Neslýchané! Tři měsíce má Martin Chodúr, objev i vítěz 1. řady reality show Česko – Slovenská SuperStar, zpoždění se svým CD Let´s Celebrate.

„Těší mě, že jsme na něj ale měli dostatek klidu,“ říká o CD, které včera spatřilo světlo světa, Martin Chodúr. A v podobném duchu, nadšený i skromný, odpovídal také v rozhovoru pro Deník.

Já a Tom Jones?

Když jsem ženě pustil vaši novou písničku Let´s Celebrate, první singl z vaší nové desky stejného jména - a navázal na to deskou Reload od Toma Jonese, nepoznala rozdíl. Co na to říkáte?
Mně se zdá, že tam jsou rozdíly. Když si to pustím já, cítím tam velké rozdíly mezi zpěvem mým a jeho. Máme podobný styl zpěvu, řekl bych, ale on je víc zachraplaný. A barvu máme jinou.

Bránil byste se tedy označení „Český Tom Jones“?
Je to jeden z mých vzorů, takže pokračuji v nějaké jeho linii stejně, jako on navazoval na své předchůdce. Ale zase mám i mnoho jiných vzorů, takže bych to neomezoval jen na Toma Jonese.
Samozřejmě mi ale lichotí, že mi někdo říká Český Tom Jones, ale rozhodně to může být i svazující škatulka.

A co třeba Frank Sinatra? Taková ta jeho grácie, oblek a elegance, podobný repertoár… Jak k němu máte blízko?
Franka Sinatru mám strašně rád. Já mám rád obě ty polohy – s velkou kapelou i s bigbandem a velkým orchestrem. Kdybych dělal dlouho jen jednu polohu, dost bych se nudil.

Jako James Bond

Písnička Let´s Celebrate, první hit z CD, mi smyčci a tanečním rytmem připomíná hudbu 80. let, dost třeba skupinu ABBA. Souhlasíte? Vyhovuje vám zvuk z „tenkrát“?
My jsme spíš chtěli zvuk mé desky vztáhnout k 60. letům, ale přijali jsme tam modernější zvuk. Mně to vždycky evokuje Jamese Bonda, celé album je podle mého laděné do něj. Tak jsem to chtěl…

Také obal vašeho CD je laděný do Jamese Bonda?
Ne, obal jsme fotili v Las Vegas. Je pěkný, ale není to James Bond.

Musel jste kvůli těm snímkům na obal letět zrovna do Las Vegas? Někdo by se to možná snažil vyřešit tak, že by si udělal snímky v kasinu na Václavském náměstí v Praze…
Až uvidíte ty snímky, poznáte, že nejsou focené v kasinu, ale v prostředí Las Vegas. Tam vidíte zlatou budovu a hned vedle žebráka, jsou tam velké kontrasty.
Ale hlavně je to město zpěvu, tam je z každé fotografie vidět, že je to Las Vegas. Takové snímky by se nám nepodařilo nikde jinde nafotit.

Vsadil jsem málo

Neodolal jste ve slavném městě kasin, heren a neřesti a vsadil jste si?
Vsadil jsem dolar, ale to bylo rychle pryč (smích). Pak už mě to přestalo bavit a dál jsem nehrál.

Máte z výletu do Las Vegas nějaký zážitek související s muzikou?
Spoustu zážitků. Hledal jsem tam obchod s vinyly a našel ho přímo v centru. Ale uvnitř mi řekli, že všechny desky Toma Jonese jsou v jiném obchodě, že se mu to tam nevešlo. Tak jsem si našel adresu druhého obchodu, že si zavolám taxi a pojedu tam.
Taxi přijelo a vyrazili jsme, ale když jsem asi 40 minut pořád seděl v autě a jeli jsme pořád dál, začal jsem se bát, že je nějaký problém – třeba že mě ten řidič unesl (smích). On byl plešatý, měl dlouhý plnovous – vypadal tak trošku arabsky.
Asi po 50 minutách jsme tam dojeli a on se mi omlouval, že nevěděl, že je to tak daleko.

Návrat do centra už byl v pohodě?
Právě že ne, nikde tam nejezdily žádné taxíky. Takže jsem musel svého řidiče uprosit, aby na mě počkal… půl hodiny. Naštěstí to udělal, jen jsem bohužel v tom obchodě neměl tolik času, kolik bych si představoval.

Desky za dolar

A vyplatilo se to? Našel jste tam něco zajímavého? Hudební poklady…
Spoustu věcí. Hodně Toma Jonese, originály Glena Campbella… Všechny desky tam přitom byly strašně levné. Každá stála jej jeden dolar (nadšeně i nechápavě).

