Dvě ceny, 1. místo ve své kategorii a zvláštní ocenění za interpretaci Mozartovy skladby pro mladou ústeckou klavíristku Renatu Fričovou. Ale také tři ceny pro její velkou soupeřku Rozalii Kierc včetně 1. místa v nejmladší kategorii.

Ano, byla podle mezinárodní poroty stejně dobrá, jako dívka z Ústí. „Jen“ si ke zvláštní ceně akci pořádající ZUŠ Evy Randové za interpretaci Ginesterovy skladby mladá Polka odvezla domů ještě zvláštní cenu Virtuisi 2010 pro absolutního vítěze.

Tak skončil 43. ročník prestižní mezinárodní soutěže Virtuosi per musica do pianoforte, který se odehrával dva dny v ústeckém Severočeském divadle opery a baletu. Soutěž mladých klavíristů do patnácti let vyvrcholila v pátek 26. listopadu 2010 předáním cen a koncertem vítězů. Na něm hrála svého Mozarta úžasně i již zmíněná Ústečanka Renata Fričová, třináctiletá studentka Gymnázia Jateční.

„Úspěch v tak prestižní soutěži se nikdy nedá brát jako samozřejmost. Myslím si, že pokora je základem pro to, aby člověk mohl být úspěšný,“ řekla k 1. místu své dcery Renata Fričová, hudební učitelka mladé ústecké vítězky a pedagožka ZUŠ Neštěmice.

Závěrečný koncert zpestřil také strhujícívýkon Kira Kalmanoviche, mladého klavíristy z Ruska a vítěze nejstarší kategorie ústecké soutěže.

„Jeho Liszt byl dokonalý, hrál úžasně,“ nenechal výkon mladého Rusa bez povšimnutí Petr Berounský, ústecký fotograf, který soutěž v ústeckém divadle dokumentoval. A jehož pěkné snímky také tento článek doprovázejí.

Ve druhé věkové kategorii nebyla první cena udělena, druzí skončili Pham Hoang Anh z Brna a Kateřina Potocká, třetí.

Mezi deseti udělenými zvláštními cenami bylo tím nejpřekvapivějším – ale také nejvíce logickým – ocenění pro dlouholetou ředitelku Pianoforte Karlu Herajnovou. Pro bývalou ředitelku ústecké ZUŠ Evy Randové, která letos odešla do penze poté, co ji v ředitelské funkci „nahradil“ Marek Korbelyi.

„Je to člověk, který vnášel déle než 20 let do našich dětí kulturu,“ řekl při předávání ceny Karle Herajnové vicehejtman Ústeckého kraje Arno Fišera. Paradoxní je, že se tak stalo na jevišti divadla, o zrušení jehož souborů i Fišera jako ústecký zastupitel ČSSD v současnosti „usiluje“.

Nicméně – jak uvedl Marek Korbely, ředitel ZUŠ Evy Randové, právě Ústecký kraj opět Pianoforte významně podpořil. „Bez něj by soutěž asi letos nebyla,“ řekl ředitel.

Na 43. ročníku soutěže Virtuosi per musica di pianoforte měřilo své síly ve třech věkových kategoriích 20 dívek a 11 chlapců z celého světa. Vedle 14 soutěžících z ČR to byly také děti z Taiwanu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy, Německa, Polska, Uzbekistánu či Jihoafrické republiky a Ruska.

V mezinárodní porotě v čele s pedagogem ústecké univerzity J. E. Purkyně Petrem Slavíkem byli i Japonka, Rakušan, Ruska, Lotyška a další dva Češi.