Tradiční medicína je dnes nejvíce rozšířená v oblastech, kde žijí šamani.

Tuto kulturu k nám přijíždí sdílet letos již podruhé aztécký šaman Xolotl (čti Šolot), který se věnuje naukám tradičního aztéckého tance a vede rituály temazcal na mnoha místech v Mexiku, USA a Kanadě.

„V Evropě jsme byli vloni poprvé a právě zde, ve vaší krásné zemi. Velice se nám líbilo, jak jsou zde lidé vnímaví a otevření novým věcem. Cítíme, že by se mohla tato vlna rozšířit do více národů v Evropě. Plánujeme, že letos v létě uděláme ještě rozsáhlejší práci“, sdělil Xolotl a začal hovořit o aztécké tradici.

Temazcal

Víte, co je temazcal? Jedná se o nádherný obřad plný vůně léčivých bylin a prastarých posvátných písní, který se doslova překládá jako „dům horkých kamenů“.

Jedná se o středoamerickou formu indiánské sauny, představující jednu z nejsilnějších terapeutických procedur a tradičních medicín dávného Mexika. Elementy ohně, vody, země a vzduchu se spojují v pradávném rituálu očišťujícím mysl i tělo.

Aztécký tanec neboli La Danza Azteca (Mi’totiliztli v jazyce nahuatl) je jedním z největších kulturních dědictví původních obyvatel centrálního Mexika. Pro starobylé kultury Mezoameriky představoval společný tanec základní spirituální projev a nástroj pro komunikaci s energiemi, utvářejícími životy lidí, řídící zemské přírodní cykly i existenci celého univerza. Vnitřním smyslem těchto tanců bylo navození a obnovení harmonického vztahu mezi člověkem a světem, jehož je součástí. Rytmy a písně, nesoucí tanečníky na vlně hlubokého společného prožitku, mají velice starý původ.

V aztécké hudbě, stejně jako v tanečních pohybech, jsou zakódovány matematické a kosmologické zákonitosti, jejichž převedení do zvukové a pohybové formy má na tanečníky znatelně blahodárné, euforizující a léčebné účinky.

Aztécký tanec

Toto spojení hudby a pohybu představuje svébytný druh rituálního umění a zároveň spirituálně – fyzickou disciplínu.

Fyzická stránka aztéckého tance má v některých aspektech účinky blízké východním praxím jógy a taiči. Mimo to však obsahuje též rovinu čistě magickou, posílenou tím, že jej tančí větší počet lidí současně. Staří Aztékové se svým tancem pokoušeli ovlivnit existenci světa, který díky svým velkým astronomickým znalostem nepovažovali za nikterak věčný a stabilní. Žádný východ slunce pro ně nebyl samozřejmou událostí.

Osud pro Aztéky nepředstavoval nehybnou veličinu. Věděli, že síly pohybující vesmírem je možné, alespoň někdy, získat na svou stranu. Proto je poselství posvátného tance dnes tak aktuální…

ZPRACOVAL Miloš Matula