Rozhlížíte se teď po těch deskách, co byste z nich mohl využít, nazpívat? Nebo je to spíš vaše láska, sbírání starých desek?
Já mám strašně rád hudbu. Opravdu každý den ji kupuju a poslouchám, pro mě je to vášeň. Hlavně rád objevuju takové ty staré zpěváky, lidi kteří byli kdysi slavní a dnes už jsou zapomenutí. Třeba právě Campbella, který byl velká hvězda, skvělý zpěvák.

Proč, co vám to dává?
Učím se od nich zpívat.

Česky, či anglicky?

Zpět k desce. Bylo pro vás dilema, zda vybrat jako první hit z ní česky, či anglicky zpívanou písničku?
My vybrali z CD hned čtyři písničky, které by mohly být prvním hitem. Skladby Let´s Celebrate, další Vím, jak to je – písničku v češtině a ještě dvě anglické – Hey Girl a Forest. To je pěkná pomalá skladba. My jsme chtěli vsadit na Vím, jak to je, ale rádia si vybrala Let´s Celebrate. Takže nasadili tuto.

Další rozměr

Desku vám produkoval a nahrával ji s vámi Dan Hádl. Řekněte – co jste v něm našel a za co jste mu vděčný?
My si skvěle sedíme. Já píšu samé velké melodie a on proti mně dokáže napsat krásnou kontramelodii ve smyčcích. A to je pojítko ve všech mých nových písních na desce.
Je skvělý producent, ale hlavně je to vzdělaný muzikant, takže dokáže psát pro orchestr – má to vystudované.
A co mi dal? Dal mým skladbám další rozměr tím, že rozepsal živé nástroje..

Na akcích, například na plese v Ústí nad Labem, vystupujete v obleku. Jsou to šaty vám šité na míru? Nebo třeba ještě oblek z tanečních?
To jsem si koupil nové. Mám samozřejmě víc obleků a střídám je, ale nejradši mám oblek od Dolce a Gabbana. Ten je pro mě teď nejpříjemnější.

Radši v obleku

Proč vlastně chcete mít oblek, je to zkrátka vaše image?
Černo–bílý oblek je podle mě klasika, nemůže tím člověk nic zkazit. A hlavně nemusí na každý koncert něco nového vymyslet. Kdyby na každé vystoupení člověk vymýšlel extravagantní kostýmy, pokaždé by musel mít jiný. A už by ho nikdy nemohl vzít znovu na sebe. Je lepší být v kvádru, je to neutrální.
Chci to tedy střídat. S rockovou kapelou budu normálně oblečený, ale když mě bude doprovázet bigband, budu pokaždé v obleku.

V Děčíně na Festivalu Labe v květnu 2010 jste ale vystoupil civilně…
To ano, měl jsem rifle a bundu. Tam se to ale nehodilo, abych zpíval v obleku.

Bude to tedy spíše v oblečení a la Frank Sinatra než v extravaganci Eltona Johna?
Tak, přesně tak.

Kalhoty zradily

Když jsem jel na vaše vystoupení, stal se mi trapas. Praskly mi kalhoty a už bylo pozdě vracet se domů pro neroztržené. Stal se i vám někdy podobný trapas, máte stejný zážitek s oblečením?
Stal. To když jsem natáčel pro TV Markíza show Bez servítky, kde se vaří. Byl jsem tam oblečený jako Elvis Presley, měl jsem jeho bílý obleček se širokým pásem a orlicí. A najednou se mi tam ty kalhoty strašně roztrhly. Měl jsem tam proužkované trenýrky, takže tam bylo všechno dobře vidět…

Jak to dopadlo?
Musel jsem si to zašít, všichni museli počkat, než to budu mít hotové.

Ukázali i v TV, jak kalhoty praskly?
Tak to doufám že ne.

Co vás letos k desce i jinak čeká?

Na podzim chystáme velké turné, mělo by být s dvanáctičlennou kapelou. Doufejme, že se to povede.

Čeká mě velká show

Prozradíte o turné ještě více?
Měla by to být velká show s tanečníky, program bude celý režírovaný, aby to bylo zábavné – aby to nebyl jen koncert. To je hlavní. A k novému cédéčku budou letní festivaly už s rockovou kapelou, která desku nahrávala. Jsou to samí skvělí muzikanti, mělo by to být zajímavé.

Živě – vedle tanečního hitu Let´s Celebrate – zpíváte ze své nové desky i pěknou klidnou písničku Forest (les). Prozradíte její příběh?
S kamarádem Paulem z Londýna jsme poslouchali vinyly, staré desky. Já pak přišel domů ve tři ráno, všichni už spali a já vzal kytaru a začal hrát. Napsal jsem v tu chvíli celou tu skladbu, je o naprosté spokojenosti. Já v ní lákám další lidi, ať přijdou za mnou do toho lesa.
Ale je to samozřejmě metafora… ke klidu, k té pohodě.