Na šest set lidí o víkendu bavil festival Reggae Area 2010 na letišti Úžín u Ústí.  

„Spokojenější bych byl, kdyby jich přišlo alespoň o sto víc,“ řekl pořadatel David Polata z maha4all, když na velkém pódiu dohrály hvězdy soboty – výborná ska punk reggae kapela Smola a Hrušky ze Spišské Nové Vsi. Východňári…

Počasí tradiční akci přálo. neopakovaly se loňské potíže, velký vítr, který tu boural, co mohl. Ještě v sobotu v noci bylo teplo snad až moc.

Program byl nabitý, duch zesnulé legendy jamajského reggae Boba Marleye se vznášel nad letištěm už v pátek. To když na pohodové reggae Uragan Andrew & Reggae Orthodox z Ústí i olomouckých HomeBwoyRasta tančilo natěšené publikum.

„Na Home jsem se těšil. Nezklamali ani Noiz of Zion z Děčína,“ tvrdil Pavel Bažant. Na akci měl stánek s oblečením i léčivými mastmi z konopí.

Uraggan festival zahajovali, tou dobou už první návštěvníci nasedali do letadel. Využili šance létat nad ústeckým letištěm. Fajn zpestření akce.

Výčet účinkujících je na webu maha4all.info, jeden každý ale bavil. Zapadal do pestré stylové mozaiky Reggae Arey, ať hrál alternativní core, punk, ska, skate rock, reggae, jazz či něco nespecifikovatelného, jako drsné trio Močový khameni (Ústí).

To stálo na pódiu – a chrčivý zpěv s údernou hudbou zněly do dáli, když jsme v sobotu navečer na akci přicházeli. Desítky metrů od areálu bylo slyšet, jak se Area „pere“ s trampskou a country hudbou festivalu Guláš u Maríny v chlumeckém Zámeckém parku. Ač Areu v pátek večer kontrolovala policie, o nadměrném hluku nemůže být řeč. I kachny na blízké vodní nádrži si jen klidně plavaly po hladině. A především ony by prchly, rušit je hluk. Navíc – na letišti stěží uslyšíte spadnout špendlík!

Khameni hráli za plného světla, letiště se ale ponořilo do tmy během následující show skvělé české reggae legendy Švihadlo. Tedy ne zcela – na kapelu svítily silné reflektory a dým z „výrobníku“ nebyl publiku nepříjemný.

„Švihadlo? Výborné, pohodové,“ byla spokojena Lenka z Litoměřic, která přijela na festival kvůli atmosféře. Výhrady měla ke kapele Ocho Rias z Plzně, která hrála latinskou muziku. „Ale španělština jim moc nešla,“ tvrdila.

Švihadlo, bezstarostné a pohodové, hrálo jen k tanci. S nadšením a dobře. Vynechat svůj hit Zelený list, byť byl až přídavkem, jakoby v Ústí nehrálo. Ve zpěvu se střídali kytarista, zpěvačka i šikovný černoušek, opravdu pohoda.

Překvapením pro mě byli mladoboleslavští Feher Fekete Kerek, hrající reggae i ska.

„Hlavně kvůli nim jsme přijeli. Jsou dokonalí, oželeli jsme kvůli nim i festival Hip Hop Kemp,“ řekl Tomáš z Kuřivod u Mimoně.

„Jsem tu se sestrou a celou partou. Nelitujeme.“ A zlatý hřeb večera? Jistě slovenští Smola a Hrušky. Jejich slogany byly úderné a hitové, bavili energií i texty a melodiemi. Byli skvělí!