Celkově podeváté, ve své dnešní podobě potřetí se odehraje v sobotu na 1. máje v ústí u VŠ kolejí Univerzity J. E. Purkyně rockový festiválek Prvomájový VŠ Bar Fest 2010.

Opět akci pořádá ústecká alternativně rocková skupina Sníh na schodišti, přezdívaná Sněhuláci. A ta také v rámci „dojezdu“ přímo ve VŠ Baru od 20.30 hodin vystoupí.

Před ní se ještě ale představí první překvapení Festu, mladá drážďanská punková kapela Livin Targets.

Novinkou „Prvomájového“ je i zařazení písničkářů. „Zahrají na 2. pódiu ve stanu. Využijeme tak volný čas, který na akci vzniká při přestavbě pódia,“ vysvětlil Joska Troska, zpěvák i textař Sněhu a zakladatel festiválku u kolejí UJEP na Klíši.

Z písničkářů se publiku představí mj. Tom77, McPrcInstructa, Petr Filípek a Adam Kopřiva, všichni jsou z Ústí.

„Novinkou také bude, že po dohodě s kapelami koncerty nahrajeme a od každé skupiny pak dáme na web www.snehulaci.cz po dvou ukázkách písniček,“ slíbil ještě Joska, jak se ohlédne za 3. Prvomájovým Festem.

Za akcí, na kterou zvou mladé a začínající – byť ne vždy – kapely hlavně z Ústeckého kraje. „Zároveň tak „vracíme“ koncerty kapelám, které nás pozvou na společná vystoupení jinam,“ popsal strategii Sněhu baskytarista Karlos.

3. VŠ Bar Fest
– na 1. máje, u UJEP, Klíše, Ústí
– 10.00 až 22.30 hodin
– písničkáři: P. Filípek, R. Hásek, A. Kopřiva, Binko a Černý (Tačud band), Skicák band, Tom77
– kapely v pořadí: Zelený vlak, Tryskáči (2 x Ústí), Beruška (Louny), Amok (Hořovice), Hangover Painters (Semily), Intouch (Železný Brod)

Co je u Sněhu nového? Od loňska v něm hraje pozounista David, student konzervatoře v Teplicích. Dříve měla kapela jen trubku. „Ta byla hodně agresivní, pozoun je spíš melancholický. Dá hodně na techniku, což je na hře znát, ale to se změní,“ věří Karlos. „Ale on s náma dejchá,“ řekl Joska.

A dodal: „Má nápady, píše do not, což je pro nás významná novinka. První noty, který se u nás ve zkušebně objevily. K záznamu písniček používáme buď mobily, paměť nebo fixky.“

Sníh byl druhý v soutěži Rock Nymburk, dostal nabídku k nahrání singlu; 3. října točil a dodnes singl není. „Už by bylo načase natočit nový CD, vždyť album „To se nám hodí“ vyšlo předloni. Zkusili si natočit písničku Maká to, „je tam poznat posun, pozoun z ní dělá něco jiného,“ je spokojena kapela.

Velký koncert bude mít Sníh v Mělníku na náměstí na velkém pódiu v sobotu 19. června.

„Zahrajeme tu poprvé po recesistickém běžeckém závodě (www.bezky.cz). Soutěžím od začátku, osmkrát jsem ji vyhrál. Máme 17. ročník a já na ní ještě nechyběl. Naposledy jsem vyhrál loni, dokonce s nepohyblivou ortézou. Vyhraju srdcem, jdu a vyhraju,“ řekl Joska Troska, v civilu učitel tělocviku z ústecké čtvrti Všebořice.