Burcuje nás. Radí. Upozorňuje. Překvapuje. Šokuje. Učí. To vše umí – a zvládne – Mezinárodní filmový festival Jeden svět, zabývající se hlavně problematikou lidských práv.

Start: 1999

V České republice se objevil poprvé už v roce 1999 pod patronátem organizace Člověk v tísni. Ředitelem festivalu se stal aktivista za lidská práva Igor Blaževič, který jej kočíruje dodnes. Už od té doby akce nabízí zájemcům nejen působivé dokumenty z celého světa – a že i v České republice je bohužel na téma lidských práv co točit – ale také besedy, přednášky či výstavy. Některé jejich snímky a svědectví jsou tak otřesné, že člověk jen stěží za pár dnů zapomene.

Historie ústecké pobočky, či chcete–li verze Jednoho světa, je jen o dva roky mladší.

Ústí od roku 2001

„V Ústí se Jeden svět poprvé odehrál v roce 2001 v Biografu u Libušky - dnešní Experimentální prostor Mumie. A právě v Mumii se uvidíme i letos,“ slibuje Filip Šebek, tiskový mluvčí festivalu.

O hladký průběh akce se v bývalém okresu Ústí nad Labem postará ústecká pobočka Člověka v tísni a koordinační tým složený z dobrovolníků studentů a absolventů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně či z Gymnázia Jateční. Ale ono je to symbolické. „Stěžejním“ publikem Jednoho světa je již několik let obecenstvo ze ZŠ a SŠ.

„Právě abychom mohli o těchto problémech informovat i studenty základních a středních škol, vznikl projekt Jeden Svět na školách - besedy, promítání a diskuze pro školy,“ doplnil Filip Šebek.

V Aule zdarma

Předprojekce Jednoho světa 2011 se tedy odehraje ve Filmovém klubu Aula ve středu 9. března od 20.00 hodin. „Vstup na promítání je zdarma,“ prozradil Zbyněk Šachl, který promítání FK Aula organizuje. „Promítáme v aule Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně na adrese České mládeže 8 v Ústí nad Labem na Klíši,“ upřesnil.

A co publikum čeká? Podle všeho bude snímek Kimčongilie ještě „drsnější“, než podobně zaměřený český snímek režisérky Lindy Jablonské Vítejte v KLDR!

Dokument Kimčongilie (Kimjongilia (N. C. Heikin, Korea, 75 min.) dostal jméno podle rudé květiny, pojmenované podle severokorejského diktátora – velkého vůdce Kim Čong–ila. Film ukáže nejizolovanější zemi světa.

Ve jménu vůdce

„Země, ve které se můžete dostat do koncentračního tábora jen za to, že zmačkáte noviny, v nichž se nachází podobizna vůdce. Jakýkoli pokus o útěk se zde trestá smrtí. Ti úspěšní pak podávají světu hrůzná svědectví o životě v KLDR“ – tak zní anotace na tento film. A jeho podtitulek by třeba mohl být „Myslíte si, že už vás nic nepřekvapí?“

Knihovna i Max

Jeden svět zažije Ústí od 14. do 19. března. Spolupracují Severočeská vědecká knihovna, kavárna Café Max, PPI Ústí, FK Aula, Univerzita J. E. Purkyně a další. „Projekce a debaty k dokumentům budou v Experimentálním prostoru Mumie (asi 80 míst) naproti Krajskému úřadu Ústeckého kraje,“ uvedl Marek Mach, koordinátor akcí pro veřejnost.

V Ústí slavnostně zahájí festival 14. března – po projekci filmu Můj únosce (17.00) v Mumii – pořadatelé a pop rocková skupina Hájští kohouti z DOSP Háj u Duchcova.

AIDS a Fair Trade

Až do 19. března nabídne Mumie zhruba 16 filmů, k většině jsou besedy. Na 15. března od 17.00 hodin zve na film Thembi Severočeská vědecká knihovna v Churchillově 3, navíc bude debata AIDS dnes - problematika prevence. Den poté od 17.00 hodin uvede knihovna program Fair Trade o spravedlivém obchodu. Na něj je vstup zdarma.