválek je letos stylově hodně pestrý. To aby přilákal co nejširší publikum?
Každým rokem je velmi pestrý… Loni byl zde byli Skyline i Immodium.

estivaly většinou na závěr mívají dýdžeje či klidnější skupiny, vy budete končit tou nejtvrdší – Boronem. Proč, má to svůj důvod?
Vyložený účel to nemá. V odpoledních hodinách je program uzpůsoben k „relaxaci“, k rodinné pohodě, kdy si návštěvníci „skočí“ přes silnici do přehrady, dají si pivko, něco dobrého z místních specialit  a večer program graduje až k drsným Boron.

Řada pořadatelů po akci tvrdí „Už nikdy“, pak je to ale zase „popadne“ a začne vznikat další ročník. Máte to stejné? A co je vlastně vaší největší motivací k pořádání festivalu?
Loni po 10. ročníku jsem už to taky chtěl „zabalit“, hlavně kvůli vyloupení přilehlé chalupy a velké osobní a finanční ztrátě. Ale po 4 měsících ze mě naštvání a vztek opadl a já se vrhl zase do příprav, abych mohl lidem zprostředkovat těch pár hodin pohody a skvělých hudebních zážitků. Všech předešlých 9. ročníků jsem ale dělal s nadšením hned po předchozí akci.

Koho byste letos doporučil, která kapela bude nejzajímavější, největším překvapením a proč?
Alef Zero, na ty jsem dost zvědav. Měli by být takovou „hvězdou“ programu, dále pak triphopoví Laeloo … a mohl bych uvádět další, ale nemám v úmyslu tu dělat nějakou stupnici úspěšnosti…

Jak se zájemci na akci dostanou, co je letos její největší chloubou?
Největší chloubou jako každý rok je úžasné prostředí, místo a pohoda festivalu. Kdo už tu byl, mi musí dát za pravdu. Na akci natrefíte u hlavní silnice mezi Doubicí a Krásnou Lípou nad přehradou. Z Rumburku je to pár kilometrů, z Ústí to máte za 40 minut.

A cena vstupenky?

Z předprodeje je lístek za 150, na místě stojí 200 korun.