Do Ústí nedávno přivezla s Divadlem Pavla Trávníčka hru Sborovna, při rozhovoru jsme ale měli „povinné“ vzpomínání na Kladivadlo, kde na přelomu 60. a 70. let minulého století hrávala také s Josefem Dvořákem.

Vánoce v divadle ne

Divadelní Vánoce v Kladivadle s diváky neslavili, trávili je s rodinami doma. „Vánoční pořady, Pohodu Vánoc, jsem začala dělat až u Šimka v Semaforu,“ vzpomínala.

Neví ale, zda by se stala herečkou, nebýt Kladivadla.

„V nemocnici v Broumově, kde jsem pracovala, jsem se seznámila s partou mladých lidí. Ani jim nešlo o to dělat divadlo, jako se scházet. Hlavní byl Pavel Fiala, jeho věci byly nadčasové a já se od něj moc naučila. Nebýt jeho, nejsem herečkou,“ vzpomínala na režiséra, šéfa divadla, autora představení a svého pozdějšího manžela.

Kladivadlo mělo úspěch, proto přišla nabídka ke stěhování do Ústí. Následovaly úspěšné sezony i problémy s režimem, svobodomyslnost divadla se mu nelíbila. „Zbavil“ jej tedy šéfa Fialy, rok se Kladivadlo protloukalo všelijak a od r. 1972 hraje jako Činoherní studio Ústí. I v něm byla Uršula Kluková, „herečka s charakteristickým hlasem, která nezkazí legraci“.

Nepeču!

Na Vánoce už ale nepeče. „Jsem tlustá, snažím se i cukroví nejíst,“ vysvětluje se svým typickým humorem.

Její tatínek pocházel z Rumunska, maminka z Ruska, herečka se narodila v Polsku.

„My jsme doma vždycky slavili Vánoce takovým svým zvláštním způsobem. Rodiče převzali zvyky zemí, z nichž pocházeli a na kterých trvali. A já je převzala taky.“

Vaří polskou národní polévku baršč, vývar z červené řepy s uškami, těstovinami z nudlového těsta plněnými nádivkou z hříbků, cibulky a pepře. „Je to moc dobré,“ prozradila Uršula Kluková.

Buchty se zelím

„Dělám i knéši, ukrajinské buchty se zelím a pepřem, aby byly ostřejší. To jsme vždycky měli rádi,“ smála se herečka.

Na Vánoce na jejím stole nechybí bramborový salát. Ale nebylo to tak vždy. „Tatínek salát nechtěl, neměl ho rád. To jsme vždy na Vánoce museli mít čerstvý chleba, který jsme si pekli sami,“ vzpomínala Kluková. „Já ale chléb nepeču. Asi bych to nezvládla,“ soudila. Zato peče štrúdl a tradičně prostírá.

„Do každého rohu pod ubrus se dává česnek. To aby byl člověk zdravý,“ vysvětlila. Také ve svícnu na štědrovečerním stole nezháší svíčky – ty musí dohořet. Říká se totiž, že by někdo zemřel. Na Štědrý večer nemyjeme nádobí a pod stůl se dává seno, abychom měli dobře ustláno,“ směje se. „My jsme vždycky měli krásné Vánoce,“ ráda se ohlédla známá a oblíbená herečka.