Letošní Noc s Andersenem se pojala netradičně, jako čtecí divadelní, taneční a pohádkový mejdan pro veřejnost, nekončili jsme tedy až ráno jako na dalších 1000 místech po celém Česku i za jeho hranicemi, zato jsme vzdali hold pohádkám a jejich autorům v důstojném počtu a za účasti skvělých hostů.

Večer zahájili dvacetiminutovkami čtení ústečtí tátové i netátové – dětem četli a vyprávěli: Jaroslav Achab Haidler, Petr Kuneš, David Postl a Jan Černý.

Ve 21 hodin představilo na knihovní půdě příběh Edwarda Leara Kolem světa v čajové konvici světelné loutkové divadlo Tineola, pohádky z různých koutů světa pak mohli návštěvníci prožít po celé budově knihovny.

S pomocí Malé mořské víly lovili z chladného severského moře hrdiny Andersenových pohádek, jinde objevovali exotický svět afrických příběhů, v Lidové půjčovně, proměněné v orientální (Dobrou) čajovnu, krásná Šeherezáda odhalila bystrým luštitelům perského písma poklad loupežnické jeskyně.

A komu se ještě nechtělo spát, tomu zahrál DJ Kashpaarek pár bejbypankových hitů.

Pohádkové hodinky, kterých vzniklo ve výtvarné knihovnické dílně nespočet, rychle přiblížily čas k půlnoci, a to byl ten správný čas na pohádku na dobrou noc.

Přečetl nám ji Mardoša z kapely Tata Bojs u rozsvíceného stromu Pohádkovníku na dvoře knihovny, pak ještě poslední přání dětí, šeptaná stromu, aby rostl a plodil, protože bez pohádek a fantazie by nám bylo smutno. Dobrou noc a v knihovně, tam, kde jsou pohádky doma, na shledanou.


ZPRACOVALA Lucie Vízková