Jde přitom o akce přeložené z minulého měsíce, kdy zpěvačka dostala chřipku a vystoupení zrušila. Vánoční koncert, na němž zazní i písničky z její nové desky Bang Bang, tak uvidíme až dlouho poté, co jsme si rozbalili dárky a pod stromečkem zpívali koledy. Následující rozhovor s Lucií Bílou tedy lze považovat za opožděný dárek čtenářům Deníku pod stromeček.

Lucie, zpívala jste před pár dny na Staroměstském náměstí v Praze na benefici pro Haiti. Jaký to byl pocit, stát tam před tolika lidmi a pomáhat svou hudbou dobré věci? Bylo v tom hodně emocí, zážitek i pro vás?
Takováto tragedie nemůže být lhostejná nikomu. Vím, že má pomoc byla jen kapičkou v moři, ale když se spojí s pomocí těch druhých, určitě to bude platné.
Stále víc si uvědomuji, že žiju v krásné zemi a že mám v životě tolik štěstí, takže mám chuť se o něj dělit s těmi, co ho nemají. Sociální cítění a charita jsou jednou z nejdůležitějších věcí, jaké v sobě mám a které cíleně pěstuji.

A co říkáte na to, jak Češi pomáhají Haiti? Kolik už shromáždili peněz?
Jsme malá země, ale naše národní povaha je vstřícná a srdečná.

Před Vánocemi jste měla chřipku a v Ústí a Děčíně tedy nevystoupila. Máte ale právě na chřipku a nachlazení nějaký „babský recept,“ kterým slabší nachlazení řešíte – a zabírá?
Recept je jednoduchý – neubližovat si a nejít proti svému tělu a zdraví, a utíkat do postele.
Měla jsem období, kdy jsem chřipky přecházela, ale to je z dlouhodobého hlediska nemožné. Energie nikoho není nekonečná. Když si udržím sílu a budu zdravá jako řípa, všem svým fandům, kteří chodí na mé koncerty, vše stonásobně vynahradím. Právě tak jako dneska v Děčíně v Městském divadle anebo zítra v Ústí nad Labem v Severočeském divadle opery a baletu, kam se s Petrem Maláskem moc těšíme.

Z nového alba Bang Bang natočíte videoklip Most přes rozbouřené vody. Je nějaký důvod, proč právě tato krásná píseň Simona a Garfunkela bude první?
Je to právě má srdeční záležitost a jedna z nejkrásnějších věcí mého nového alba. I na koncertech si tuto písničku užívám snad nejvíc ze všech.
Klip bude jen o pocitech, dobré náladě a partě úžasných muzikantů, mých přátel, se kterými jezdím po republice na koncerty.

Mimochodem, bylo těžké zvolit jméno pro desku? Někdo by mohl namítnout, že nazvat ji podle slavné písně je „laciné“, respektive tak má interpret lehce zaručený úspěch.
Název je krásný a svým způsobem logický, chtěla jsem, aby už v názvu bylo vše, co je uvnitř. Hravost, laskavost, pohlazení, ale také jasná zpráva o tom, že je deska plná těchto úžasných hitů. Písniček, které je mým velkým potěšením mít je ve svém repertoáru.

Podařilo se některému z textařů alba anglický text volně přebásnit? Jak je pro vás důležité či zajímavé přiblížit se českým textem své převzaté písničky zahraničnímu originálu a jeho příběhu?
Pro mě je především důležité, abych slova cítila, abych jim rozuměla, abych je uměla prožít. V tom je mi nejbližší Gábina Osvaldová. Je to úžasná textařka, které si nesmírně vážím. Myslím, že jsme si platné navzájem.

První, co mě na desce překvapilo – a ne moc příjemně – byla kulajda v krásné Cohenově písni Hallelujah (Prý ale nejsem sám – i vy s tou polévkou bojujete, že?) Uvažujete tedy o změně, požádáte Gábinu Osvaldovou o úpravu?
Bylo to právě to slovo, které mě tahalo za uši a které se mi nechtělo ani vyslovit. Bojovala jsem s Gábinou dlouho, ale pak jsem s úctou k ní ustoupila. Její texty jsou právě tou provokativností výjimečné. Málokdo by si mohl dovolit mít tak ostrý jazyk jako ona. Ale já bych ji neměnila ani v tom nejmenším.
Z výběru písní na CD s Ondrou i s Gábinou pracovali společně a našli i společné kompromisy: já vyhodila jednu píseň a Gábině jsem nechala její „kulajdu“.

Máte s některou z písniček z desky Bang Bang spojený z dřívějška nějaký pěkný hudební či jiný zážitek? (třeba jste při ní dostala první pusu od kluka, nebo jste na ni tančila na svatbě… )
Zážitky ne, ale pocity ano. Mám je všechny pod kůží a podle reakcí lidí na mých koncertech je tak vnímají i ostatní. Jsou desky, ze kterých se dají na koncert použít třeba jen dvě písničky, ale ze své nové desky Bang Bang zařadíme do repertoáru postupně všechny.

Překvapením desky je Tygřice z repertoáru AC/DC, váš asi nejtvrdší song. Její text je odvázaný, originál ovšem ještě víc. „Zmáháš mě celou dlouhou noc…“ Jak člověk přijde na to nazpívat takovou skladbou? Na koncertě AC/DC, či snad při vzpomínání s Arakainem?
Tvrdší hudbou jsem „odkojená“ , doby s Arakainem považuji za ten nejmilejší začátek. Už proto se ke klukům neustále vracím a na koncertech mám krom kantilén i ostřejší žánr (smích).
Tygřice se lidem líbí a já si při ní pěkně zařádím. Mám ráda barevnost.

Čeká vás letos nový muzikál?
Nový muzikál nechystáme, naše Carmen je úspěšná a není proč jí brát sílu jiným projektem. Je to úžasná práce a divácký zájem je tak obrovský, že celý tento rok se budu věnovat z devadesáti procent právě jí.

Váš účes na obalu nové desky Bang Bang je velmi zajímavý, překvapivý. Jak dlouho vznikal, bylo to spíš martyrium? A dá se zopakovat? Uvidíme vás takto ještě někdy?
Mám úžasný tým lidí a za ta léta musím říct, že ten nejlepší. Patří mezi ně i vizážistka Helenka Dostálová - to, co umí vytvořit na hlavě, považuji za umělecké výtvory. Opakovat se to nedá, ale určitě to není poslední „bomba“, kterou u mě lidi uvidí. Helenka má neustále nové nápady. Navíc ví, co chci, co potřebuju a je velmi kreativní. Na focení obalu CD jí stačilo jen naznačit, říct moji představu a výsledek byl pak skvělý..