Prostor letiště byl přitom pro něj ideálním místem.

Nikdo nebloudil

Vše se odehrávalo podél hlavní silnice letiště, nebylo možné zabloudit. Jen před 19. hodinou se v pátek tvořily asi půlhodinové kolony aut návštěvníků. Ale jinak se vše odehrávalo hladce, téměř bez viditelných problémů. A stánkaři s tričky, nápoji a především jídly všech možných druhů od halušek přes pečené prasátko po gyros měli o zákazníky postaráno… i přes relativně vysoké ceny.

Zámek i Monkey´s

Otvírací den s čistě českými skupinami Charlie Straight, Garage, Money Business, Totální nasazení či Krucipüsk byl úspěšný také proto, že na něj byl vstup zdarma.

Tomáš z Divišova přijel na festival do Týnce s přítelkyní. „První den byly nejlepší kapely Visací zámek a Krucipüsk. Dobrá show,“ prozradil. Kláru z Teplic ve čtvrtek pobavilii Monkey Business. Máme tu nedaleko chatu, viděla jsem je ale jen chvíli. Bylo tu dost lidí - a tancovali,“ prozradila Klára z Teplic.

Smolná 13ka?

Druhý den, tedy pátek 13. srpna, měl vě hodiny po poledni začít na hlavním pódiu 02 main Stage koncertem Navigators. Ale kvůli technickým problémům nakonec vystoupili na blízké Prima Cool Stage. „Po nich ale už Toxique hráli podle programu. Skluz se dohnal i na Cool Stage,“ byl rád Pavel z Prahy, návštěvník festivalu.

Drsná Vanessa

Z bloku českých kapel na hlavním pódiu ho – vedle Tata Bojs – zaujala tvrdá elektronická kapela Vanessa, která se před nedávnem vrátila na scénu s výborným albem Ave Agony.

„Zněli dost intenzivně, měli výborný zvuk. Pět skladeb těchhle elektro-teroristů ale na mě bylo tak akorát. Nevím, co by se mnou udělal celý koncert. Asi bych ho neustál,“ soudil.

Ujít si nenechal ani Vypsanou fixu z Pardubic, rockovou partu okolo zpěváka a šéfa Márdiho. „V tu chvíli bylo na festivalu hluchý místo. Vlastně nebylo kam jinam jít,“ tvrdil.

Táborští americky-rockoví Sunshine předvedli standardní odvázanou show, zpěvák Kay Buriánek schovaný pod kapucí (jako vždy) nezapomněl ani na hit Top Top! The Radio! ve finále vystoupení. Pod pódiem si je užívaly stovky fanoušků, většinou fanynek.

Tata roboti

Mezitím začalo i vystoupení TataBojs na hlavním pódiu. „Uvidíte poslední českou kapelu dneška na tomto pódiu,“ sliboval spíkr. A čtyřčlenná skupina z Hanspaulky napochodovala na pódium jako roboti. V oblecích s kravatami měli při intru trhavé pohyby, pěkná zábava to byla. A pak s hity nešetřili, počínaje písní Toreadorská otázka přes Geometrickou k Pěšákům… a dál.

Tata Bojs se částečně kryli s rockovými vtipálky Wohnout. Ti hráli i hit Gramofon, publiku tančilo i na jejich Ganju a ocenilo, když se kapela bratří Homolů na písničku o Pepících rozšířila na pětičlennou sestavu… Silné melodie, ostré kytary, „tvrdá hudba – to byli Wohnout léta 2010.

Hip hop non stop

Festival pozval i hrdiny a pionýry českého hip hopu, pražská tria Peneři Strýčka Homeboye (PSH) či Indy a Wich. Publikum tančilo i na ně, Indy s hostujícím LA 4 si od kolegů půjčili výborný hit Praha. PSH zase připomněli i jednu ze svých nejstarších hitovek Penerský dezert, jejíž text zde ale bohužel nelze odcitovat – ač jej tančící publikum skandovalo s kapelou.

Než ale PSH nastoupili, měli nepříjemné technické problémy. Nechtěl bych být v kůži zvukaře, který si to od rapperů dost nevybíravě slovně „odskákal“.

V helmě motorkáře

Finále večera patřilo norské hudební senzaci Röyksopp, kteří – pro někoho možná bohužel – proměnili prostor pod hlavním pódiem (díky svým velkým hitům) v lepší diskotéku s maskami a hodně dobrou zpěvačkou v přilně motorkáře. Lepší byly od Röyksopp písničky, které tak tanečně „netlačily na pilu“. Více v nich vynikaly silné melodické motivy skladeb kapely (Poor Leno, Remind Me), které opravdu umí.

A jimiž se Röyksopp proslavili. Překvapení na konec? Určitě! Coververze skladby písničkářky Kate Bush. Jen bylo divné, že k nim nebyla projekce na dvě velká plátna jako k ostatním hvězdám na hlavní scéně.

Kšandy nízko

Oč výš ale pak byli skvělí britští Faithless, špička současné taneční hudby! V klasickém rockovém obsazení s hubeným černošským zpěvákem Maxi Jazzem u mikrofonu (efektní černo-bílé sako, kšandy proklatě nízko) hráli jako o život, i „sboristé“ dostali šanci k sólům.

A tančilo se a tančilo až do jedné do rána, kdy publikum dost neochotně kapelu „propustilo“ z pódia. Tedy až po třech přídavcích. Faithless vedle dvou tří pěkných „ploužáků“ a starších hitů (mj. bouřlivě přijaté Insomnia či God Is A DJ) hráli i ty nejlepší kousky z nové desky The Dance.

A to včetně výborné Not Gong Home či Sun To Me. Měli „vychytanou“ počítačovou projekci slov i padajících bomb, to když zpívali proti válce, násilí na ženách i dětech … a bavili.