Představení původního českého Cirkusu Tornádo je možné vidět na Severní Terase u haly SKP až do neděle.

Publikum uvidí i drezuru dvouhrbých velbloudic, osmileté Jasmíny a její čtrnáctileté matky Fatimy. Bratři Marcel a Antonín Šimkové, dědici rodinné cirkusové tradice, je mají až z Astrachánu.

„Kromě nich všechna zvířata, která zde máme a vystupují zde, se také v našem cirkusu narodila,“ dozvěděli jsme se o cirkuse, který téměř výhradně vystupuje v Česku.

Příklady dětem spočítá a barvy najde v manéži devítiletý poník Kelly, grošáček, který má k Ústí nad Labem úzký vztah.

„Na místě, kde nyní hrajeme, se kobylka Kelly narodila. Bylo to 25. září 2002, krátce po těch nešťastných povodních,“ ohlédl se Antonín Šimek, drezér, artista a spolumajitel Cirkusu Tornádo, v němž začínal vystupovat už ve svých osmi letech.

„S nastupující mladou generací je to ale těžké. Některé děti z cirkusu rády a nadšeně jdou ve stopách rodičů i prarodičů, jsou šikovné a máme v nich budoucnost. Jiné naopak těžko k něčemu přinutíte. Touží třeba po vysoké škole, těžký kočovný život v maringotkách je neláká,“ posteskl si Antonín Šimek.

Nejmladším účinkujícím v manéži Cirkusu Tornádo je v současnosti čtyřletý Marcílek, klučina i přes svůj věk už obratně cvičící se svým strýčkem Antonínem na visuté hrazdě. A strýčkovi – přijde-li řeč na rodinnou tradici – jen oči zasvítí. Popisuje, že rod Šimků je v české cirkusové branži dost známý.

Tradici rodu odhaduje na 300 let a připomíná okamžiky, kdy se Šimkovi pod šapitó i mimo něj hodně zviditelnili.

„Můj pradědeček František Šimek měl slavný Cirkus Eden. Můžete ho vidět i ve známé české filmové komedii U nás v Kocourkově,“ prozradil Antonín, jeden ze sedmi cirkusových sourozenců.

„Mým předkům po 2. světové válce cirkus bohužel dvakrát znárodnili,“ pokračoval nevesele.

„A babička naší grošované počtářky Kelly, kobylka Koketka, pak zase vystupovala v Televarieté s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Dvořákem,“ doplnil principál, jehož otec v roce 1993 tradici Cirkusu Tornádo obnovil.

Medvědy publikum uvidí o patnáctiminutové přestávce ve zvěřinci stejně jako opice, velbloudy, koně a lamy. A představením provede vyhlášený klaun Pepíno, kterého sever Čech dobře zná i přesto, že samotný Cirkus Tornádo hrál v Ústí naposledy před sedmi lety.

„Jezdí totiž i sólo, navštěvuje třeba mateřské školky,“ dodal principál Tornáda na vysvětlenou.
Až do soboty zde hraje tento cirkus s tradicí od 18.00, v neděli už dopoledne od 10.00 hodin. Poté na 14 dnů zamíří do Teplic a plánuje i Most, Bílinu, Osek a další místa severozápadu Čech.